«Це як Шевченківська премія у нас»: команда «ГогольFest» розповіла про здобуття престижної європейської відзнаки. ФОТО

15:52
Автор: Олеся Яненко

Фестиваль сучасного мистецтва “ГогольFest”, частина якого минулоріч відбулася й у Вінниці, отримав премію від престижного європейського конкурсу EFFE Awards 2019-2020 та потрапив до п’ятірки найкращих фестивалей Європи.

Вчора, 26 вересня у Брюсселі відбулася церемонія нагородження лауреатів премії EFFE 2019-2020 (Europe for festivals, festivals for Europe), під час якого міжнародне журі обрало найбільш впливових у своїй сфері європейських фестивалів. Зокрема, до переможної п’ятірки із 705 учасників потрапив український “ГогольFest” – мультидисциплінарний фестиваль сучасного мистецтва, який має свої осередки у Маріуполі, Дніпрі та Вінниці, де цьогоріч фестиваль відбудеться уже вдруге. 

Фото: BrunoMaesPhoto

Як розповів Veжі директор фестивалю Максим Демський, участь у цьому конкурсі не була чимось абсолютно неочікуваним, адже проекти, які команда “Гоголю” презентує на фестивалі, вже давно фігурують на європейській арені. Зокрема, минулого року фестиваль потрапив у двадцятку найкращих фестивалей.

 Ми є членами європейського театрального ком’юніті, такі речі у них достатньо сильно пов’язані. Це не так, що ми вирішили подати заявку та отримали премію — ми крок за кроком йшли до такого результату. Ми також стали членами Європейської фестивальної асоціації. Це дає можливість горизонтально побудувати зв’язки більше ніж з семистами фестивалями Європи, одними з найкращих. Ця нагорода – це майже як Шевченківська премія у нас.

Це позитивний кейс для України, яка дуже часто на міжнародній арені виглядає не дуже гарно, як “дайтє дєнєг”. Про Україну починають дізнаватися як про місце, де можуть відбуватися реально позитивні речі. Таких мультидисциплінарних фестивалей, як “ГогольFest”, не так багато в світі. А якщо такий фестиваль зміг утворитися в Україні — це означає, що для цього є певне середовище та клімат. Це і “дзвоники” для інвесторів, і бізнесу, а також для різних горизонтальних зв’язків та культурних спільнот. 

Максим Демський додає: аби розширити горизонти фестивалю та почати влаштовувати його у Європі, варто спочатку утворити більш системні та самостійні осередки “Гоголю” в Україні:

— Ми можемо вийти на міжнародний ринок, але спочатку нам потрібно запустити ряд великих проектів в Україні. А зараз Вінниця — це єдине активне місто, яке фактично “перейняло” фестиваль. Ще рік-два, і можна буде говорити що фестиваль залишиться на місці та буде розбудувуватись. У нас поки що немає системного підходу, це речі тимчасові, як правило, хоча у Вінниці та Маріуполі це вже більш традиційно, можна сказати. Сподіваємося, що й Київ прокинеться та зрозуміє, що цей фестиваль вкрай важливий для міста.

Отримувати нагороду в Брюсселі поїхали президент фестивалю Влад Троїцький, куратор театральної програми фестивалю Андрій Палатний, виконавча директорка Українського культурного фонду Юлія Федів, заступник мера Маріуполя Олександр Кочуріна також вінницький міський голова Сергій Моргунов.

На своїй фейсбук-сторінці, мер міста привітав усю команду фестивалю та нагадав про цьогорічний “Гоголь” у Вінниці, про який “варто дізнатися не з новин, а в живу”: 

— Вітаю засновника та режисера ГОГОЛЬFEST Владислава Троїцького та всю команду, колег з Маріуполя, де проходить StartUPGogolFest, та усіх причетних до європейського визнання. Вінничанам рекомендую відчути ні з чим незрівнянну атмосферу фестивалю вже у жовтні. AIR ГОГОЛЬFEST уже вдруге розгорнеться на території заводу «Кристал» 18-20 жовтня. Про цей фестиваль варто дізнатися не з новин, а вживу.

Водночас, міжнародне журі премії зазначило, що «ГОГОЛЬFEST – це дивовижна платформа для мистецького розвитку: не просто якийсь фестиваль у одному місті, але повноцінний мистецький рух, який формують різні фестивальні платформи та напрямки у всій країні – Україні. Стратегічний та мистецький вибір надзвичайно сильний: сучасний, інноваційний, енергійний, успішно прийнятий в умовах обмежених фінансових засобів та політичних потрясінь».

 

— Чесно кажучи, коли дивилась вчора включення з Брюсселю, де були присутні міський голова Сергій Моргунов, заступник мера Маріуполя, Владислав Троїцький, Андрій Палатний, було єдине відчуття — наші, — ділиться емоціями від отриманої нагороди проектна менеджерка вінницького “Air ГогольFest” Олександра Тарас, — Дійсно вболіваємо за Україну, працюємо тут, аби там наш потенціал сприймався достойно, на високому рівні.

 Це підтвердження, що ми можемо робити вдома нереально круті речі, тому що Україна перспективна та справжня. Ми самі очищуємо повітря, щоб вільно дихати. Air – це про самовідповідальність, про мистецтво без кордонів, платформа для реалізації. Це більше ніж просто фестиваль!

Читайте також: “Дихай вільно”: організатори розповіли, яким буде Air ГогольFest-2019 у Вінниці. ФОТО, ВІДЕО

Читайте також: “Палає найбільший ліс планети”: у Вінниці “Air ГогольFest” влаштував екологічний перформанс. ФОТО, ВІДЕО

Читайте також: Мистецтво, що змінює свідомість: вінничани розповіли про перші враження від Air GogolFest. ФОТОРЕПОРТАЖ

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.