«Європу треба робити в себе»: у Вінниці «Клуб ОТГ» обговорив досягнення та плани об’єднаних громад

17:30
Автор: Дар'я Гоц
Become a Patron!

Сьогодні, 24 січня, у Вінниці відбулась зустріч «Клубу ОТГ», де представники та голови об’єднаних територіальних громад ділилися історіями свого успіху та шукали шляхи вирішення багатьох наявних у них проблем.

Перед початком конференції-семінару директор Вінницького відокремленого підрозділу Установи «Центр розвитку місцевого самоврядування» Олег Левченко розповів, що наразі у Вінницькій області вже є 34 об’єднані територіальні громади, а до квітня очікується ще 10. Загалом в області сподіваються мати 64 ОТГ. В Україні – понад 660, а бажано хоча б 900.

  • Сьогодні є багато успішних прикладів об’єднаних громад. Наприклад, в одній із них голова сказав, що вони, можливо, і не найуспішніші, але їм вдалося за два роки зробити все те, що не могли за 20. Власне, ці локальні зміни – це запорука подальшого об’єднання. Ми хочемо показати тих, які вже мають певні здобутки і нагадати іншим територіям, що не треба чекати, а потрібно стимулювати успіх своїх громад.

 

Серед переваг об’єднання Олег Левченко назвав відповідальність, центр прийняття рішень та усі ресурси знаходяться в громаді, а відтак є можливість краще реагувати на ті проблеми та потреби, які є у людей.

Декілька голів ОТГ висловили бажання на власному прикладі показати своїм колегам, чого їм вдалося досягти за декілька років, а також поділитися досвідом вирішення певних проблемних питань.

Так, голова Барської ОТГ Артур Цицюрський розповів, що їх ОТГ з’явилось наприкінці 2016 року. Перспективний план розвитку передбачав приєднання 9 громад, і збільшити населення з майже 17 тисяч до 30000. Однак, переконати сусідні громади у необхідності об’єднання виявилося складніше, ніж здавалося і тому вдалося приєднати лише одну, де мешкає 600 осіб.

  • Ми дали зобов’язання, що у жодному разі не закриємо школи, подбаємо про дороги, освітлення та водопостачання. З великим супротивом нам вдалося створити відділи реєстрації, муніципальну варту, з’явився спеціаліст з питань інвестицій… Це все підготовлено для того, щоб коли нарешті приєднаються інші – ми могли динамічно працювати. Ми допомогли працевлаштувати тих, хто приєднався до нас.

  • У нас бюджет збільшився на 33,5%. З 2016 року ми розпочали те, що не робилося десятки років: історико-архітектурний план, генеральний план, будівництво нового цвинтаря. А ми всі знаємо, що відбувається зараз у Вінниці (вочевидь, мається на увазі ситуація із Сабарівський кладовищем – ред.)… Створили заказник, у нас є озеро, яке межує з історичною частиною міста, але до нього раніше нікому не було діла, робимо сміттєсортувальний комплекс тощо. Маємо саме сьогодні на сесії прийняти нашу «Стратегію – 2020» і переконати наш депутатський корпус її прийняти.

Пригадав Артур Цицюрський ще й два створені фестивалі у Бару, на які з’їжджаються відвідувачі не лише з району та області, а з інших регіонів – “БарROKко” та “Apple Bar Fest”. Окрім цього, вони знайшли територію для можливого індустріального парку і наразі ведуть перемовини щодо його створення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Маршрутки Ford, сонячні станції та гастротуризм: чого досягли ОТГ Вінниччини за рік після створення

Його колега із Дашівської ОТГ Іллінецького району Сергій Тітаренко також зауважив, що громада об’єдналась лише наприкінці 2016 року і фактично має напрацювання за рік. Він також розділив проблему про яку наголошував Артур Цицюрський, а саме – небажання громад об’єднуватися. За перспективним планом навколо Дашова їх мало об’єднатися 12, але виявилося, що важко переконати у необхідності створення ОТГ не стільки громадян, скільки чиновників сільських рад. Об’єднатися погодилися лише шість.

  • У 2016 році фінансові надходження були трохи більшими семи мільйонів, а після об’єднання – на кінець 2017 року – у нас стало 18 мільйонів 286 тисяч гривень власних надходжень, а це дало можливість реалізувати чимало заходів. Протягом першого року діяльності до комунальної власності Дашівської ОТГ було прийнято 46 закладів соціальної сфери: школи, бібліотеки, садочки, лікарні, музична школа, станція юних техніків, спортивний комплекс, будинок культури тощо. Зрозуміло, що процес був дискусійним і, напевно, важким, але якщо ці заклади обслуговують наших мешканців, то ми маємо за них відповідати, але вже інакше дивитись на задовільність їхньої роботи, адже це наші фінансові ресурси. Постало завдання переглянути кадри, покращити роботу закладів, але зменшити витрати на управлінців.

  • Лише минулого року ми знайшли інвестора, який заходить до нас – це компанія, яка на площі у 20 гектарів має побудувати сонячні батареї. І лише завдяки наданню земельної ділянки в оренду, у нас до бюджету додатково надійдуть 526 тисяч, а це суттєво. Окрім цього, ще буде створено робочі місця.  Щодо видатків, то найбільше коштів ми виділяємо на освіту.

А голова Томашпільської ОТГ Валерій Немировський додав, що «Європу треба робити в себе».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Ніколи не було такого розвитку”: міста і села Вінниччини задоволенні об’єднанням і “тягнуть” до себе інших

Особливо зацікавили присутніх декілька коротких відеофільмів про досягнення Калинівської, Якушинецької, Северинівської та Томашпільської громад. Завдяки об’єднанню, у них з’явилось більше фінансів та ресурсів відремонтувати дороги, капітально відновити занедбаний дитячий садочок, навіть створити підрозділ рятувальної частини, власну муніципальну поліцію тощо.

На заході також були присутніми керівництво області – голова ОДА Валерій Коровій, обласної ради Анатолій Олійник, народний депутат Сергій Кудлаєнко, та голова Калинівської ОТГ Анатолій Шамалюк. 

У своєму виступі Валерій Коровій зупинився переважно на проблемах та викликах, які сьогодні постають перед головами ОТГ, адже не все в об’єднаних громадах так очевидно позитивно і за 2017 рік керівники «набили чимало гуль». Зокрема, він звернув увагу на недосконале законодавство.

  • Було б добре, щоб було передбачено у Законі, що у випадку створення ОТГ в обов’язковому порядку районна рада передає майно центрів первинної медичної допомоги цим об’єднаним громадам. У нас майже анекдотична ситуація в Немирові – є будинок культури, кінотеатр у центрі міста. Об’єднана громада, маючи фінансові ресурси для його утримання, просить передати будинок їм, а районна рада не передає, хоча сама не має жодних фінансових ресурсів. І таких прикладів багато, а це говорить про недосконалість законодавства і у такому випадку не варто думати, що це за один день зміниться.

Не залишив Валерій Коровій без уваги ситуацію щодо питань освіти. Зокрема, особливу стурбованість викликало те, що минулого року Вінницька область відповідно до результатів ЗНО з української мови опинилась на 17-му місці.

  • Це ненормальна ситуація. У нас Оратівський район на четвертому місці, а, наприклад, Козятинський десь 32. Коли почали дивитися чому так, то виявилося, що Оратівський район невеликий, вони створили потужну опорну школу, сконцентрували випускників навколо неї, дали якісну освіту і мають позитивний результат. Ми повинні зрозуміти, що наше завдання – це дати дітям якісні конкурентні знання. Чи це нормально, коли в одному районі було 25 дітей йшли зі школи з золотими та срібними медалями. Діти на щось сподівалися, мріяли про вступ, а після ЗНО жоден з них не підтвердив рівень своїх знань. Кого ми обманюємо? І яка ж це травма для дитини, яка думала, що вона легко поступить в університет Шевченка, бо ж у неї медаль. І це все розплата за нашу нечесність, за наше хибне уявлення про освіту.

Повертаючись до теми ОТГ, Валерій Коровій чи не основним завданням чиновників зазначив ефективну та розумну роботу, аби самі вінничани їм повірили та не боялися змін. Окрім того, вже створені об’єднання мають стати позитивним прикладом для інших громад.

  • Так, це все непросто, але потрібно приймати рішення і йти до людей і говорити з ними. Якщо люди бачать результат роботи, то вони починають нам довіряти, що ми спроможні щось в цій країні зробити. Ось якщо запитати будь-яку людину, як вона оцінює стан, наприклад, охорони здоров’я, відповідь буде, що погано. А якщо запитати чи щось треба зробити з цим, то половина людей відмовить, адже бояться, що стане тільки гірше. Люди вже навчанні гірким досвідом, а нам треба показати, що наші пропозиції позитивні і матимуть гарний результат. Ми зараз самі лише вчимося, набуваємо практики, знаю, що у вас дуже багато питань і скарг. Я вважаю, що , якщо у Вінниці буде 70 ОТГ, то це буде та критична маса, після якої процес буде невідворотнім. Зараз у нас 34 об’єднані територіальні громади. Є сильні, великі, є менші і слабші, але вони є і працюють.

За словами народного депутата Сергія Кудлаєнка, процеси децентралізації будуть продовжені у 2018 році. Вже готується ряд законопроектів, які посилять можливості місцевого самоврядування у напрямку регіонального розвитку  та демократії на місцях. На його думку, важливою складовою цього процесу є об’єднання зусиль влади всіх рівнів і співпраця із громадою.

Сергій Кудлаєнко також анонсував, що наступного місяця голови ОТГ знову зберуться у Вінниці, аби разом обговорити усі зміни та нові законпроекти.

Фото Ольги Мірошниченко