З нагоди Дня міста Музей Вінниці показав, як виглядає найдавніше з відомих зображень вінницького герба

13:24
Автор: Ольга Каплун
Become a Patron!

З нагоди Дня міста Музей Вінниці презентував найдавніше з відомих зображення вінницького герба – міську гербову печатку на документі 1791 року, яка є гербом міста в овалі з орнаментом та написом польською мовою.

Як ідеться на фейсбук-сторінці музею, печатка – це тогочасний герб Вінниці з написом польською мовою: «Pieczec miasta Iego Krolewskiey Mosci oboiy Winnicy» – «Печатка міста Його Королівської Милості обох Вінниць». Під обома Вінницями йшлося про Старе і Нове міста.

Як зазначають у Музеї Вінниці, йдеться саме про зображення першого герба Вінниці, який місто отримало 30 травня 1640 року привілеєм на самоврядування короля Речі Посполитої Владислава IV. Його опис зберігся в джерелах XVIII століття: «Місту, як прикордонному, за герб призначити дві шаблі і вудку».

У 1771-1777 роках у стінах міської ратуші користувалися іншою печаткою із зображенням кавалерійського хреста, на якому сидить крук, обернений ліворуч. Вважається, що така зміна міської символіки пов’язана з тенденцією втрати статусу справжньої самоврядності та посиленням особистої влади старости і посадовців з його оточення із власною родовою геральдикою. Вже за кілька років, починаючи з 1782 року, на документах вінницького магістрату знову з’являється печатка з гербом 1640 року. Саме цей герб ми бачимо на згаданому вище документі. У 1796 році після окупації краю Російською імперією герб знову набув іншого вигляду: до видозмінених гачків та шабель додали російського двоголового орла. Раніше вважалось, що найдавніші зображення вінницького герба містяться на печатках 1771 року (з круком) і 1796 року. Унікальність опублікованого нині відтиску печатки з документу 1791 року полягає в тому, що на ньому зображений саме той оригінальний герб, який місто отримало разом із Магдебурзьким правом у 1640 році, – йдеться в дописі.

Фото – з фейсбук-сторінки Музей Вінниці, Володимир Панченко

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.