Віряни Московського патріархату, які демонтували старовинну козацьку церкву на Вінниччині, у 2016 році звертались за дозволом для робіт у Мінкульт. Однак те лише погодило реставраційне завдання на розроблення науково-проектної документації.
Про це журналісту Vежі повідомили у Міністерстві культури, молоді та спорту у відповіді на інформаційний запит.
Нагадаємо, нещодавно стало відомо про знищення понад 300-річного храму в селі Лозова, який був пам’яткою національного значення та яку деякі дослідники називають найстарішою дерев’яною церквою на території Поділля. Як повідомили місцеві краєзнавці, церкву демонтувати у 2016 році віряни Московського патріархату, аби збудувати на тому місці нову споруду.
Так вона виглядала у 80-х роках минулого століття:
Так виглядала церква побудови 1700-1702 років до 2016 року:
Так вона виглядала восени 2016 року:
Так виглядає нова споруда на місці зруйнованого старовинного храму
У відповіді на ще один наш інформаційний запит у Вінницькій ОДА зазначили, що церква була внесена до пам’яток містобудування та архітектури державного значення ще у 1979 році й зараз прирівнюється до пам’ятки національного значення.
Також там підкреслили, що повноваження на погодження та надання дозволів на проведення будь-яких робіт на таких пам’ятках належить Мінкульту, а в самій ОДА відсутня будь-яка інформація щодо погодження проектів та надання дозволу на проведення робіт у храмі.
Тому ми вирішили звернутись до Міністерства, аби дізнатись, чи отримували віряни Московського патріархату дозволи на будь-які роботи в старовинному храмі, а тим більше, його демонтаж.
Як наслідок, в центральному органі нам повідомили, що ще у липні 2016 року, після заяви релігійної громади Покровського храму УПЦ (МП), було погоджено реставраційне завдання на розроблення науково-проектної документації першочергових протиаварійних робіт. А саме: заміни нижніх вінців зовнішніх стін та стін бані західного купола храму та дзвіниці.
При цьому Мінкульт попередив громаду, що після розробки за всіма нормами, науково-проектну документацію необхідно було погодити в тому числі з Міністерством. Лише після цього парафіяни Московського патріархату могли отримати дозвіл на проведення вказаних робіт.
Однак погоджень науково-проектної документації чи дозволів на проведення будь-яких робіт на пам’ятці в базі документообігу МКМС не встановлено (від 2016 року). При цьому, у реставраційному завданні (якби воно пройшло всі етапи погодження) не йдеться про демонтаж всього храму. Водночас у селі Лозова повністю знищили пам’ятку національного значення.
Як ми вже писали раніше, Управління культури і мистецтв облдержадміністрації звернулося до Головного управління Національної поліції у Вінницькій області з проханням відкрити кримінальне провадження за ч.3 ст. 298 Кримінального кодексу України (Умисне незаконне знищення, руйнування або пошкодження пам’яток національного значення чи їх частин) за фактом знищення пам’ятки архітектури.
Як повідомила Vежі Анна Олійник, наразі відомо, що заяву прийняли та направили до правоохоронців Шаргородського району. Однак, чи відкрили там кримінальне провадження, в ГУ НП наразі з’ясовують.
Крім цього, як розповів Vежі завідуючий сектором охорони культурної спадщини Управління культури і мистецтв Вінницької ОДА Михайло Потупчик, в облдержадміністрації також направили листа з інформацією про ситуацію в Лозовій і до Мінкульту, однак станом на 24 березня інформації про це в базах останнього не було.
Зазначимо, що умисне незаконне знищення, руйнування або пошкодження пам’яток національного значення чи їх частин карається позбавленням волі на строк до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.
Фото з фейсбук-сторінки “Подільські мандри”
Дякуємо!
Тепер редактори знають.