Відома оперна співачка й викладачка вокалу: ким була Марія Литвиненко-Вольгемут

15:51
Автор: Vежа
Become a Patron!

Сьогодні, 13 лютого, виповнюється рівно 130 років з дня народження української оперної співачки Марії Литвиненко-Вольгемут. У Вінниці вона мешкала і працювала приблизно чотири роки.

Про це повідомили на фейсбук сторінці Музею Вінниці (раніше – фейсбук-сторінка “Центру історії Вінниці”). З нагоди такої дати там опублікували коротку інформацію про те, ким була Марія Литвиненко-Вольгемут, як вона вперше приїхала до Вінниці, і чому переїхала сюди жити. Адже народилась вона у Києві, де і навчалась.

Трупа Садовського приїхала до Вінниці у 1914 році

Повідомляється, що у вересні 1912 року Марія Литвиненко-Вольгемут почала виступати в театрі (у складі трупи Миколи Садовського, в Києві). Її дебютом на сцені стала роль Оксани в опері “Запорожець за Дунаєм“, а вже за два дні акторка виконувала головну роль в “Наталці Полтавці“.

Зазначається, що Вінницький міський театр вів перемовини з киянами ще з жовтня 1913 року. В листопаді вони підписали  контракт, а в лютому Садовський особисто листом до міської управи Вінниці підтвердив, що трупа приїде як домовлено.

На фото Марія Литвиненко-Вольгемут в образі Наталки Полтавки

Як відомо, окрім Литвиненко-Вольгемут до складу трупи входили Марія Заньковецька, Софія Тобілевич, Северин Паньківський, Любов Ліницька та багато інших.

Про перший приїзд Театру Садовського до Вінниці залишив спогади диригент Олександр Кошиць.

Вразив мене також театр. Він був новесенький, просторий, збудований згідно з останнім словом театрального будівництва… Чудовий резонанс, просторе приміщення для оркестру, гарна обстановка, чула гаряча публіка… Для опер ми добрали оркестрантів до 30 осіб, до Литвиненкової [йдеться про Марію Литвиненко-Вольгемут] — виписали баритона Суховольського, я підтягнув хор і усю “братію” — і як залунала “Галька”, то в мене душа завмерла від радості. Успіх був неймовірний, а збори “биткові” – зазначав Олександр Кошиць.

Повідомляється, що після таких вдалих виступів вдячні вінничани проводили трупу з оваціями, співом і квітами на залізничному вокзалі.

Марія Литвиненко-Вольгемут переїхала до Вінниці в 1919 році

В “Музеї Вінниці” повідомили, що Марія Іванівна жила разом з чоловіком на вулиці Пушкіна, 14. Окрім театральної діяльності, протягом 1920-21 років вона викладала вокал у Вінницькій консерваторії та у філії Музичного товариства ім. М. Д. Леонтовича. А в 1923 році повернулась до Києва.

В наш час у Вінниці є вулиця, названа на честь Марії Литвиненко-Вольгемут.

Джерело інформації – книга Наталі Кушки “Музична Вінниця”
Фото – facebook.com/MuseumOfVinnytsia

Читайте також: “Його сміливо можна перенести до будь-якої столиці”: історія міського театру Вінниці

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.