Вінниця першою в Україні затвердила декларацію про Зелений курс міста

12:49
Автор: Богдан Будай
Become a Patron!

Вінниця стала першим містом в Україні, влада якого затвердила декларацію про Зелений курс. Також в місті затвердили дорожню карту, за якою місто розвиватиметься в так званому “зеленому напрямку”. Основою для Зеленого курсу Вінниці став аналогічний європейський документ, затверджений у 2019 році. 

Відповідне рішення депутати міської ради одноголосно затвердили сьогодні, 28 січня, під час чергової сесії.

Про Зелений курс Європи та Вінниці

За словами директора департаменту економіки та інвестицій міської ради Максима Мартьянова, Європейський зелений курс, який було взято за основу для вінницького, є “найповнішою та найамбітнішою програмою захисту клімату і довкілля, прийнятою Європейським Союзом. Це стратегія, яка має перетворити ЄС на ресурсоефективну економіку, в якій до 2050 буде нульовий баланс викидів парникових газів, а економічне зростання не буде залежати від інтенсивності використання природних ресурсів“.

Так, в презентації посадовця йдеться, що основною метою ЄЗК (Європейського зеленого курсу – прим. авт.) є кліматично нейтральна Європа до 2050 року. Досягнути цього хочуть наступними кроками:

– Скорочення викидів парникових газів до 2030 року принаймні до 50-55% порівняно з 1990 роком;

– Не менше 30% інвестиційного фонду спрямовується на боротьбу зі зміною клімату;

– Встановлення 1 мільйону громадських зарядних станцій для електромобілів до 2025 року;

– На 90% зменшення викидів парникових газів від транспортного сектору.

Відомо, що в екологічному напрямку Україна, як держава, рухається протягом останніх років. Все почалося з ратифікації Паризької угоди 14 липня 2016 року, яка регулює заходи зі зменшення викидів діоксиду вуглецю з 2020 року. 3 березня 2021 року Кабмін затвердив Національну економічну стратегію до 2030 року. В ній, за словами Мартьянова, були визначені заходи щодо декарбонізації економіки, підвищення енергоефективності, розвитку відновлювальних джерел енергії, а також розвитку так званої циркулярної економіки.

Вже 30 липня 2021 року було прийнято Другий національно визначений внесок України до Паризької угоди. Так, нова кліматична ціль України передбачає необхідність до 2030 року скоротити викиди парникових газів до рівня 35% у порівнянні з 1990 роком. Для цього планується модернізація енергетичних та промислових підприємств. Розвиток з відновлювальних джерел енергії, заходи з енергоефективності в усіх секторах та галузях економіки, збільшення частки органічного сільського господарства, електрифікація та оновлення транспорту тощо.

20 жовтня ж Кабмін схвалив Стратегію екологічної безпеки та адаптації до зміни клімату до 2030 року. В листопаді відбувся Кліматичний саміт в Глазго, до якого також долучилась українська сторона. Україна долучилась до ініціатив та декларацій, які були ухвалені під час саміту. За словами Максима Мартьянова, серед них: Альянс із припинення використання вугілля при виробництві електричної енергії, глобальної ініціативи зі скорочення викидів метану, а також декларація лідерів Глазго про стале лісо- та землекористування.

Як каже посадовець щодо напрямків впровадження зеленого курсу у Вінниці, вони передбачені в дорожній карті й можуть бути об’єднанні в наступні сектори:

– Запобігання змінам клімату та адаптація до них;

– Біорізноманіття, що передбачає створення Єдиної концепції озеленення, створення та затвердження реалізації блакитно-зеленої інфраструктури;

– Питання промислової політики. Зокрема, йдеться про участь Вінниці в зелених альянсах Європи, зокрема, з питань чистого водню, а також сприяння в переході малих та середніх підприємств до чистих товарів та послуг;

– Стале харчування і зелене сільське господарство;

– Питання поводження з відходами, зокрема, сприяння переходу до Концепції “Місто 0 відходів”;

– Стала та розумна мобільність, що передбачає максимальний перехід на транспорт з нульовим показником викидів, зокрема, з використанням максимально електроенергії та водню як джерел палива;

– Також йдеться про енергоефективність та освітні компоненти.

Щодо переваг приєднання до ЄЗК, то для Вінниці та України загалом йдеться про:

– Використання нових механізмів та втілення в життя інноваційних ідей щодо покращення міського простору і підвищення екологічної якості життя;

– Залучення зеленого фінансування та інвестицій;

– Вихід на ринок ЄС тощо.

Загалом в місті відзначають, що впровадження ЗКВ (Зеленого курсу Вінниці – прим. авт.) є логічним продовженням довгострокових планів громади у зеленому розвитку, які зафіксовані в Стратегії 3.0 і в Концепції інтегрованого розвитку до 2030 року.

Першочергово у Вінниці планується: 

1. Реорганізувати відділ з охорони довкілля та моніторингу якості атмосферного повітря в структурі департаменту економіки та інвестицій міської ради;

2. Провести оцінку вразливості міста до змін клімату;

3. Розробити та імплементувати стратегії з адаптації міста до зміни клімату та плану дій як компоненту її реалізації;

4. Врахувати питання пом’якшення клімату при розробці стратегічних, програмних документів, а також документів державного планування Вінницької міської ради та оновлення існуючих.

Як зазначив Мартьянов, у місті розуміють, що “реалізація такого амбітного документа неможлива без тісної співпраці з бізнесом, громадянським суспільством, освітніми та науковими установами“.

Зрештою, проголошення курсу було підтримано 44 депутатами. Як наслідок, міський голова Сергій Моргунов підписав відповідну декларацію про прийняття рішення.

Повністю ознайомитися із Зеленим курсом Вінниці можна за ЦИМ посиланням.

Про екологічні ініціативи міста в попередні роки

Я вважаю, що сьогодні знакова подія для громади міста Вінниці. Ми перші в Україні приєднуємось до європейської ініціативи та проголошення Зеленого курсу, – зазначив міський голова перед початком презентації. – Ми не починаємо це з нуля, адже і в Концепції інтегрованого розвитку-2030, і в стратегії “Вінниця 3.0” два пріоритети визначено щодо “зеленої” економіки та Зеленого курсу. Разом з тим, сьогоднішнє рішення – це ще один крок, який буде оптимізувати наш план екодії та доповнить його. […] Враховуючи і сьогоднішні виклики, які стосуються постачання енергоносіїв, я думаю, що це ще більш актуально і для України, і для Європейського Союзу, європейського континенту в цілому.

До речі, Уряд України теж заявив про намір нашої держави долучитись до європейського курсу. І зараз триває така робота для написання дорожньої карти для України. І разом з тим, вже багато українських міст задумується над цим питанням. І теж, маю надію, прийматимуть відповідні декларації та програми. Хочу нагадати, що Вінниця у 2015 році перша в Східній Європі отримала європейську енергетичну відзнаку. У 2019 році ми її підтвердили. На сьогоднішній день ми працюємо над тим, щоб отримати “золоту” європейську енергетичну відзнаку.

Так, коментуючи вінницький “зелений шлях”, міський голова нагадав про закупівлю екологічного міського транспорту. Зокрема, чергове рішення, яке дозволить закупити ще 10 електробусів, було ухвалено сьогодні. Крім того, в місті очікують цьогоріч поставку першої партії трамваїв “Tram-2000”.

Я думаю, що для кожної домівки, вінницької родини, це питання теж важливе, тому що екологічна складова і всі питання, пов’язані з Зеленим курсом, досить активно обговорюються. тому ми це відображали в нашій “Стратегії 3.0”. Думаю, що спільними зусиллями і Європейського союзу, Уряду, Парламенту, територіальної громади, області ми зможемо системно рухатись в цьому напрямку, – підсумував Сергій Моргунов.

Під час ухвалення зеленого курсу на зв’язку з міською радою також був Посол Європейського Союзу в Україні Матті Маасікас, який сказав наступне:

Мені приємно, що ваше місто, місцева спільнота та люди активно працюють над земельним перетворенням громади. […] Свою роль у пом’якшенні наслідків кліматичних змін та розбудови стійкості відіграють не лише національні чи місцеві органі влади, а й кожен громадянин. Саме тому ваша ініціатива є надзвичайно важливою і повністю збігається з ініціативами, започаткованими в Євросоюзі. Вона дійсно зображає те, що хоча зміни клімату і є глобальним явищем, її вплив – локальний, і ці питання мають вирішуватися в конкретному контексті.

Посол привітав Вінницю з цією ініціативою, і зазначив, що коли вуглецева нейтральність і нульове забруднення стануть основою всієї міської політики, це безумовно принесе значну користь містянам.

Це виводить Вінницю на лідерські позиції з точки зору зеленого переходу України. Це може надихнути та прискорити зелений перехід на місцевому рівні. Така ініціатива іде в тому ж напрямку, що й ініціативи, які саме зараз реалізуються в Євросоюзі. Я можу лише закликати інші міста України наслідувати ваш приклад, – додав Матті Маасікас.

На зв’язку з міською радою з нагоди ухвалення зеленого курсу були також голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко, Віце-прем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина, експертки ресурсно-аналітичного центру “Суспільство і довкілля” Наталя Андрусевич зі Львова та Світлана Романко з Івано-Франківська. Також на засіданні була присутня депутатка ВР, викладачка ДонНУ імені Василя Стуса у Вінниці та членкиня Комітету Верховної Ради з питань екологічної політики та природокористування Юлія Овчинникова.

Фото – з Facebook-сторінки Сергія Моргунова та трансляції телеканалу “ВІТА”

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.