У Вінниці розпочався ярмарок сувенірів, виготовлених людьми з інвалідністю. ФОТОРЕПОРТАЖ

20:18
Автор: Олеся Яненко
Become a Patron!

У Вінниці, протягом 3 та 4 грудня триватиме виставка робіт ручної роботи, виготовлених, зокрема, людьми з інвалідністю. Безліч ляльок, в’язаного одягу та тематичних різдвяних сувенірів – усе це можна придбати на виставці безпосередньо від майстринь та майстрів.

Сьогодні, 2 грудня, у виставковій залі Вінницької торгово-промислової палати розпочалася виставка-ярмарок виробів ручної роботи, що створені людьми з інвалідністю та тими, хто опинився у складних життєвих обставинах.

Організатори щорічної виставки – міський центр соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Гармонія».

 

 

Традиційно перед новорічними святами любителі рукоділля представляють різноманітні аксесуари та сувеніри, виготовлені власноруч: шиті та в’язані ляльки, новорічні декоративні вінки, прикраси для волосся, сувенірні подушки під голки, в’язаний одяг та, вперше цьогоріч, картини. Крім цього на виставці можна придбати дитячу інклюзивну літературу, а також поласувати тістечками, печивом та іншими готовими стравами.

 

 

 

 

 

 

 

 

– Переддень новорічних свят – це казковий настрій, люди більше вірять в дива, – каже Олена Чорнобривенко, членкиня правління реабілітаційного центру «Гармонія». – Ми думаємо, що це, напевно, найвлучніший час для виставки. Ця виставка, це такий своєрідний підсумок року. Збільшується кількість учасників, ми вже думаємо як кого розмістити.

Як розповідають організатори та учасники виставки, заняття рукоділлям – це не тільки “арт-терапія”, але й можливість для майстрів та майстринь заробити грошей перед новорічними святами.

Цьогоріч на виставці взяли участь близько тридцяти громадських організацій, міських та комунальних закладів, зокрема Плисківський психоневрологічний інтернат, Вороновицька філія КУ «Обласний пансіонат для осіб з інвалідністю та осіб похилого віку» та Стрижавський дитячий будинок-інтернат.

 

 

 

– Ми вже тринадцятий рік поспіль робимо цю виставку, для того, щоб люди з інвалідністю могли реалізовувати свої роботи, – каже Людмила Нецкіна, голова правління вінницької «Гармонії». – Всі отримані кошти вони забирають собі, це фактично така можливість для них заробити перед святами. Ця виставка традиційна, тому всі знають, що вона має бути, багато хто готує роботи спеціально під цю виставку.

Подія розпочалася “Щедриком”, якого зробили “доступним для всіх” та виконали, зокрема, жестовою мовою. Після промов представників місцевої влади, усім присутнім показали кілька танцювальних та вокальних номерів, а також нагородили спортсменів з інвалідністю грамотами за досягнення у різних видах спорту.

 

 

 

Одні з учасників виставки – громадська організація “Об’єднання будуємо майбутнє”. Вони займаються тим, що у межах творчої майстерні навчають дівчат-переселенців рукоділлю, зокрема виготовленню сумок та ляльок у техніці “валяння” та декупажу. Як пояснила Вікторія Вєлькє, голова організації, крім внутрішніх переселенців в організацію також входять представники соціально незахищених шарів вінницької громади. Вона каже, що гроші за продані товари витратять на нові матеріали для рукоділля.

– Самі майстер-класи – це як арт-терапія, в буквальному сенсі. Це зближує людей, “відпускає” по ситуації, бо стрес та відчуття втрати, віддаленості від дому безумовно він десь є. Це відволікає від сумних думок, в творчості ти піднімаєш в собі все найкраще.

На локації Плисківського психоневрологічного інтернату сьогодні – квіти з паперу, горнятка та глечики виготовлені у техніці квілінг та “жгут”, а також ялинки із ниток. Ліда, авторка деяких з виробів та вихованиця інтернату, помітно соромиться та багато посміхається, коли запитуєш про її рукоділля. Одна з робіт Ліди – квітка з тонких паперових смужок.

 

 

Одна з волонтерок, яка допомагає в інтернаті, каже, що вплив такої творчості заспокійливо діє на вихованців закладу, які “цим живуть”.

– Ефект можна побачити по них: по-перше, вони заспокоюються, вони працюють руками і вони задоволені, бо їм більше немає чим зайнятися. Вони цим живуть, – каже Оксана Кучма, одна із волонтерок в інтернаті, яка зокрема, навчає вихованців творчості.

Запитуючи про інцидент, який стався з інтернатом цього жовтня, жінки кажуть, що у них “не все так погано”. А коментуючи, чи справедливо обвинувачують директора інтернату, кажуть:

– Не справедливо. Ми двадцять років працюємо, і так покрити брудом наший інтернат… В кожному інтернаті є свої плюси і є свої мінуси.

– В п’ять годин ранку розбуди в любій хаті – можна вискочити також в напівголому вигляді.

– А це ще й хворі! Це хворі діти, не здорові.

На питання про те, чи бачили жінки раніше оприлюднене відео оголених та зачинених за дверима вихованців інтернату, пані Оксана сказала: “ми там не працюємо.”

 

 

 

На прилавку “Гармонії” жінка представляла переважно в’язані іграшки. Вона каже, що такі подарунки підійдуть і дорослим, і дітям, також признається, що саме остання іграшка, яку вона виготовила  – завжди найулюбленіша.

 

– У мене часто купують хлопці для дівчини, діти купують для мам. І для діток, звісно.

Виставка триватиме ще два дні – 3 грудня з 10:00 по 18:00  та 4 з 10:00 по 18:00 грудня у Вінницькій торгово-промисловій палаті (вулиця Соборна, 68). Організатори обіцяють концерти, театральні номери та майстер класи. Вхід вільний.

Фото Ольги Мірошниченко

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.