Суд залишив Андрія Вербецького, підозрюваного у нападі на прихильника Шарія, під цілодобовим домашнім арештом. ФОТОРЕПОРТАЖ

18:37
Автор: Катерина Дядюк
Become a Patron!

Сьогодні, 13 липня, у Вінницькому апеляційному суді прокуратура намагалася змінити запобіжний захід для лідера “Національних дружин” на Вінниччині Андрія Вербецького, якого підозрюють у нападі на прихильника проросійського блогера Шарія. Домашній арешт прокурор просив замінити на взяття під варту. 

Змінити запобіжний захід просила як сторона обвинувачення, так і сторона захисту, але колегія суддів залишила в силі рішення суду першої інстанції. Втім Прокуратура подала ще одну апеляційну скаргу – щодо арешту майна.

Нагадаємо, що раніше Вербецькому був призначений цілодобовий домашній арешт строком на 60 діб з обов’язком носити електронний засіб контролю. Однак прокуратура на це рішення подала апеляцію і вимагала взяти активіста під варту – на 60 діб в СІЗО без альтернативи (зокрема без права застави) до 30 серпня включно.

Андрій Вербецький

Андрій Кадочніков, адвокат

Натомість адвокат Вербецького Андрій Кадочніков просив змінити запобіжний захід з цілодобового домашнього арешту на нічний, а також змінити місце його відбування з місця реєстрації Вербецького, на місце реєстрації його дружини.

Прикметно, що в ході засідання прокурор зробив ремарку та заявив, що прокуратуру задовольнить не лише тримання Вербецького під вартою, але й цілодобовий домашній арешт.

 

Судове засідання було призначено на 15:30. Однак вже за пів години до цього під стінами апеляційного суду почали збиратися активісти з різних патріотичних організацій, які прийшли підтримати Андрія Вербецького. Зокрема на підтримку обвинуваченого прийшли представники “Національних дружин” та “Едельвейсу”. 

На відміну від 3 липня (коли Вербецькому обирали запобіжний захід під міським судом), сьогодні під стінами апеляційного було менше поліції та судової охорони. Втім, стояв автозак, автобус з правоохоронцями та кілька поліцейських автомобілів.

Більшість правоохоронців стояли поодаль, а коли активістів почали запускати в приміщення суду, тим, хто був без маски, їх видавали.

 

Історія питання

Нагадаємо, що 1 липня у Вінниці відбувся напад на активіста проросійського угрупування “партія Шарія” 53-річного Вадима Шмагалова. З ухвали міського суду від 3 липня стало відомо, що відповідно до виписки із медичної карти стаціонарного хворого Вінницької обласної клінічної лікарні ім. Пирогова, потерпілому були спричинені тілесні ушкодження у вигляді закритої травми грудної клітини, множинних переломів ребер зліва та лівобічного пневмотораксу.

Аватар Шмагалова з його фейсбук-сторінки

Зранку 2 липня з’явилася інформація про те, що вночі із залученням бійців КОРДу затримали лідера “Національних дружин” на Вінниччині Андрія Вербецького. Тоді ж у його помешканні відбувся обшук. За словами дружини Вероніки Вербецької, правоохоронці у супроводі понятих вилучили телефони, ключі, всі речі з сумки Андрія Вербецького, а також понад 16 тисяч доларів готівкою, яку родина зберігала від продажу квартири.

Згодом Вербецькому висунули підозру за ч. 2 ст. 296 Кримінального кодексу України (хуліганство). За вчинення такого злочину передбачено покарання – до 4 років ув’язнення.

Вже наступного дня, 3 липня, у Вінницькому міському суді Андрію Вербецькому обрали запобіжний захід – цілодобовий домашній арешт строком на 60 діб.

Затримання Андрія Вербецького

Що стосується підозри, слідчий сказав, що подію нібито зафіксували камери відеонагляду, що встановлені на стінах кафе в приміщенні магазину “Володарка” (поруч з місцем побиття чоловіка). Зокрема нібито зафіксовано чотирьох осіб в спортивному одязі, а двоє з нападників були в червоних кросівках.

– В подальшому надійшов рапорт оперативного працівника про те, що у вчиненні даного злочину може бути підозрюваний саме Вербецький. У зв’язку з цим було проведено невідкладний обшук у його квартирі та в автомобілі, яким він користується – в ході якого було виявлено одяг, який саме зображено на даному відеозаписі. У зв’язку з цим було прийнято рішення про затримання (…), – розповів тоді слідчий.

Андрій Вербецький на засіданні у Вінницькому міському суді

Зазначимо, що відео нападу (яке знімали самі ж нападники) було видалене, але опис того, що сталося, є в Ухвалі міського суду від 3 липня. З ним можна ознайомитися за ЦИМ посиланням (під “ОСОБА_1” там мається на увазі Андрій Вербецький).

Однак сам Вербецький заперечує свою причетність до побиття прихильника партії Шарія і стверджує, що висунуте йому звинувачення – це спроба дискредитувати націоналістів.

 

Засідання апеляційного суду

Судове засідання щодо зміни запобіжного заходу Андрію Вербецькому тривало менш як годину. Відводів у жодної зі сторін не було, а клопотання прокурора про дослідження додаткових доказів, які не були досліджені в суді першої інстанції (зокрема й  протокол допиту свідка), суддя відхилив.

Щодо самого розгляду справи, то прокурор мотивував апеляційну скаргу тим, що слідчий суддя неправильно оцінив низку ризиків: можливе переховування Вербецького, можливий вплив на потерпілого та свідків тощо.

А щодо зміни місця відбування запобіжного заходу на місце реєстрації дружини Вербецького Вероніки, сказав, що у справі немає документів, які б свідчили, що “Вербецька є дружиною Вербецького” (дослівно).  На це суддя пізніше сказав, що в матеріалах є і копія свідоцтва про шлюб, і копія свідоцтва про народження дитини.

Слідчий (ліворуч) і прокурор (праворуч)

Натомість адвокат апелював тим, що вказані ризики відсутні (зважаючи на поведінку підозрюваного і те, що відсутні будь-які заяви про спроби впливу в тому числі й від потерпілого), а сама підозра взагалі не є обґрунтованою.

Фактично підставою для даного кримінального провадження була інформація, розповсюджена в мережі Інтернет щодо причетності мого підзахисного до відповідного побиття, – Андрій Кадочніков. –  Будь-яких фактичних даних не існувало як на момент його затримання, так і не існує дотепер. Навіть потерпілий не зазначає, що мій підзахисний наносив йому тілесні ушкодження. Відповідно до матеріалів провадження, потерпілий зазначає, що на нього було здійснено напад чотирма раніше невідомими йому особами. Жодних інших матеріалів, як і б доводили обґрунтованість підозри відносно мого підзахисного, не було здобуто в тому числі й під час обшуку.

Щодо ризику переховування Андрій Вербецький навіть заявив, що за 11 днів перебування під домашнім арештом, з ним не було проведено жодних слідчих дій і правоохоронці жодного разу не перевірили, як він його відбуває.

Я публічно заявляю, що не маю відношення до цієї справи. Мало того, я не розумію, чому мені вручили підозру, якщо вона ґрунтується (якщо я не помиляюся) на рапорті оперуповноваженого та інформації з соцмереж, що я маю якесь відношення до цього побиття, – зазначив Андрій Вербецький.

Він вкотре зазначив, що вважає цю справу політичною, адже з його слів “націоналістів зараз дуже дискредитують як рух”, і такою, що з самого початку порушує всі його права. Зокрема й через те, що під час затримання він не мав змоги викликати адвоката.

 

На думку сторони захисту цілодобовий домашній арешт перешкоджає праву Вербецького на роботу (він ФОП, а через це був змушений закрити діяльність власного бізнесу), на здійснення громадської діяльності та вихованню п’ятирічного сина. Тож вони вимагали змінити запобіжний засіб на нічний домашній арешт з вимогою носити електронний браслет.

Втім, колегія суддів (Рупак А. А., Нагорняк Є. П. та Ковальська І. А.) після нарадчої кімнати відхилили апеляційні скарги обох зі сторін й залишити в силі рішення суду першої інстанції цілодобовий домашній арешт (рішення не підлягає оскарженню.)

 

Одразу після цього суддя сказав, що судом була отримана ще одна апеляційна скарга від прокурора про накладення арешту на майно, і її розгляд призначений на 15 липня о 15:00.

Назначимо, що під час нічного обшуку вдома у Вербецького було вилучено певне майно, в тому числі й 16 тисяч доларів готівкою, яку родина зберігала від продажу квартири. Суд першої інстанції відмовив в його арешті, але Прокуратура вочевидь хоче це оскаржити. Зі слів адвоката Вербецького, він про це дізнався щойно і змісту цієї скарги ще не знає.

Водночас в ході цього засідання суддя сказав, що вимога сторони захисту про зміну місця відбування домашнього арешту може бути виконана в принципі потрібно лише звернутися до слідчого прокурора й отримати відповідний дозвіл. Втім, у коментарі Vежі адвокат Вербецького зазначив, що це справді так, але прокурор може їм у цьому відмовити.

Також, зі слів слідчого, стало відомо, що наразі у цій справі більше нікому не було оголошено про підозру, крім Вербецького.

 

 

Нагадаємо, що Андрій Вербецький не перший рік займається громадською діяльністю та влаштовує публічні протестні акції. Востаннє Вербецького затримували за участь в подіях у Жмеринській міськраді, до цього активіст влаштовував акції щодо націоналізації “Вінницяобленерго”. 

Зауважимо також, що про “сафарі” на активістів проросійського блогера у Вінниці оголосила ГО “Едельвейс-Вінниця”. Вони це зробили наприкінці червня в межах неформальної кампанії “Опусти вату” – у відповідь на побиття прихильниками Шарія двох українських ветеранів війни на Донбасі, що сталося нещодавно у київському метро. “Едельвейс” навіть записали відповідне відео, яке досі розміщене у закріпленій публікації на їхній сторінці у Фейсбуці.

Фото – Марини Сербінович

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Читайте також: Завтра у Вінниці відбудеться два суди, пов’язані з діяльністю проросійського блогера Шарія

Читайте також: “Свободу Вербецькому”: у Вінниці пікетували міський суд, де обирали запобіжний захід лідеру “Нацдружин”. ФОТОРЕПОРТАЖ

Читайте також: “КОРД залетів близько третьої ночі”: що відомо про затримання Вербецького за підозрою в нападі на прихильника Шарія у Вінниці. ФОТО

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.