Мистецтво, що змінює свідомість: вінничани розповіли про перші враження від Air GogolFest. ФОТОРЕПОРТАЖ

15:10
Автор: Юлія Плахтій
Become a Patron!

Студенти, художники, дизайнери, вчителі та різного роду митці зібрались сьогодні, 17 листопада, на території заводу “Кристал”. Саме тут розпочався перший день фестивалю Air GogolFest, який триватиме два дні та одну ніч. 

Приміщення “Кристалу” перетворилося на справжній арт-простір, що зібрав під одним дахом сучасне мистецтво, музику, театр та загалом творчість в усіх її проявах.

     

Багато гостей зізнаються, що прийшли без конкретної мети, оскільки у Вінниці раніше подібних фестивалів не влаштовувалось і порівняти Air GogolFest із чимось важко. Проте, абсолютна більшість опитаних відвідувачів запевнила, що тут представлене мистецтво, що змінює свідомість та змушує замислитись над речами, які до того здавались надзвичайно простими. До речі, окрім молоді, якої тут переважна більшість, на фестиваль завітали й люди середнього віку та кілька – старшого. Втім вони, наче дещо соромлячись, із подивом розглядали дивні інсталяції та швидко рухались від одного арт-об’єкту до іншого, уникаючи розмов із журналістами.

А ось юні вінничанки Анна (дизайнер-ілюстратор) та Ірина (викладач літератури та німецької мови у медичному коледжі) говорять, що цілеспрямовано прийшли на виступ австрійського балету, але атмосфера “затягує” і хочеться побачити все.

– Просто перебувати тут і просто пити каву в такій атмосфері – вже чудово. Хоча спочатку була мета саме потрапити на австрійський балет, а тепер бачу, що можливо й чоловіка вмовлю прийти сюди, – каже Анна. – Взагалі я купила квиток тільки на перший день, а далі будемо бачити, чи треба й на другий.

Ірина, каже, що спочатку були побоювання щодо того, чи готова Вінниця до такого формату фестивалів, але зараз бачить, що все не дарма:

– Мені у Львові дуже подобалась “Арт-центр Дзига” та інші простори, і щоразу, як я туди приїжджаю, то йду подивитись. І добре, що тепер такі речі можна побачити у Вінниці. Фестиваль вартий того, щоб сюди прийти. Попри всі побоювання щодо готовності Вінниці до такого фесту, зрозуміло, що не тільки попит породжує пропозицію, а й навпаки. Багато людей нічого подібного ніколи не бачили, і, я думаю, що через певний час на такі заходи йтимуть цілеспрямовано.

Неговіркі гості з Києва кажуть, що тільки приїхали до Вінниці й поки фестиваль їм нагадує виставку у “Пінчук арт-центр”. Вони найбільше зацікавились фотопроектом “Бетонка. Зона відпочинку 2014”, що демонструє відомі бетонні пляжі Криму. “Бо Крим – наш” – пояснив свою цікавість до проекту чоловік.

 

Що стосується місця проведення фестивалю, більшість опитаних його схвалює та зазначає, що кращого у місті годі й шукати. Також більшість переконана, що для Вінниці такий фестиваль однозначно є показником підвищення рівня культури, і можливо у перші години на нього не прийшло настільки багато людей, як очікувалося, проте варто враховувати, що це тільки початок.

Студенти філологічного факультету Донецького університету Олександр та Аліна кажуть, що у них “розбігаються очі” від побаченого.

– Перші враження доволі дивні, бо тут стільки всього і все таке гарне й незрозуміле, що хоча йшли саме на австрійський балет, але на шляху до зали на очі трапляються такі речі, що ти відчуваєш себе трохи розгублено. Бо ми звикли до реального мистецтва, картин наприклад, а тут змінюється сприйняття від цих дивних інсталяцій, все це змушує нас думати та міркувати про те, що хотів сказати автор, навіть, якщо правильну відповідь ти не знайдеш ніколи.

А ось вінницькі юрист та ріелтор, Світлана та Валерій, кажуть, що не йшли задля того, щоб побачити конкретно ту чи іншу локацію або виступ, а щоб дізнатись, що може така подія “запропонувати”. “Мистецтво дуже своєрідне і специфічне, навіть якесь дуже особисте” – кажуть гості фесту й зазначають, що поки думки важко сформулювати.

Вінничани, студентка театральних курсів Марія та її друг Павло, кажуть, що також не мають конкретної мети на фестивалі, оскільки цікаве абсолютно все і хоча в усьому важко зорієнтуватись, покидати територію Air GogolFest зовсім не хочеться. Цю думку підтримує більшість гостей.

Зазначимо, що на фестивалі присутні багато художників та художниць, в тому числі тих, хто представив на фестивалі свої роботи. Однією з таких є Валерія. Дівчина, до речі, навчається на ювеліра і вважає цю професію також у певному сенсі мистецькою.

– Цікаво поглянути на роботи інших та на те, як люди реагують на мої картини. А взагалі дуже сподобалось сучасне мистецтво, воно хоче й дивне, але змушує порозмислити над, здавалося б, простими речами під новим кутом зору,- запевнила дівчина.

Багато хто з відвідувачів високо оцінив люмінесцентні картини та інсталяції, що розташовані у підвалі будівлі. За словами батьків, дітей було просто неможливо змусити покинути ці приміщення. Кілька дорослих та не надто говірких чоловіків, яких “притягнули дружини” теж зауважили, що після побаченого “вже не жалкують”, що потрапили на фест.

Інший гість фестивалю, Сергій, до речі генеалог за професією, прийшов на фестиваль із дружиною Дарією та дітьми – Георгієм та Лізою. Каже, що приємно вражений.

– Локація у підвалі – це просто космос. Дітям найбільше сподобались локації, з якими можна взаємодіяти. Наприклад, там, де підвішені камінці і їх можна почіпати, – розповідає Сергій. – В кожного ці інсталяції викликають якісь емоції і це круто. Навіть ось дитячий театр і той був цікавий дорослим.

 

Загалом більшість відвідувачів кажуть, що поки важко описати враження від побаченого та роблять “ставки” на те, що після певної психологічної “адаптації”, думки, які нині хаотичні, вдасться врешті сформулювати.

Відтак, нагадаємо, що міждисциплінарний міжнародний фестиваль Air ГогольФест триватиме протягом 17-18 листопада на території заводу “Кристал”, що за адресою вулиця 600-річчя, 21. Повну програму фестивалю читайте за цим посиланням.

Фото Ольги Мірошниченко

Читайте також: “Запрошуємо поринути зовсім в інший світ”: як на “Кристалі” готуються до Air ГогольФест. ФОТОРЕПОРТАЖ

 “У Вінниці має з’явитися людина майбутнього – ми дамо їй повітря, щоб дихати”: відбулася презентація Air ГогольFest. ФОТО

Директор «ГогольФест» Максим Демський: «Ми хочемо абсорбувати аудиторію, яка не любить попси»

Понад 40 художників, рефлексія у підвалі та АЛІСА біля Вежі: що приготує арт-кухня «AIR GOGOL FEST»

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.