Картини, врятовані з пекла війни: у Вінниці презентували виставку робіт краматорського художника Івана Борисова. ФОТО

10:53
Автор: Богдан Будай
Become a Patron!

Матеріал підготовлено за сприяння ГО “Львівський медіафорум”
у межах проєкту “ЛМФ Підтримка мережі журналістів”

У вінницькому Культурному Центрі “Галерея -ХХІ” вчора, 17 серпня, відкрили виставку картин краматорського художника Івана Борисова, який у своїй творчості об’єднав класичний стиль та авангардизм, утворивши тим власний стиль малювання – так званий “Івангардизм”. Понад 30 полотен було вивезено з Краматорська вже в розпал розв’язаної росією війни з квартири, понівеченої внаслідок ракетного удару. Експозиція ж у Вінниці має назву “Донбас – це Україна” та приурочена, в тому числі, до Дня Незалежності. 

Іван Борисов народився в 1943 році в Краматорську. Навчався у Львівській художній академії. Все життя працював у Краматорську. В 2021 році серце митця зупинилось. Зазначається, що він не хотів прислуговуватись радянській владі, тому створював свої роботи окремішньо в своїй маленькій майстерні, не публікуючи свої роботи. Створював їх на підручних картонках, шматках поштових фанерних дощечок, лише іноді – на полотнах.

 

 

 

 

 

 

 

Як розповідає Максим Дрогобецький, переселенець з Краматорська, який знав художника з дитинства та який після початку повномасштабного вторгнення був вимушений вивезти з Донеччини не лише свою родину, а й роботи митця, загалом на цій експозиції було презентовано 37 картин.

Це абстракція, він виробив свій стиль – “Івангардизм”, своє бачення. Він працював сам по собі, доволі затворницька в нього була діяльність. Я знайомий був з художником з дитинства, мої батьки були знайомі. Я раніше займався трохи виставками, ще десь у 2011-2012 роках, але це було не на території України. Тепер ми свої виставки почали з Вінниці, тому що в мене родичі звідси, я переїхав сюди, рідних сюди перевіз. Звісно, і роботи сюди привіз. Сам я у Вінниці з 26 квітня, – каже Максим Дрогобецький. 

Далі колекціонер показує нам кілька картин, історії та назви яких йому відомі. Так, нижче – картина, датована 1983 роком. Назва – “Діалог“.

Дві фігури, ніби вилізли звідкись, на щось спираються, думу думають, – коментує Максим Юрійович. 

Поруч портрет сина митця, Романа. Як каже організатор виставки, це його друг дитинства.

Робота нижче називається “Дорожний етюд”.

– Це стара робота, але вона зараз в цей час дуже доречна, адже багато біженців. І вона нагадує нам про теперішні події, – додає Максим Дрогобецький. 

Ця робота – кубізм. Абстракція, вона багатогранна, її можна розглядати з різних сторін, перевертати, і читається вона кожного разу по-різному. Назва – “Зимовий настрій”, – розповідає про наступну роботу колекціонер. 

Робота поруч має назву “Скорбота”.

Ще одна – має назву “Окраїни”.

Загалом, чимала кількість картин Івана Борисова взагалі лишились без назви. Ще одна картина, яка має опис та назву – “Органон. Народження з Праматерії”. Як йдеться в описі картини (до слова, це чи не єдина робота, що має розміщений поруч друкований коментар), праця є в ряді дослідження митцем властивостей гарячих кольорів палітри.

Ще одна картина, яка, мабуть, справила найсильніше враження на автора цієї статті – це зображення жінки зі скорботним виразом обличчя. Доволі характерно, що картина доволі відокремлено та самотньо стояла в кутку.

 

Щодо майбутніх виставок Максим Юрійович зазначає – буде відомо згодом. Також каже, що пропозиції розміщення експозиції в інших містах є, і їх колекціонер разом з колегами планує переглянути. До слова, на виставці розміщені реквізити колекціонера – для допомоги в догляді за творами мистецтва.

 

– Така ситуація, що багато робіт було пошкоджено під час перевезення. Звісно, вони були в рамах, але рами були зняті та залишені, і їх треба привести в порядок, наглядати. Також потрібні фінанси для пересування по Україні, поїздок з експозицією. В Краматорську картини перебували у квартирі, але після ракетного удару там нічого не залишилось. Вікна, двері повилітали, це був наслідок бомбардування аеродрому поруч. І після цього в мене не було багато часу на роздуми, я швиденько взяв найнеобхідніші речі, роботи й приїхав сюди, – розповів Максим Дрогобецький.

Вхід на виставку вільний. Часи відвідування – 10:00-18:00 у будні. Виставка триватиме протягом 17-31 серпня.

Фото – автора

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.