У Вінниці планують облаштувати підпірну стінку та оглядовий майданчик на території урочища Замкова гора

10:54
Автор: Богдан Будай
Become a Patron!

У Вінниці затвердили нову назву для місцевості на розі вулиць Гліба Успенського та Замкової – урочище Замкова гора. Окрім того, в районі археологічної пам’ятки планується закінчити археологічні дослідження, завершити проєктування підпірної стінки, а на самій горі – завершити благоустрій території та облаштування оглядового майданчика. 

Про це йдеться у відповідному проєкті рішення міської ради, який депутати підтримали сьогодні, 28 січня, під час чергової сесії міської ради.

Як розповів Veжі головний архітектор міста Євген Совінський, перед початком робіт на ділянці відбудуться згадані вище археологічні дослідження, щоб не було порушено культурний археологічний шар. За словами фахівця, після цього відбудеться облаштування підпірної стінки і відразу розпочнеться планування території та облаштування оглядового майданчика.

Це рішення пов’язане з опрацюванням другої черги благоустрою Замкової гори. Тобто, реалізовано першу чергу, де встановлено флагшток. Заплановано другу чергу. Там коштом інвестора буде облаштовано підпірну стінку, де є порушена частина рельєфу, та опрацьовано територію зелених насаджень. Там треба провести невелику санацію, зробити доступними проходи, щоб цей об’єкт був повністю завершений, як об’єкт благоустрою, як рекреаційна територія. Це вже фактично є парковою зоною. Там є дерева, які є самосівом, але вони на такій стадії, що якщо там почистити чагарники, то це вже буде зеленою зоною. Влаштується оглядовий майданчик для того, щоб там в різні сезони люди могли фотографуватися, роботи селфі тощо, – каже Євген Совінський.

Окрім того, за словами очільника майбутнього “Музею Вінниці” Олександра Федоришена, на території Замкової гори цьогоріч історики планують організувати заходи з нагоди 510-ї річниці появи на цьому місці фортифікації, яка дала назву локації. Що саме планується – історик поки не розголошує.

Історія питання

Нагадаємо, що розкопки на території Замкової гори кілька років тому. У 2017 році стало відомо про плани створити там туристичний об’єкт. Від часу попередніх досліджень археологи виявили низку культурних шарів. Серед них – трипільське поселення IV-III тис. до н.е., городище VIII-VII ст. до н.е., слов’янське поселення XIII ст.

Враховуючи цінність цієї території, був розроблений документ, який окреслив подальший її розвиток. Історична спільнота Вінниці сподівалась на створення на цьому місці історико-туристичного комплексу. Зокрема, концепцію “Вінницького замку” було презентовано в 2018 році. Як тоді наголошував Олександр Федоришен, це була навіть не презентація проєкту, який саме в такому вигляді піде на реалізацію, а лише пропозиція. Зокрема, через те, що реалізувати масштабний проєкт “Вінницького замку” було занадто дороговартісно як для міста, так і для області, так і навіть в рамках співфінансування. Це було можливо лише за сприяння держави або інвесторів.

Відтак, ми вирішили повторно поцікавитись про долю цього проєкту в історика. За його словами, в такому вигляді, в якому концепція комплексу презентувалась у 2018 році, вона реалізована не буде.

Однак якісь її елементи, які б нагадували відвідувачам цього місця про його минуле, однозначно мали би бути там зреалізовані. Ті роботи, які там були здійснені у 2021 році, недарма називають “першою чергою”. І фахова спільнота, і громадські активісти очікують на продовження насичення та осмислення цієї території. Я думаю, це буде зроблено, – каже Олександр Федоришен. – Певний оглядовий майданчик там є, але, як я розумію, йдеться про облаштування додаткових локацій. Щодо інформаційного наповнення, то якісь інформаційні таблиці тощо, за логікою, мали б там бути зреалізованими в цьому році. 

В подальшому укріпити схил урочища Замкова гора, а також розробити проєкт благоустрою території було вирішено під час сесії міської ради ще у вересні 2020-го року. Цьому передувала історія з тим, що в серпні на території археологічної пам’ятки розпочалися будівельні роботи. Це викликало жваве обговорення серед вінничан, а в міській раді ініціювали перевірку законності будівництва.

Тоді в міській раді повідомили, що не виключають можливості розірвання договору оренди ділянки у підніжжі Замкової гори з тодішнім орендарем.

В січні 2021 року в мережі з’явилася візуалізація потенційної майбутньої забудови Замкової гори. Однак у міській раді відзначали, що подібний план не узгоджувався. І на той момент на ділянці планувалися лише археологічні дослідження, укріплення схилу та виконання благоустрою.

 

Згодом, в червні 2021 року, міська рада ухвалила рішення про визначення Замкової гори, як місця встановлення Державного Прапора та прапора Вінниці на території Вінницької громади. І вже наприкінці липня на території пам’ятки було встановлено 50-метровий флагшток.

Тоді ж директор Департаменту капітального будівництва міськради Ігор Откидач розповів, що на ділянці планується також часткове озеленення об’єкту, буде виконано підхідні доріжки, буде автостоянка (в тому числі для маломобільних груп населення) і відповідна підсвітка вночі.

Згодом, на День Прапора, на флагштоці урочисто підняли Державний Прапор України розміром 150 квадратних метрів. На День міста там підняли прапор Вінниці.

Наприкінці року біля Замкової гори висадили катальпи та облаштували кругові лавки.

Фото – з архіву Veжі та сайту міськради