В Україні з квітня антибіотики продаватимуть лише за рецептами

11:11
Автор: Vежа
Become a Patron!

В Україні з 1 квітня 2022 року в аптеках продаватимуть антибіотики виключно за електронними рецептами, а в лікарнях відстежуватимуть їхнє застосування. За словами експертів, це має запобігти надмірному та нераціональному використанню препаратів. 

Про це йдеться на сайті “Суспільного” з посиланням на інтерв’ю керівника відділу антимікробної резистентності та інфекційного контролю Центру громадського здоров’я Романа Колесника в ефірі “Українського радіо”.

Так, за його словами, відстежувати кількість спожитих українцями антибіотиків, процедуру їхнього призначення, спосіб вживання та причини, з яких українцям призначають ті чи інші препарати, є дуже важливим для того, щоби розуміти та корегувати в майбутньому призначення лікарів.

Ми всі чудово розуміємо, що антибіотики — це не лише користь від ліків, але й чимало побічних ефектів для організму. Зокрема антимікробна резистентність, — наголосив Роман Колесник.

Експерт зазначає, що, за результатами опитувань, від 30% до 60% антибіотиків в Україні застосовуються неправильно. За деякими даними, ця кількість є більшою.

За словами Колесника, українці займаються таким самолікуванням, оскільки переконані, що мають знайти якусь панацею від хвороб, а пандемія COVID-19 лише загострила це сприйняття. Експерт відзначає: очікувати, коли організм самостійно здолає хворобу, пити велику кількість рідини, вживати достатню кількість їжі, приймати препарати від високої температури — українцям цього недостатньо. Тому вони йдуть на додаткові ризики, купують ліки в аптеці за порадами знайомих чи з Інтернету. І в такий спосіб, фактично, шкодять собі.

Як вже зазначалося раніше, антибіотики мають також і негативні ефекти. Внаслідок їхнього неправильного чи нераціонального використання можуть виникнути побічні алергічні та токсичні реакції, а також провокується антибіотикорезистентність. Так, за словами фахівця, коли мікроорганізм на постійній основі перебуває у стресовій ситуації, то пристосовується до неї. Роман Колесник радить консультуватися у лікаря щодо приймання антибіотиків, а також контролювати вживання таких препаратів протягом усього життя.

Загалом, за словами Колесника, в Україні питання контролю вживання антибіотиків мало б бути вирішеним давно.

Це є одним із механізмів боротьби з антимікробною резистентністю, який існує у всьому світі. Жодна розвинена країна світу не уникнула прийняття цього рішення щодо контролю за споживанням антибіотиків, — зазначив керівник відділу антимікробної резистентності та інфекційного контролю. — Що ж стосується закладів охорони здоров’я, то вони мають призначати правильну й раціональну антимікробну терапію.

До слова, в закладах охорони здоров’я, що надають стаціонарну медичну допомогу, почнуть вести облік споживання антибіотиків вже з 1 січня 2022 року.

За інформацією “Ліга. Закон”, з 1 квітня 2022 року в Україні запроваджуються електронні рецепти на ліки. Відповідно до ухваленої МОЗ норми, виписування рецептів на лікарські засоби, які підлягають продажу за рецептом, здійснюється у формі електронного документа – електронного рецепта. Аптекам та аптечним пунктам дозволяється здійснювати відпуск рецептурних лікарських засобів, виписаних на паперових рецептах до 1 квітня 2022 року, у встановленому порядку.

Нагадаємо, в листопаді депутати ухвалили рішення про запровадження штрафів за продаж ліків дітям віком до 14 років. Саму ж заборону на продаж дітям цієї категорії було ухвалено раніше, а набула вона чинності в серпні.

Ілюстративне фото – ms.detector.media

Читайте також: Понад чверть на БАДи, гомеопатичні та рослинні препарати: на що українці витрачають гроші в аптеках. ІНФОГРАФІКА

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.