«АЗД рятує життя»: у «Прозорих офісах» та на вокзалах Вінниці встановлять автоматичні зовнішні дефібрилятори. ФОТО

16:01
Автор: Дар'я Гоц
Become a Patron!

Оновлено: 28 Вересня 2021, в 17:49

Шість автоматичних зовнішніх дефібриляторів встановлять у публічних місцях Вінниці. Пристрої застосовують у випадках, коли у людини зупиняється серце й необхідно терміново провести серцево-легеневу реанімацію, аби врятувати життя.

Сьогодні, 7 вересня, у Вінниці розповіли про початок проєкту «АЗД рятує життя». Під час заходу повідомили, що щороку в Україні 70% смертей стається саме через серцево-судинні захворювання, а близько 40% з них трапляється через раптову зупинку серця. У випадках зупинки серця найбільше шансів на життя має людина, якій було надано допомогу у перші хвилини. Саме задля порятунку громадян започатковано проєкт «АЗД рятує життя».

За словами голови правління Фонду громади «Подільська громада» Олени Данілової, вже придбали шість автоматичних зовнішніх дефібриляторів (АЗД), які незабаром встановлять у шести публічних місцях:

– Залізничний вокзал (площа Привокзальна, 1);

– Центральний автовокзал (вул. Київська, 8);

– Західний автовокзал (Хмельницьке шосе, 107);

– Прозорий офіс (вул. Соборна, 59);

– Прозорий офіс (проспект Космонавтів, 30);

– Прозорий офіс (вул. Замостянська, 7).

У місцях, де встановлять дефібрилятори, також проводитимуть навчання, як саме працювати з АЗД. Заплановано 12 тренінгових навчань, після яких майже 200 осіб знатимуть особливості користування автоматичними зовнішніми дефібриляторами.

До речі, публічне навчання відбудеться вже у суботу, 11 вересня, під час святкування Дня міста по вулиці Соборній (поблизу будинку №58).

– Якщо серцево-легенева реанімація надана протягом перших чотирьох хвилин, то це подвоює шанси на життя пацієнта. Тому цей проєкт є дуже важливим. В країнах Європи та США це вже буденна справа, там справді встановлені автоматичні зовнішні дефібрилятори у місцях масового скупчення людей, де буває понад 200 осіб. Це справді рятує людей. Нерідко саме відсутність можливості вчасно здійснити заходи серцево-легеневої реанімації призводить до смерті, — додала заступниця директора департаменту охорони здоров’я Світлана Стефанкова.

Директор Вінницького обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Анатолій Пірникоза зазначив, що ці шість дефібриляторів — лише перший крок й це важливі пристрої, які допоможуть врятувати життя людини до приїзду швидкої допомоги.

Як працюють АЗД

Автоматичний зовнішній дефібрилятор має одразу декілька підказок, як правильно діяти при наданні допомоги. По-перше, на ньому зображені малюнки з алгоритмом дій. Крім того, АЗД також має звуковий супровід українською мовою, який пояснює коли й що робити.

 

Координаторка проєкту Аліса Чорнокнижна наголосила, що не варто боятись завдати шкоди постраждалій людині: дефібрилятор аналізує серцевий ритм і не спрацює, якщо у ньому не буде потреби.

– Реально ним можна нашкодити лише якщо він впаде на ногу, тоді справді можна травмуватися. Але якщо його зараз застосувати до мене, тоді він скаже, що в цьому випадку дефібриляція непотрібна й заряд він не набере.

Аліса Чорнокнижна також пояснила, як діяти в ситуаціях, коли ви стали свідком ситуації, коли у людини зупинилось серце: «Зволікання та ненадання допомоги людині на місці події з кожної хвилиною зменшує шанси для врятування людини на близько 10%».

– Першим кроком має бути виклик бригади швидкої допомоги. Крім того, оператор може повідомити, чи є поряд з місцем події автоматичний зовнішній дефібрилятор.

– Якомога раніше необхідно розпочати натискання на грудну клітку — непрямий масаж серця.

– Якнайшвидше необхідно використати автоматичний зовнішній дефібрилятор.

Під час заходу також влаштували демонстрацію роботи автоматичних зовнішніх дефібриляторів. «Постраждалим» був манекен, якому надавали допомогу двоє інструкторів проєкту. Демонстрацію розпочали з уявного виклику бригади «швидкої допомоги» до чоловіка, який втратив свідомість у середмісті. Пояснили, що спершу варто оцінити, чи реагує людина та чи дихає. Якщо людина не дихає — розпочати непрямий масаж серця.

 

 

До речі, для демонстрації використали спеціальний навчальний дефібрилятор, оскільки інший не надасть струм. АЗД надавав голосові підказки, як наклеїти електроди на постраждалого, а також попереджає, коли не потрібно торкатись людини, щоб пристрій провів аналіз серцевого ритму. «Рекомендується електричний розряд. Не торкайтесь пацієнта», — знову повідомив дефібрилятор.

 

 

Він також підказує, як і коли виконати штучне дихання. Продовжувати реанімаційні заходи необхідно або до приїзду бригади швидкої допомоги, або поки постраждала людина не опритомніє. Оскільки пристрій проводить електричний струм, застосовувати АЗД можна лише за сухої погоди або у приміщенні та подбати про те, аби шкіра людини була сухою.

До речі, у місцях встановлення дефібриляторів також будуть усі необхідні засоби, які можуть знадобитись під час екстрених випадків: гумові рукавички, маски для штучного дихання, джгути та навіть ножиці, щоб зрізати одяг, якщо буде потреба.

Олена Данілова також додала, що вони продовжуватимуть шукати можливості, аби таких дефібриляторів у місті стало більше та будуть вдячні представникам бізнесу, які долучаться до проєкту заради порятунку вінничан та гостей міста.

Детальніше про проєкт можна дізнатись на сайті ГО «Агенція екстреної медичної допомоги» ТУТ, а також на сторінці «Подільської громади» за ЦИМ посиланням.

Проєкт реалізовує Фонд громади «Подільська громада» спільно з Громадською організацією «Агенція екстреної медичної допомоги» у партнерстві з Вінницькою міською радою та Вінницьким обласним центром екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Проєкт фінансується Фондом Ч.С. Мотта в рамках Програми Місцевих рішень глобальних викликів, яку проводить Академія розвитку філантропії в Польщі.

Читайте також: У Вінниці у публічних місцях планують встановити шість автоматичних зовнішніх дефібриляторів

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.