Синьо-жовтий над площею Леніна: у Вінниці відзначають 30-ту річницю підняття Державного прапора

14:38
Автор: Юлія Плахтій
Become a Patron!

У Вінниці сьогодні, 21 жовтня, відзначається 30-та річниця з дня підняття в нашому місті Державного прапора України.

Як повідомляє Центр історії Вінниці на своїй сторінці у Фейсбук, синьо-жовтий стяг замайорів у 1990 році на площі Леніна (нині майдан Незалежності). Це стало апогеєм акцій активістів руху за Незалежність та інших подій в останні роки існування СРСР, коли мешканці міста не залишались осторонь національного руху в Україні.

Центр історії Вінниці зазначає, що прапор, розмірами 6 на 3 метри, пошила вночі у власній квартирі вінничанка Лариса Петрівна Корнієнко – одна з місцевих лідерок Руху, відома громадська діячка, поетеса. Блакитну ділянку викроїла із шовку, жовту – зі старої гардини.

Кількома місяцями раніше пані Лариса декілька разів вивішувала національний стяг з балкону власного житла, за що отримувала адміністративні покарання від радянських міліціонерів.

На фото: Лариса Петрівна Корнієнко – одна з місцевих лідерок Руху, відома громадська діячка, поетеса (фото з мітингу у березні 1990 р.)

“Біля Зали органної та камерної музики (нині кафедральний Собор Преображення Господнього Православної Церкви України) на мітингу, ініційованому членами Народного Руху України (НРУ) та Українською Республіканською партією (УРП), 21 жовтня величезний стяг освятили клірики Української Православної Церкви, протоієреї Стефан Синюк, Василь Рішко, Агафангел Давидовський, Олексій Мельничук, протодиякон Миколай Кравець”.

 

Звідти прапор був урочисто пронесений учасниками акції вулицею Леніна (нині – Соборна) до майдану перед міськвиконкомом. Зазначено, що тодішня міська влада зайняла нейтральну позицію щодо церемонії: вона її ані підтримала, ані забороняла. Відтак містяни безперешкодно встановили імпровізований флагшток.

О 16:45 під схвальні вигуки та оплески присутніх було піднято національне знамено, увінчане тризубом. Учасники акції згадували, що «емоції з приводу цієї події вилилися у співи козацьких, стрілецьких, народних пісень, Шевченкового «Заповіту», духовного гімну «Боже великий, єдиний» та гімну «Ще не вмерла Україна»” – пише Центр історії Вінниці.

Також тоді з промовами виступили голова Вінницької організації УРП Василь Підпригорщук, лідери Руху Олександр Нижник, Федір Гринкевич, Лариса Корнієнко, народний депутат України Арсен Зінченко та інші.

Активісти закликали до бойкоту Союзного договору, розпуску компартії та націоналізації її майна, до боротьби за суверенну і незалежну Україну. На той час національні прапори вже майоріли в столиці та інших містах України.

У 2007 році пані Лариса Корнієнко передала реліквію до фондів Вінницького обласного краєзнавчого музею. Прапор й досі зберігається там, а отже, його можуть побачити всі бажаючі (стяг експонується у 16-ій залі поряд з іншими матеріалами громадсько-політичного руху за Незалежність).

Читайте також: Вінниця – столиця УНР: шлях військово-історичного фестивалю у фото та відео

Читайте також: “Центр історії Вінниці” опублікував історичні світлини з розкопок могил жертв НКВС. ФОТО

Читайте також: “Центр історії Вінниці” опублікував присягу міського голови 1919 року. ФОТО

Фото – з фейсбук-сторінки Центру історії Вінниці

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.