У Вінниці відкрилась виставка “МАРІЯ” про Голодомор 1932–1933 років в Україні. ФОТОРЕПОРТАЖ

21:12
Автор: Ольга Каплун
Become a Patron!

У Вінниці днями відкрилась виставка “МАРІЯ” – мобільний меморіальний простір, який увічнює пам’ять жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні. В основі експозиції – фотографії та інсталяції. 

Виставку відкрили в культурному центрі “Галерея-ХХI”, що в регіональному центрі сучасного мистецтва “Арт Шик”.

Ініціаторка проєкту – канадська художниця українського походження Леся Марущак. В експозиції представлені архівні фотографії в авторській обробці з серій COUNTING, TRANSFIGURATION та ERASURE.

Попри те, що виставка “МАРІЯ” уособлює досвід Голодомору 1932-1933 років жінки, яка, ймовірно, мешкала на Вінниччині, експозиція представлена фотографіями життя різних людей. Зокрема, в образі Марії втілена пам’ять та трагічна доля мільйонів людей, які стали жертвами Голодомору. Світлини, які представлені в експозиції – це, зокрема, й архівні фотографії різних людей.

 

 

В експозиції представлена лише одна фотографія Марії (“там де Марія має віночок із крилами”), яку передала Лесі Марущак родина жінки. Авторка виставки зазначає, що свідомо не концентрувалась на фотографіях реальної Марії, оскільки хотіла зробили компіляцію з цього образу та показати, що на місці реальної Марії могла бути будь-яка людина того часу:

–  Я хотіла показати, ніби це може бути моя мама, чи хто-небудь, хто страждав.

Проєкт «МАРІЯ» передбачає й інтерактивну участь відвідувачів: вони можуть написати свої історії та думки про Голодомор та залишити їх на спеціальній дошці у виставковому залі. Надалі Леся Марущак планує використати ці історії з усієї України у наступних мистецьких проєктах, присвячених геноциду. Художниця також закликає ділитися ними у соцмережах під хештегом #ProjectMaria.

На відкритті авторка проєкту була в онлайн-режимі. Мисткиня зазначила:

– Як канадська художниця українського походження я намагаюсь зрозуміти історичну подію, яка так глибоко вплинула та сформувала мою ідентичність та спільноти, до якої я належу.

Ще до повномасштабної війни виставку презентували в багатьох містах України, зокрема, у Львові, Києві, а повномасштабне вторгнення рф застало експозицію у Харкові. Наразі організатори відновлюють тур, який присвячений 90-м роковинам Голодомору в Україні, враховуючи, що тема геноциду актуальна сьогодні як ніколи.

За словами авторки проєкту, популярність виставки підкреслює необхідність поширювати знання про Голодомор як геноцид та те, як людство могло допустити подібну жорстокість та навіть ігнорувати її. Відтак Леся Марущак зазначила, що експозиція “своєрідним способом матиме можливість передати історію новому поколінню українців”.

 

 

 

Експозиція проєкту у Вінниці триватиме два місяці, з 24 листопада до 24 січня, її можна буде відвідати за адресою: вулиця Архітектора Артинова, 12-А.

Перша виставка в межах проєкту «МАРІЯ» відкрилася восени 2020 у Національному музеї Голодомору-геноциду у Києві. Далі експозицію продемонстрували у Львові, а наступним містом став Харків, де через вторгнення росії, її змушенні були згорнути. Наразі Всеукраїнський тур відновлюється з Вінниці.

Проєкт «МАРІЯ», визнаний Національним музеєм Голодомору-геноциду (Київ) як найвідоміша виставка про Голодомор 1932–33 років в Україні. Даний проєкт демонструвався у дев’яти країнах, книга за його мотивами потрапила до шортлиста Книжкової премії впливового міжнародного фотофестивалю Rencontres d’Arles у Франції (2019) та отримала нагороду за найкращий дизайн на міжнародному фестивалі «Книжковий Арсенал» у Києві (2019). У вересні 2020 року видання The Guardian опублікувало фото з проєкту «МАРІЯ» в статті про найкращі знімки з Landskrona festival.

Фото Зорини Гаджук

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.