У Вінниці побудують протирадіаційні укриття у шести школах

14:35
Автор: Vежа
Become a Patron!

У Вінниці побудують нові протирадіаційні укриття у шести школах. За сприятливих погодних умов завершити будівельні роботи на території трьох закладів мають до кінця року. 

Про це повідомляється на сайті Вінницької міськради з посиланням на відповідне рішення, яке прийняли сьогодні, 25 серпня, на сесії Вінницької міської ради, а також розповіли Вежі очільники профільних підрозділів міської влади.

Зі слів директорки департаменту освіти Вінницької міськради Оксани Яценко, ще в червні минулого року у вінницьких комунальних закладах загальної середньої освіти здійснили моніторинг приміщень, в яких можливо облаштувати найпростіші укриття, та визначили, що необхідно зробити, аби адаптувати їх під такі укриття.

– В тих школах, де були відповідні приміщення, ми протягом року привели їх до належного стану. Наразі у нас з 44 закладів загальної середньої освіти Вінницької МТГ зроблені укриття в тридцяти трьох. В решті одинадцяти немає власних цокольних, підвальних чи напівпідвальних приміщень, – розповідає Оксана Яценко.

Разом з тим, частина шкіл, де немає укриття, підписали меморандуми про користування укриттями поза межами навчальних закладів з власниками можливих укриттів поблизу. Так, підбір таких приміщень здійснювали за рекомендаціями ДСНС, згідно з якими укриття має бути в радіусі 500 метрів від закладу освіти.

З її слів, наразі до закладів освіти можуть офлайн ходити стільки дітей, на скільки розраховане укриття. Тож в частині шкіл також підписали меморандуми про офлайн-навчання на базі інших закладів та/чи користування укриттям такого закладу.

Загалом станом на травень таких меморандумів було підписано 10, однак наразі цей процес все ще триває.

Зрештою, в деяких школах Вінницька міська рада вирішила побудувати укриття “з нуля”:

– У цих школах, збудованих за часів СРСР, на жаль, взагалі відсутні підвальні, напівпідвальні та цокольні приміщення. Тож наприкінці цього навчального року постало питання будівництва укриття на ділянках біля шкіл. Наразі такі укриття  будуть будуватись на території шести шкіл та шести садочків. …Згідно з новими будівельними нормами такі укриття мають бути протирадіаційними укриттями (ПРУ). Такі приміщення зведуть в школах №11, 12, 13, 23, 30, 33, – зазначає Яценко та додає, що за її інформацією, Вінниця стане першим містом в Україні, де будуватимуться ПРУ для шкіл.

Так, наразі в цих закладах вже завершився етап підготовчих робіт. Разом з тим, наразі в деяких закладах тривають експертизи для встановлення остаточної вартості будівельних робіт.

Зі слів виконуючого обов’язків заступника міського голови Ігоря Откидача, кошти на будівництво наразі виділяються саме на школи, адже щодо дитячих садочків наразі ще триває розробка проєктно-кошторисної документації.

Як вказує Откидач, протирадіаційні укриття – герметичні споруди, які мають витримувати силу ракетного удару в 10 тонн на 1 м2. При цьому площа ПРУ розраховується за формулою 1,5 м2 на одного учня від 12 років та 0,5 м2 – до 12 років.

У деяких вінницьких школах побудують наземні укриття, а в деяких – підземні (в залежності від того, чи дозволяв побудувати підземне укриття рівень ґрунтових вод). Всередині мають бути санвузли, кімнати для прийому їжі, система вентиляції (з виділеною на неї кімнатою) та гардероб. При цьому входи та виходи мають бути зведені з врахуванням вимог інклюзивності та доступності.

Вартість будівництва нових протирадіаційних укриттів для кожної школи – від 40 до 60 мільйонів гривень (в залежності, зокрема, від типу укриття – надземні є дорожчими).

Зі слів директора департаменту економіки і інвестицій ВМР Максима Мартьянова, кошти на будівництво ПРУ в школах та дитсадках планується виділити, зокрема, з міського бюджету в рамках виконання Програми економічного та соціального розвитку на 2023 рік. Загальна орієнтовна сума виконання робіт – близько 550 мільйонів гривень, з яких 247 мільйонів планується виділити на укриття в школах.

– В зв’язку з тим, що це досить велика сума для міського бюджету, ми наразі опрацьовуємо звернення до Кабміну і до народних депутатів, обраних від міста Вінниці, щодо залучення співфінансування з держбюджету на будівництво цих об’єктів.

Також ми звернулись до багатьох інституцій та міст-побратимів з проханням допомогти з фінансуванням будівництва укриттів, чекаємо на відповіді. Нам потрібно знайти кошти на будівництво протирадіаційних укриттів в закладах освіти. Частину (247 мільйонів на школи – авт.) ми закриваємо з міського бюджету, – зазначає Мартьянов.

Також вартість будівництва прокоментував у своєму телеграм-каналі Вінницький міський голова Сергій Моргунов:

– Розуміємо, що вартість такого будівництва – серйозний виклик для бюджету громади. Проте безпека дітей – це те, чим не можемо нехтувати, – зазначив Моргунов.

Найближчим часом планується здійснити тендерні закупівлі та розпочати безпосередньо будівельні роботи.

– Якщо погодні умови, зокрема, в листопаді, будуть сприятливі то по трьох закладах освіти з шести ми плануємо завершити роботи до кінця року. Якщо ж погода буде несприятливою – процес перетягнеться на наступний рік, – зазначає Откидач.

Ілюстративне Фото Генштабу