У Вінниці відзначають 100-річчя історичної зустрічі Петлюри та Пілсудського. ФОТО

12:23
Автор: Vежа
Become a Patron!

Оновлено: 22 Травня 2021, в 13:42

Сьогодні, 16 травня, міський голова Сергій Моргунов та Генеральний Консул Республіки Польща у Вінниці Дамян Цярціньскі поклали квіти до меморіальної дошки на честь зустрічі Симона Петлюри і Юзефа Пілсудського у місті, яка відбулась у 1920 році.

Про це повідомляють на фейсбук-сторінці Вінницької міської ради.

У повідомленні нагадують, що “у той період Української революції Вінниця була Тимчасовою столицею Української Народної Республіки. Молода Українська держава вела боротьбу з більшовицькими арміями. Союзником на той час виступала Польська держава. Саме 16 травня 1920 року до Вінниці прибув лідер Польщі – Маршалок Юзеф Пілсудський для проведення міждержавної зустрічі з очільником УНР Симоном Петлюрою”.

 

 – Це історія українського народу, історія здобуття незалежності українського народу. 100 років тому цього дня, при такій же погоді, – тоді також було похмуро, – зустрілися лідери двох молодих держав, які прагнули здобути свою незалежність. Саме ці дві держави тоді уклали угоду про військовий союз про відповідні партнерські відносини і разом боролися проти більшовицької Росії. В кожного із нас своя історія здобуття незалежності: Польщі це вдалося зробити раніше, ми це зробили тільки 30 років тому, але разом із тим, Польща завжди була вірним союзником України і українського народу.

Польща і сьогодні досить багато допомагає нам у боротьбі на Сході країни. Ми маємо цікаву історію, і саме головне: не робити помилок, які робились в минулому, для того, щоб Україна була по-справжньому вільною і незалежною державою», – сказав міський голова Сергій Моргунов.

Генеральний Консул Республіки Польща у Вінниці Дамян Цярціньскі відзначив, що український і польський народ багато чого об’єднує:

 

– Я дуже радий, що 100 років тому о 10.00 до Вінниці на залізничний вокзал приїхав голова Польської держави Юзеф Пілсудський, який зустрівся у Вінниці з головним отаманом УНР Симоном Петлюри. Ця зустріч була дуже важлива, тому що відбувалися військові дії, і напередодні польські і українські війська визволяли Київ від більшовицької влади. Вони зробили марш через ціле місто, і саме тоді були сказані ці відомі слова: «Немає незалежної Польщі без незалежної України».

Звичайно Україні довелося чекати набагато більше на Незалежність. ніж Польщі, але я дуже радий, що сьогодні ми разом відзначаємо цю подію. Я дуже вдячний пану меру Сергію Моргунову, що незважаючи на ситуацію з пандемією, ми разом – представники двох народів і держав – зустрілися на цьому історичному місці. На жаль, в Україні до цього часу гинуть військові на Сході, борючись за незалежність, але я впевнений в тому, що на нас чекає добре майбутнє. Для нас важливо, щоб ми мали сусіда, якому ми довіряємо і він нам довіряє, сусіда, який має незалежну державу.

 

 

Історична довідка:
Меморіальна дошка на честь зустрічі С. Петлюри та Ю. Пілсудського була відкрита у 2014 р. На дошці зображена відома фотографія керівників України та Польщі, які з вікон вагону вітають громадськість. За однією із версій, ця світлина зроблена у Вінниці 16.05.1920.

Зустрівшись у Вінниці 16 травня 1920 р., саме о 10:00, глави держав перебували на Вінницькому вокзалі, де оркестри виконали гімни обох держав та супроводили почесного гостя до середмістя Вінниці.

Лідери держав відвідали ключові міські об’єкти державної влади, мали зустріч у міській Думі, поспілкувалися з представниками товариств української, польської та єврейської громад.
Встановлення військово-дипломатичних відносин між Україною та Польщею у 1919-1920 рр. стало важливою віхою в історії незалежної України 100 років тому.

 

Читайте також: Як зустрілися Петлюра з Пілсудським у Вінниці: опубліковано унікальне відео

Читайте також: “Війна – не забава”: у мережі з’явився український переклад спогадів про зустріч Петлюри та Пілсудського у Вінниці

Читайте також: У Вінниці стартував призовий конкурс про боротьбу Армії УНР і Війська Польського з більшовиками

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.