Станом на кінець жовтня 2018 року борг вінничан за централізоване опалення та гаряче водопостачання сягнув майже 64 мільйонів гривень. Примітно, що рік тому він становив понад 44 мільйони.
Такі дані надали у компанії-теплопостачальника КП «Вінницяміськтеплоенерго» (ВМТЕ). Відтак, за останній рік борг вінничан виріс майже утричі.
– Багато хто думає, що борг населення накопичується через те, що ми піднімаємо тарифи, – зазначила Сніжана Шпікіна, прес-секретар ВМТЕ. – Але насправді є дуже багато споживачів, які не сплачують протягом 5 і навіть 10 років за послуги, які ми надаємо. Відповідно, якщо вони не сплачують, їхній борг накопичується в рази. Це одна з фактичних причин накопичення такого рівня заборгованості вінничан перед «Вінницяміськтеплоенерго».
Водночас у газорозподільному підприємстві ПАТ «Вінницягаз» повідомили: якщо підприємства теплокомуненерго (ТКЕ) через заборгованість не отримають номінації (ліміти на газ – ред) від НАК «Нафтогаз України», «Вінницягаз» не матиме права розподіляти їм блакитне паливо. Зі слів Володимира Білаша, директора «Вінницягаз», відповідно до чинного законодавства, це розглядатиметься як відбір (тобто – крадіжка) газу з усіма витікаючими наслідками. А наслідки такі, що тепловики не зможуть подати тепло населенню.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №867 від 19 жовтня 2018 року обов’язки постачальника природного газу для виробників теплової енергії, на період з 1 листопада 2018 року по 1 травня 2020 року, покладені на НАК «Нафтогаз України». Відтак «Нафтогаз» є єдиним постачальником природного газу для підприємств ТКЕ та лише він має визначати, кому з них подавати газ, а кому – ні. «Нафтогаз» має право ініціювати та надавати відповідні доручення газорозподільним підприємствам на відключення підприємств ТКЕ з причин наявної заборгованості за спожитий газ, незалежно від пори року та температури за вікном. В такому разі газорозподільні підприємства, в тому числі й ПАТ «Вінницягаз» мають виконати вказівку «Нафтогазу» впродовж двох наступних днів з дня отримання доручення та припинити розподіл блакитного палива боржникам (джерело – ПАТ «Вінницягаз»).
– Якщо не дай бог буде така ситуація, що підприємства теплової енергетики не матимуть номінацій, перше, що вони повинні зробити – припинити споживання природного газу самостійно і протягом двох діб врегулювати питання погашення боргів та виділення їм номінацій з НАК «Нафтогаз України», – зазначив Володимир Білаш.
Також він розповів, що на сьогодні у Вінницькій області діє 31 виробник теплової енергії, і майже усі вони, за винятком ДП Вінницької виправної колонії УДПС України у Вінницькій області (№86), мають заведені номінації на листопад. Однак, враховуючи зміни в законодавстві, у «Вінницягаз» стурбовані отриманням лімітів тепловиками на грудень, відтак звертаються до них із проханням постійно контролювати це питання і вчасно вживати всіх заходів для отримання лімітів.
Попри те, що борг вінничан перед ВМТЕ сягнув майже 64 мільйонів, на підприємстві заспокоюють: з «Нафтогаз Україна» розраховуються відповідно до графіку і заборгованостей не протерміновують.
– Наш розрахунок – понад 90%. З номінаціями на газ також все добре, – зазначила Сніжана Шпікіна. – Але було б добре, якби споживачі сплачували за свої борги перед «Вінницяміськтеплоенерго». Тому що як не як, для того, щоб надати споживачам послугу, ми використовуємо багато ресурсів: не тільки газ, а й холодну воду, електроенергію тощо. Ми розуміємо, що багато є свідомих споживачів, які дійсно сплачують за надані послуги вчасно – до 20 числа щомісяця. Але 64 мільйони боргу – це немала цифра. Якщо подумати, за ці гроші, до прикладу, можна було Київський міст реконструювати, це не говорячи про те, скільки придбати одиниць техніки, ліквідувати поривів і замінити мереж, які у тому ж «Маяку», який нам передали з 1 серпня, майже всі зношені.
Відтак, у ПАТ «Вінницягаз» зазначили, що єдиний варіант безперебійно пройти опалювальний сезон – це вчасно платити рахунки за спожиті ресурси, бо «як населення розрахується з тепломережею, так тепломережа розрахується за газ із “Нафтогазом”».
Водночас досі не в усі будинки Вінниці подається тепло: з холодними батареями перебувають мешканці будинків як у самому центрі міста, так і в інших районах. У звязку з цим сьогодні, 7 листопада, було подано петицію, в якій вінничанка Олена Павловська запропонувала, щоб уповноважені органи компенсували вінничанам відсутність гарячої води у домівках.
Ілюстративне фото – daynews.com.ua
Дякуємо!
Тепер редактори знають.