Тульчин розмалювали: які мурали з’явилися в місті напередодні оперного фестивалю. ФОТОРЕПОРТАЖ

20:30
Автор: Vежа
Become a Patron!

До OPERAFEST TULCHYN залишилось чотири  дні, але місто вже прикращають до початку грандіозного дійства. Під палким сонцем, на стінах тульчинських будинків художники попрацювали пензлями у рамках проекту «Леонтович арт-квартал».

У результаті місто прикрасило вісім муралів. Художник Олександр Нікітюк, каже, що залишилися останні штрихи.

Стіни будинків, відібрані оргкомітетом проекту, розташовані таким чином, що візуально вибудовують Арт квартал, як галерею стінопису просто неба.

 – Проект резиденції відрізняється від інших проектів тим, що це постійний діалог між мешканцями, місцевою владою, обмін досвідом.

Тож для обміну досвідом Олександр Нікітюк та Ірина Прокопчук провели майстер клас з створення муралів для студентів 2 курсу спеціальності «Декоративно-прикладне мистецтво» Тульчинського училища культури.

Галерею стінопису просто неба розпочали 15 квітня у парку Леонтовича з бокової стіни будинку культури, де зобразили відомий Міланський оперний театр «La Scala». Це наймасштабніший мурал у Тульчині. Оскільки стіна виявилась більшою за запланований малюнок, художники вирішили застосувати прийом віддзеркалення.

 – Там подвійний театр – ніби його відображення. Взагалі, на зображення театрів і інших відомих будинків потрібно брати дозвіл, тому ми використовуємо лише елементи, які нагадують театральність – розповідає художник.

Цікаво те, що на стіні будинку культури, де тепер малюнок, ластівки звили гнізда і під час підготовки локації до стінопису їх не знищили, а навпаки – підфарбували і пташинні помешкання стали частиною неба.

Кожен перехожий має можливість побачити створення шедеврів на власні очі.  Художник каже, що жителям Тульчина і малюнки подобаються, і спостерігати за процесом створення.

– Йду каву пити, а люди приходять і запитують, як я створюю ці малюнки по шубі. Для створення муралів це важка структура, не можливо малювати. Змушені видумувати технічні прийоми, щоб завершити проект.

Мурал «Опера» Олександр Нікітюк створював разом з Володимиром Ходаковим на вулиці Леонтовича 39. За основу взяли Одеський оперний театр, але для реалізації його змінили на 80%.

Одну зі стін Тульчина прикрасив портрет молодого Миколи Леонтовича. Художник Сергій Ткачук доповнив його нотами «Щедрика» та ластівками.

Ці птахи-символи літають і на інших муралах, зокрема «Мелодії» Ірини Прокопчук на вулиці Суворова. Дещо мініатюрні ластівки на сусідній стіні Тульчинського технікуму ветеринарної медицини БНАУ, де чаклував пензлем Олександр Довгань.

 – Як починали працювати на магазині «Торт», власниці спочатку не подобалося, а потім результат змінив її думку. Вона навіть поручні до сходів пофарбували в цьому кольорі, щоб пасувало.

Мурали значно поліпшили вигляд міста, проте всю картину псує зовнішня реклама.

Приязнь місцевих мешканців мистецького проекту проявилась, коли художники запропонували розфарбувати їхні будинки. Марина Карпенко зобразила на одному з жилих будиночків стінопис «Концерт» присвячений «Щедрику».

Через дорогу, напроти рояля, знаходиться фантастичний вигаданий «Театр» Ірини Прокопчук.  Поряд привертають увагу яскраві ворота, на яких зображені дитячі малюнки-переможці конкурсу «Моє рідне місто». Виявилось, що це помешкання місцевого художника Олександра Кайнара.

– Я тільки «за» мистецтво. Саме думав пофарбувати ворота, але не прийшлося, це зробили за мене та ще й так яскраво. – розповідає пан Олександр.

Зараз допрацьовують загадковий і трохи містичний стінопис Олександра Никитюка у античному стилі «Музи».

– Тут зображені музи, які присутні в процесі створення оперних шедеврів – це музи трагедії, комедії, літератури, музики і навіть історії.

Місцевий художник подав ідею створити біля «Муз» силует графині Потоцької. Це зображення буде інтерактивним.

– Ми використаємо фосфорну фарбу і вночі вона буде світитися, ніби примара – інтригує художник.

Паралельно триває підготовка локацій для встановлення світлових просторових інсталяцій, розташування амфітеатрів «Університету резиденції». Фірмові лавки з нотами «Щедрика» та рояль вже тішать перехожих.

Хоч офійціне відкриття експозиційного мистецького простору «Леонтович Арт-квартал» відбудеться лише 8 червня, об’єкти вже перетворилися на фотозону.

Вікторія Вербовецька