Вінниця отримала сертифікат про успішне виконання Проекту з енергоефективності. ФОТО

16:18
Автор: Юлія Плахтій
Become a Patron!

У Вінниці сьогодні, 14 листопада, відбулась фінальна зустріч представників Швейцарської Конфедерації з українськими партнерами в рамках Проекту з енергоефективності.

Як підсумок співпраці, місто отримало сертифікат, що підтверджує те, що Вінниця гідна Європейської енергетичної відзнаки, яку отримала в 2015 році. 

Сьогодні, 14 листопада, сертифікат відповідності міському голові Сергію Моргунову вручив керівник Національного офісу Європейської Енергетичної відзнаки (ЄЕВ) в Україні Святослав Павлюк.

Вручення сертифікату відбулося у приміщенні міської ради за участю Посла Швейцарії в Україні та Молдові Клода Вільда.

– Ми інвестуємо кошти наших платників податків в інфраструктуру міста-нашого партнера, тому що ми хочемо отримати результат, бачити, як ця інвестиція приносить процвітання та безпеку, – сказав Посол. –  Ваше процвітання – це наше процвітання, ваша безпека – це наша безпека. Тому для нас є дуже важливим побачити, що є надійні партнери.

Представники профільних департаментів міськради та громадських організацій, що були долучені до реалізації заходів в рамках Проекту, розповіли про те, що вдалося зробити завдяки виділеним Швейцарією коштам.

Зокрема, міський голова нагадав, що Вінниця є першим містом в Україні, з яким Швейцарська Конфедерація почала співпрацювати у своїх найбільших інвестиційних проектах. Перший Меморандум між Вінницею та Урядом Швейцарії підписали у 2006 році, завдяки якому Вінниця отримала понад сотню вагонів в рамках проекту “Цюріхські трамваї для Вінниці” (вартістю майже 4 мільйони гривень).

Згодом, у 2011 році, сторони підписали другий “Меморандум про взаєморозуміння”, що в цьому випадку стосувався Проекту з енергоефективності. Проект включав три компоненти: модернізація системи теплопостачання трьох мікрорайонів, підвищення інституційної спроможності КП “Вінницяміськтеплоенерго” та отримання “Європейської енергетичної відзнаки”.

Реалізація Проекту з енергоефективності у Вінниці відбувається у рамках Меморандуму про взаєморозуміння між Державним секретаріатом з економічних питань Швейцарської Конфедерації (SECO), Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, а також виконавчим комітетом Вінницької міської ради. Загальний обсяг фінансової підтримки безповоротного гранту з боку Швейцарії становив 20,6 мільйона швейцарських франків, внесок Вінниці становив 207,2 мільйона гривень.

Керівник Національного офісу ЄЕВ Святослав Павлюк, вручаючи Сергію Моргунову сертифікат, сказав, що Вінниця є першим в Україні містом, яке було сертифіковане, пройшло подвійний аудит та перевірку і за результатами свої роботи за чотири роки було визнано містом, що заслуговує на європейську відзнаку.

Павлюк назвав Вінницю містом, яке ефективно впроваджує свою енергетичну політику та “є своєрідним криголамом, будучи першим і будучи успішним”. Таким чином нині Вінниця підтвердила статус міста, яке успішно пройшло сертифікацію за системою ЄЕВ. Вручений сертифікат також визначає Вінницю членом Асоціації Європейської відзнаки до 2023 року.

В свою чергу міський голова Вінниці Сергій Моргунов сказав, що коли в 2015 році отримував першу таку відзнаку, був дуже щасливий, а сьогодні це сталося вдруге.

– Згадую 2011 рік, коли ми з колишнім міським головою Гройсманом приїхали в Цюрих і нам розповідали для нас щось таке для нас неймовірне, щось таке складне про Європейську Енергетичну Відзнаку, а ще й про те, що для цього потрібно зробити… Чесно кажучи, ми були шоковані від того, як ми це все маємо зробити. Але знаєте – очі бояться, а руки роблять. Важливо те, що тільки завдяки злагодженій команді, яка почала працювати над цим процесом і в партнерстві саме зі Швейцарською стороною, нам вдається досягати певних результатів.

Водночас, міський голова зауважив, що є ще над чим працювати далі.

– Ми чітко налаштовані на те, щоб мати ще більш позитивний і ще кращий результат. Я дуже хочу, аби в 2023 році в такій самій чудовій атмосфері ми отримали золоту табличку Європейської Енергетичної відзнаки, – сказав міський голова.

Водночас, відповідаючи на питання журналістів про те, чи не боялася Швейцарія вкладати кошти в Україну, яка має корупцію, Посол відповів:

– Жодного випадку корупції у Вінниці. Я знаю, що це (корупція – авт) проблема не тільки в Україні, а в усьому світі. Давайте скажемо дипломатично: в нас є партнери в Україні, де потрібно подивитись двічі (перш ніж вкладати кошти). У Вінниці та Вінницькій області ми не мали таких випадків (корупції), – сказав Клод Вільд.

В загальному, по завершенню цього Проекту з енергоефективності, Вінниця продовжить співпрацю з Урядом Швейцарії. Зокрема Сергій Моргунов сказав, що нині ведуться перемовини про подальшу реформу транспортної системи Вінниці, розширення транспортної мережі (передусім йдеться про трамваї та електротранспорт).

Владислав Скальський, очільник Вінницької обласної державної адміністрації наголосив, що завершення цього Проекту з енергоефективності є дуже важливим, оскільки демонструє, що заходи в його рамках виконані. Міський голова також зазначив, що в деяких аспектах умови проекту були навіть перевиконані.

Як вже зазначалося, під час сьогоднішньої зустрічі, очільники міста та області, профільні департаменти міськради та представники громадських організацій прозвітували про те, що вони зробили за кошти інвесторів.

     

Зокрема в трьох мікрорайонах міста було повністю оновлено систему теплопостачання: збудовано альтернативні котельні та реконструйовані газові, замінено понад 18 кілометрів аварійних мереж, облаштовано 309 індивідуальних теплових пункти та автоматизовану систему керування SCADA.

Менеджерка проектів фонду “Подільська громада” Надія Лінчук також розповіла, що енергоефективні заходи були впроваджені й в навчальних закладах міста. Разом із утепленням приміщень, в школах впровадили системи роздільного збору відходів, а самим школярам навчають бути еко-свідомими.

 

Окрім того, керівник розвитку велоінфраструктури у Вінниці Андрій Сорокін розповів про покращення велоінфраструктури міста. Зокрема було створено систему муніципального велопрокату, облаштовано велодоріжки, велоСТО, станції та велопарковки.

Також Сорокін окремо спинився на облаштованій велопарковці для держслужбовців, що розташована за будівлею міськради. Окрім розмов, вже по завершенню офіційної частини зустрічі, Посол наочно ознайомився з тим, як облаштовано цей об’єкт.

Член колегії міністерства з питань ЖКГ, генеральний директор КП «ВМТЕ» Сергій Бульбас розповів пану Послу про один з об’єктів, що був побудований в рамках Проекту з енергоефективності – найбільшу в країні біокотельню по вулиці Баженова.

В подальшому Бульбас провів екскурсію для пана Посла на підприємство, де також показав роботу автоматизованої системи та все, що вдалося реалізувати завдяки Швейцарії. Про це читайте в наступному матеріалі на Vежі.

Нагадаємо, найбільшу біокотельню України по вулиці Баженова відкрили ще в липні 2016 року у Вінниці. Об’єкт був збудований в рамках Меморандуму, підписаному між Вінницею, Кабінетом міністрів України та Швейцарською конфедерацією. Котельня має потужність 5,2 мегават і в якості палива використовує дерев’яну щепу.

Окрім того, у вересні у Вінниці презентували оновлену систему теплопостачання по вулицях Зулінського-Київській, яку оновили за рахунок спільного бюджету Швейцарської Конфедерації (виділила 9,7 млн швейцарських франків) та міською радою спільно з “Вінницяміськтеплоенерго” (виділили 68 млн гривень).

Читайте також: У Вінниці відкрили найбільшу біокотельню України

Читайте також: Енергетична модернізація: як Вінниця реформує систему опалення. ВІДЕО

Фото Ольги Мірошниченко

                                                             

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.