“Центр історії Вінниці” опублікував історичні світлини з розкопок могил жертв НКВС. ФОТО

15:28
Автор: Vежа
Become a Patron!

Сьогодні в Україні відзначають День жертв політичних репресій. “Центр історії Вінниці” оприлюднив унікальні світлини розкопок масових поховань жертв НКВС у Вінниці. 

На сторінці «Центру історії Вінниці» у Facebook розповідають, що одним із «пікових» періодів державного терору в СРСР були масові репресії 1937-1938 роках, які називають «Великий терор». Його втіленням стала «Вінницька трагедія» – масове знищення мирного населення, що проводилося Вінницьким УНКВС у цей період.

Більшість істориків погоджуються, що за період проведення масових репресивних акцій УНКВС по Вінницькій області було репресовано понад 20 000 громадян, з яких 13 475 розстріляно (а за іншими даними – 16 806).

Навесні 1943 року, зважаючи на можливий пропагандистський ефект, нацистська окупаційна влада на прохання місцевих жителів розпочала розкопки за участі міжнародних наукових комісій. Було розкопано 95 могил, у яких виявили 9439 останків тіл. Неподалік розритих могил на деревах було натягнуто дроти, на яких розвішувалися особисті речі та документи ексгумованих. Завдяки цим речам вдалося ідентифікувати імена 679 жертв злочинів НКВС.

“Центр історії Вінниці” оприлюднив унікальні світлини зазначених розкопок, які публікуються вперше. Зважаючи на характер рельєфу та рослинність, це локація так званого Фруктового саду – найбільшого місця поховання (нині це кладовище Підлісне).

УВАГА: деякі фото мають віковий ценз 18+, оскільки містять зображення жертв насильницької смерті та можуть шокувати!

 

 

– Джерела свідчать, що зазвичай страти відбувалися в оточеному автомобільними гаражами подвір’ї будинку НКВС по вул. Дзержинського (нині вул. Театральна). Після розстрілів тіла жертв відвозили до завчасно заготовлених могил: на території фруктового саду (сьогодні вул. Підлісна), на православному кладовищі (сьогодні – Хмельницьке шосе) та частині Центрального парку імені Горького. Місця таємних масових поховань називали «спецоб’єктами» НКВС і ретельно приховувалися радянською владою, – йдеться у дописі.

 

Ці світлини з розкопок зберігаються в архіві Організації оборони чотирьох свобід України (Organization for the Defense of Four Freedoms for Ukraine) у Нью-Йорку, США. У  користування “Центру історії Вінниці” їх надали Володимир Бірчак та Центр Досліджень Визвольного Руху.

Переглянути всі фото можна за посиланням ТУТ.

 

 

 

Нагадаємо, що  2017 році до 80-річчя початку «Великого терору» VежА спільно з командою Центру історії Вінниці реалізували відеопроект «Вінниця: топографія терору».

 

Також у 2018 році на місцях масових поховань біля пам’ятних знаків силами Центру додатково встановлено інформаційні стенди про ті події.

Читайте також: VежА опублікувала в мережі повний фільм «Вінниця: топографія терору». ВІДЕО

Читайте також: «Найбільший злочин терору в тому, що він знецінює смерть»: у Вінниці вшанували пам’ять жертв комуністичного терору. ФОТО

 

 

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.