“Територія SUN” в минулому та в майбутньому: під час “ДІЛИ еко фесту” у Вінниці обговорили розвиток простору на Старому місті. ФОТО

18:17
Автор: Богдан Будай
Become a Patron!

Минулої неділі, 5 вересня, в рамках “ДІЛИ еко фесту” у Вінниці відбулася неформальна лекція-розмова на тему майбутнього “Території SUN” (вул. Маяковського, 243) – колишнього дитячого санаторію імені Коцюбинського. Наразі в місті тривають напрацювання стосовно цілісної концепції цього місця, сама ж розмова стала однією з перших спроб залучити громадськість до обговорення майбутнього такої великої території на Старому місті у Вінниці. 

Детальніше про проблематику “SUN-території” говорили директор департаменту маркетингу і туризму Вінницької міської ради Олександр Вешелені та голова ГО “Мистецьке об’єднання “PLAI”” Олександра Венславовська. Попри те, що на сьогодні напрацювання стосовно цілісної концепції території колишнього санаторію ще тривають, і активісти, і представники міста вже мають певні плани на цю зону. Важливим лишилося зрозуміти настрої громади та знайти відповідного інвестора, готового фінансово “потягнути” локацію таких розмірів.

Від закинутого санаторію до “Території SUN”

Історія “Території SUN” розпочалася в 2019 році, коли команда “Мистецького об’єднання “PLAI””, після організації відомого “Air ГогольFest” в 2018 році, взялася за пошуки нової локації для створення свого, вінницького, open-air фестивалю. Тоді активістам в департаменті маркетингу і туризму запропонували саме територію колишнього санаторію імені Коцюбинського, яка вже зажила певної слави за близько 7 років запустіння.

Як згадувала голова “Мистецького об’єднання” Олександра Венславовська, для неї це місце склало враження стереотипної “заброшки”, “наркоманського притону”, межі якого було страшно переступити. І як їй було класно перебороти цей внутрішній страх.

‒ Одного разу я зайшла на цю територію і побачила тут просто неймовірний простір, багато дерев. Це була ще зима, і я подумала, що це ж дуже класний та перспективний простір. І він закинутий? Власне, коли ми домовились з департаментом і все ж запустили проєкт першого мистецького фестивалю ‒ це був абсолютний експеримент. Ми тоді тут з командую майже жили тиждень, прибирали. Стан території був просто жахливий, м’яко кажучи. 

Однак, перший вінницький “Квиток до Сонця” настільки припав до душі відвідувачам, що його почали називати “Подільським Вудстоком”. Так в місті зрозуміли, що на подібні ініціативи саме у Вінниці є чималий запит.

‒ Я зрозуміла, що ця територія ‒ реально подієва. Вона для різних тематичних подій, і їхній перелік дуже великий. Це можуть бути сезонні події, літні чи зимові. Ця територія варта свого в будь-який період часу і вона супер перспективна. Це майданчик, який може вміщати в себе дуже багато, і це вже місце, куди приходять люди. 

За словами ж директора департаменту маркетингу і туризму Олександра Вешелені, 2019 рік став примітний ще й тим, що тоді депутати міської ради прийняли на баланс міста цілісний майновий комплекс санаторію, де раніше в комунальній власності була лише земля. За тогорічним рішенням місто отримало ще й корпуси. Окрім того, нещодавно, вже в 2021 році, департаменту маркетингу земельні ділянки “Території SUN” було передано на постійне користування. 

Ми, зокрема, тому і уклали Меморандум з організацією «PLAI», аби швидко, але без поспіху, запропонувати концепцію цієї території. І коли я говорю про концепцію, я маю на увазі не лише гарний ремонт та гарний благоустрій. І навіть не те, якими заходами це все наповнити, і де тут поставити ліхтарі, дитячі майданчики, лавочки і тощо. Ми говоримо про три дуже важливі складові, ‒ каже Вешелені. 

Так, за його словами, цими складовими є: визначена модель управління, безпосередньо концепція як наповнення, так і просторова, а також ‒ інвестиційна модель. Останній елемент є чи не найважливішим з цієї трійці. Якщо для визначення концепції на території працюватимуть фахівці у галузях архітектури та ландшафтного дизайну, то без залучення коштів інвестора ці роботи, вірогідно, навіть не розпочнуться.

‒ Будь-який великий масив не може бути стовідсотково відновлений коштами територіальної громади. Однак, коли сюди приходили в попередні роки інвестори дивитися на територію, то казали, що в них є резерв від 1 до 2 мільйонів доларів. Ми ж відповідали, що сюди треба набагато більше. Скільки ‒ ми не можемо сказати. І тут питання навіть не в «скільки», але в якості і в тому, якого типу інвесторів бачить тут громада, експертне середовище, а також ті, для кого ця територія є або стала цінною. Загалом, Територія хоче бачити тих, кому тут хочеться бути. Але хочеться бути не лише для себе, а й для розвитку нашої громади.  

“Зелений офіс”, галерея чи майданчик для культурних проєктів: плани на “Територію SUN”

На сьогодні в місті вже є певні ідеї щодо розвитку локації. Зокрема, певними міркуваннями під час розмови поділилась Олександра Венславовська.

‒ Територія супер перспективна. Тут може бути якийсь “зелений” офіс, картинна галерея, майданчик, де можуть відбуватись культурні проєкти, кінотеатр, готель, ресторан, ковзанка взимку. Це дійсно дуже масштабний об’єкт, і коли ми думаємо про це, кожен раз оцінюємо, скільки це роботи. 

Але будь-який великий проєкт починається з малого. Як був “Ticket to the SUN” в 2019 році. Це класна, зелена, екологічна зона. Тут багато складових, зокрема, мистецька, яка дає можливість щось для себе відкрити по-іншому. Це і новий гурт, і новий стан, це і можливість побути в якійсь атмосфері, в якій можна дійсно відпочити. Мистецтво ‒ найкращий спосіб перевірити, як простір працює.

Активістка також додала, що з кожним наступним проєктом, кожною наступною акцією “Територія SUN” трішки покращується. І це робиться руками звичайних активних людей, які не чекають, що хтось все зробить замість них. Так, на думку Олександри, іноді достатньо додати один елемент, умовно вкрутити лампочку в якомусь з корпусів, аби це місце вже стало кращим.

‒ Це означає, що маленьке на чийсь погляд вкладення може бути великим інструментом для змін, привести до чогось більшого. А, наприклад, організатори “ДІЛИ” зробили кінозал, за кінозалом ще виставковий простір, а за ним ‒ просто кімнатку, де можна «почілити», поговорити між собою. 

Як додала, власне, директорка “ДІЛИ еко фесту” Марія Леванчук, важливість Території SUN для Вінниці ще й у тому, що в місті надто невелика кількість зелених зон, які “дозволяють нам з вами дихати“.

Стан нашого навколишнього середовища погіршується, і ось такі зелені зони та простори для культурного відпочинку важливі, аби наше місто могло дихати вільно. І важливо робити такі заходи не лише з точки зору культури, планування чи розширення міста, а й з точки зору взаємодії людини і природи. Це два невід’ємні поняття, адже якщо природі не ок, то нам теж не ок, ‒ додає Леванчук.

Також наостанок Олександр Вешелені додав, що першочергово місцем проведення “Ticket to the SUN” міг би стати острів Кемпа. Однак, ця “територія жучків, комашок та рибалок” не сильно підходить для масштабних заходів.

Коли “PLAI” звернулися до нас з ідеєю проведення open-air фестивалю в 2019 році, в них вже була ідея локації ‒ острів Кемпа. Я, як людина, яка має досвід роботи з цим простором, сказав: “Ну чекайте. Кемпа ‒ це ж територія жучків, комашок та рибалок, які не дуже шкодять тому простору”. Тоді ми сказали, мовляв, давайте, зробимо так, щоб в місті було достатньо простору і для комашечок, і для всіх нас. І ми вирішили, що поєднання природи та антропогенного чиннику на цій території якраз найбільш гармонійне, якщо порівнювати з тим, що на Кемпі, якщо сильно стрибати, можна провалити саму Кемпу. Це до слова, чому “Ticket to the SUN” не відбувся на острові Кемпа. І не лише “Ticket to the SUN”. 

Підсумовуючи “лекційну” частину спілкування, посадовець додав, що кожен, побувавши на якомусь заході на “Території SUN” теж стає дотичним до процесу її розвитку.

Будь-яка концепція, особливо такої великої території, не має сенсу, якщо громада не прийме її, як свою. Тому ви, ваші друзі, ваші колеги, знайомі з інших міст, просто побувавши тут, вже стаєте дотичними до цього процесу, ‒ додав Вешелені. 

Нагадаємо, цьогоріч Територія SUN стала місцем проведення відразу кількох подій. Так, на початку червня тут організували дводенний “Вікенд мандрівників”. На межі липня-серпня відбувся фестиваль “Ticket to the SUN», у вересня відбувся “ДІЛИ еко фест”.

Фото Марини Сербінович

Про червневий “Вікенд” читайте за ЦИМ посиланням

Про “Ticket to the SUN”:

Читайте також: Вільний і мистецький: у Вінниці стартував триденний “Ticket to the SUN”. ФОТОРЕПОРТАЖ

Читайте також: «Фольк-рейв» від «Zapaska» та ліричність від «Пиріг і батіг»: фоторепортаж з першого музичного вечора «Ticket to the Sun»

Читайте також: Мистецький відпочинок у закинутому санаторії: як у Вінниці розпочався другий день «Ticket to the Sun». ФОТОРЕПОРТАЖ

Читайте також: Про людське, спільне і хороше: репортаж з поетично-музичного виступу Богдана Куценка та Константа Бушинського. ФОТО

Читайте також: Про музичну децентралізацію та «Чьоткий кач»: розмова з Мирославом Кувалдіним на «Ticket to the SUN». ФОТО  

Читайте також: Драйв, імпровізація та реггі: як минув другий вечір вікенду “Ticket to the SUN” у Вінниці. ФОТОРЕПОРТАЖ

Про “ДІЛИ еко фест”: 

Читайте також: Про об’єднання людей та розваги задля порятунку планети: інтерв’ю з організаторками “ДІЛИ еко фесту” у Вінниці

Читайте також: “Зелений розвиток міст” і “Нульове забруднення”: організатори розповіли про деталі екофоруму “ДІЛИ” у Вінниці

Читайте також: “Грушевського Open Street” як промо-подія “ДІЛИ еко фесту”: вінницькі активістки розповіли про деталі та мету акції. ФОТО

Читайте також: «Хмара» з металу та штора з чеків: у Вінниці розпочався «ДІЛИ еко фест». ФОТОРЕПОРТАЖ

Читайте також: Курс на зелений розвиток: головні тези з “ДІЛИ еко форуму” у Вінниці. ФОТО

Читайте також: «Totally out of control»: божевілля, гроул та стриптиз на першому дні «ДІЛИ еко фесту». ФОТОРЕПОРТАЖ  

Читайте також: Романтика від “Жені і Каті” та абсолютний “чіл” від “Latexfauna”: яким був другий вечір ДІЛИ еко фесту у Вінниці. ФОТОРЕПОРТАЖ

Читайте також: «Колективний ПТСР» та «Ізоляція»: як на «ДІЛИ еко фесті» у Вінниці облаштували арт-кімнату про цілісність та «рани» країни

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.