“Поліграф, так поліграф”: лідер вінницьких “Нацдружин” звинуватив “Вінницяобленерго” у співпраці з санкційними офшорами

21:59
Автор: Андрій Качор

Питання відключення “Вінницяоблводоканалу” від електропостачання, що в свою чергу призвело до тимчасового зникнення води в усьому місті, стало однією з головних подій року у Вінниці. Можна “миритися” з багатьма речами, терпіти масу незручностей, але вода – є вода. 

Такі дії енергетиків, які у свою чергу були викликані багатомільйонними боргами Водоканалу, обурили та змусили про них говорити практично все місто. А декого – активно протестувати: з відрізаними свинячими головами та сутичками з правоохоронцями.

Зрештою, конфлікт між організатором таких акцій – лідером вінницьких “Нацдружин” Андрієм Вербецьким та керівником “Вінницяобленерго” Андрієм Поліщуком переріс у публічну та майже кримінальну, площину.

Так, Андрій Вербецький звинуватив Поліщука у замовленні нападу на нього, а Андрій Поліщук, у свою чергу, дав розлоге інтерв’ю щодо всієї ситуації.

У своєму інтерв’ю пан Поліщук звинувачував багатьох у різних “гріхах”: від нашого видання до вже згаданого Андрія Вербецького. Тож сьогодні ми вирішили поговорити із самим активістом, аби він мав змогу відповісти на звинувачення.

“Їхня єдина мета – нажива будь-яким шляхом”

– Як давно у Вас конфлікт з Вінницяобленерго?

– У мене немає конфлікту з “Вінницяобленерго”. В даній ситуації більше йдеться про спроби пояснити людям, які насправді цілі переслідує “Вінницяобленерго”. Ми відреагували на кричущі ситуації щодо відключення підприємством “Вінницяоблводоканалу” від електропостачання. А рік тому ми влаштували акцію щодо націоналізації “Вінницяобленерго”. Тому що наша думку незмінна: це стратегічне підприємство і воно не може належати таким одіозним власникам. Контрольний пакет акцій таких стратегічних об’єктів завжди має належати державі. В ідеалі – в спільній сумісній власності держави та органів місцевого самоврядування.

Самого Поліщука Андрія (керівника “Вінницяобленерго” – ред.) я знаю як депутата обласної ради. Пригадую, що ще в 2014-2015 роках у фейсбуці між нами відбулася словесна перепалка, коли він мені непрямим текстом погрожував. І його слова в одному з останніх інтерв’ю про те, що він мене не знає – це, як мінімум, некоректно, тим більше він тоді мені першим написав.

– Ви кажете, що люди “не розуміють справжні цілі “Вінницяобленерго”. Які це цілі, на Вашу думку?

– Якщо в двох словах, то їхній інтерес – це нажива будь-яким шляхом. Нажива як для Андрія Поліщука, так і для двох власників підприємства. Це можна назвати якоюсь клептоманією, коли будь-яким шляхом стоїть мета отримати чим більше коштів. Саме не заробити, а знайти, вкрасти – будь-якими словами це можна назвати, але від цього страждають прості люди.

– В тому інтерв’ю Поліщука, яке Ви згадували, він заявляє, що жодних претензій до “Вінницяобленерго” бути не може, тому що тариф на електроенергію встановлює національний регулятор. Відповідно, обленерго не може змінювати ціну, бо воно її не визначає.

– Зараз обленерго і не може продавати електроенергію. Але у них є дочірнє підприємство – “Енера” – яке продає електроенергію. А обленерго заробляє 45 копійок за транспортування кожного кіловату.

– То в чому тоді претензія?

– Претензія в тому, що борги можуть бути в будь-якого підприємстві. Але шантажувати людей заради власної вигоди – так не можна.

Ми не кажемо, що немає заборгованостей, ми не захищаємо водоканал, бо на самому водоканалі треба провести аудит і я впевнений, що після такого аудиту там ще може “вилізти” кілька кримінальних проваджень. Але Поліщук не пішовши законним шляхом, а відключив від електропостачання обласний водоканал. І в цій ситуації кожен вінничанин відчув, що його тероризують. А тероризує хто? А далі ми розберемося.

Нагадаємо, що під час однієї з акцій в нас були вимоги, щоб відключення припинилися, щоб стратегічним підприємствам не вимикали електрику. І своєю кількістю, а також участю пересічних громадян, ми дали зрозуміти, що наші наміри серйозні. Тоді, я вважаю, що нам вдалося достукатися до пана Поліщука і далі обленерго перейшов у виключно правове поле, подавши позов до “Вінницяоблводоканал”, який вони і виграли.

Замовлення нападу?

– Ви цією ситуацією займаєтеся вже кілька років, проводите порівняно радикальні акції. Поліщук вважає цю ситуацію замовленням і буквально сказав, що його “мочить місто”. Тобто натякнув на те, що ваші акції або координуються міською владою, або вони якось до цього причетні.

– Ну, “радикальні”… Одна акція в рік, не згадуючи самого Поліщука? Я не думаю, що це був якийсь тиск проти Поліщука. Але не може в нас, в європейському місті, власником стратегічного підприємства бути такий власник, як Григоришин. Ми відстоювали ідею націоналізації обленерго і писали відповідні листи ще президенту Порошенку з цього приводу.

Костянтин Іванович Григоришин  — російський олігарх, що має комерційні інтереси в Україні в царині енергетики. Президент групи «Енергетичний стандарт». Де-факто контролює державну компанію «Укренерго». Постійно проживає в Москві, громадянин РФ та Кіпру. В 2016 році отримав громадянство України.

Компанії Григоришина об’єднані в кілька холдингів:

ЗАТ «Група» Енергетичний стандарт”,

«Групи Енергетичний Стандарт SA» (Швейцарія).

ТОВ «Луганське Енергетичне Об’єднання» (ТОВ «ЛЕО»)

СП «Творення» (активи в Україні і в Росії)

ТОВ “КУА «Сварог Ессет Менеджмент» — керуюча компанія.

Джерело – Вікіпедія

 

– Він вам щось відповів?

– Так, відповів… Звичайна стандартна відписка про те, що націоналізація неможлива, позаяк підприємство було приватизоване законно. Проте згідно з інвестиційною угодою на підприємстві мала відбутися низка поліпшень. Цього не відбулося, тому в нас є законний шлях, аби визнати приватизацію недійсною. Але в цьому має бути зацікавлене вище керівництво держави.

– Під час акції Ви говорили про те, що вас “замовив” Поліщук. Що Ви мали на увазі?

– Мені стала відома інформація про те, що в кримінальних колах пан Поліщук шукає виконавців, які би могли “повпливати” на мене, аби ті “вирішили проблему з моєю присутністю”

– Що значить “повпливали” і “вирішили проблему з присутністю”?

– Щоб я відчепився від Поліщука. Щоб застосувавши до мене фізичний вплив і знайшли “підходящі слова”, аби я залишив у спокої “Вінницяобленерго”.

– Коли вам про це стало відомо, що є така ідея?

– Мені про це стало відомо за тиждень-два перед останньою акцією.

– Як Ви про це дізналися?

– Навіть в бандитських колах є спортсмени. Я сам спортсмен, з 9-ти років займаюсь кікбоксингом. І ось ці люди мені по секрету сказали, що є така інформація: “Поліщук шукає через кримінальні кола на тебе вплив”. Але до цього ми ще повернемося.

Я би хотів зараз повернутися до того інтерв’ю Поліщука, в якому є багато брехні. В ньому, зокрема, він пов’язує акцію зі свинячими головами з нашими акціями проти свинарчуків.Я хотів би сказати що для нас що він, що Григоришин – вони для нас “сородичі”, тому що називаються на людських бідах. Сам Поліщук є депутатом від БПП і має стосунки з Порошенком, зокрема і 25% власності у “Вінницяобленерго” належить людям Порошенка.

Далі в своєму інтерв’ю Андрій Поліщук згадує відому цитату лідерів “зелених чоловічків” – пана Зеленського – “стадіон так стадіон”. Я пану Поліщуку на це можу відповісти дещо відозміненою цитатою: “поліграф так поліграф”.

Нехай він прийде і на поліграфі підтвердить, що він не звертався до кримінальних кіл з проханням “вирішити проблему з Вербецьким”. Якщо він це на поліграфі підтвердить – я публічно вибачусь. Але в мене є достовірна інформація, що він таки звертався.

Я готовий взагалі вийти з ним на дебати і в присутності журналістів – поставити як йому запитання, так і відповісти на всі його запитання. Більше того: я також готовий на детекторі брехні підтвердити, що за наші акції ми гроші не отримуємо і це виключно наша ідея та переконання.

У нас є ціль – звільнення Поліщука з посади, у якого контракт до 2020 року. І зробити все можливе, щоб цей контракт не продовжили. В ідеалі, звісно, потрібно націоналізувати “Вінницяобленерго”, але з цією владою я взагалі сумніваюся, що в Україні будь-що націоналізується. А новому директору треба дати зрозуміти: якщо він так само буде брати вінничан в заручники, для нього це завершиться так само.

 

Електрика і політика

– До речі, Поліщук каже таку фразу, що в господарських відносинах політики бути не може. Але відключення таких стратегічних об’єктів від світла – це якраз гра в політику. Можливо, це пов’язане з тим, що “Вінницяоблводоканал” хочуть віддати під приватизацію або є якісь інші підводні камені. Але слід пам’ятати, що сам Поліщук є депутатом обласної ради і в його діях, як в керівника підприємства, вже закладений політичний підтекст.

Я мав розмову з певним експертом і почув думку, що Поліщук може грати на руку Петру Порошенку – який через своїх людей є власником 25% обленерго, в тому сенсі що є конфлікт Гройсмана і Порошенка. І такими діями – відключеннями на півдня, на день і на два, люди будуть звинувачувати місцеву владу. А багато людей досі її асоціюють саме з Гройсманом.

– Тобто Ви хочете сказати, що такими діями він грає на руку Порошенку?

– Думаю так, адже він є депутатом від БПП. Хоч тут журналісти і згадують про стосунки з Гройсманом, він запевняє, що з Гройсманом давно не бачився. Всі ці питання, я ще раз підкреслюю, було би чудово поставити йому на детекторі брехні: і щодо Гройсмана, і щодо Порошенка, і щодо Григоришина. Просто поцікавитися: чи допомагав він своїми діями тим чи іншим політичним силам.

Але повернімося до “Енери”. Треба нагадати, що Енера є дочірнім підприємством “Вінницяобленерго”, яке в свою чергу належить на 75% Костянтину Григоришину і на 25% – Петру Порошенку. Андрій Поліщук, згідно з результатами нашого розслідування, є відповідальним за виведення грошей (з підприємства, – авт.) на “Луганське енергетичне обєднання”. Ідеться про чистий прибуток та “чорний нал”, а також прибуток фірми-прокладки “Енери”. Ці гроші Поліщук правдами-неправдами відправляє в ще одну компанію Григоришина – ТОВ “Луганське енергетичне об’єднання”.

Офшори під санкціями

– Що це за “чорний прибуток”?

– Не будуть розкривати зараз всі карти, але це одне з того, на чому наживається Поліщук і що дозволяє йому купувати нерухомість та землю.

“Чорний нал” надходить, наприклад, за виготовлення технічних умов – просто занижується ціна. Тобто вони маніпулюють з такими послугами як повторне відключення і поновлення електропостачання. Ідеться про банальні відкати. Якщо це великі об’єкти, то повторне підключення оцінюється близько семи тисяч за кіловат. Тобто ідеться про мільйонні кошти. Завдяки таким маніпуляціями готівка опиняється на руках Поліщука.

Служба безпеки мала би інформувати про подібні оборудки “Луганське енергетичне об’єднання”, але з якихось причин вона не повідомляє.

“Вінницяобленерго” – це акціонерне товариство. “Луганське енергетичне об’єднання” на 50% володіє “Вінницяобленерго”. Майже 25% акцій перебуває у фірми “Гаренсія ентерпрайсес лімітед” – це також фірма Григоришена. “Луганське енергетичне об’єднання” через підставні фірми також належить Костянтину Григоришину. А на 25% належить фірмі, яка в свою чергу на 100% належить Пасенюку Макару. А от Пасенюк є радником Петра Порошенку.

Як ми бачимо, всі ці кошти стікаються в офшорні фірми заради ухилення від сплати податків. Але найцікавішим є те, що дві ці офшорні фірми перебувають у санкційних списках. ТОВ “Самхато ентерпрайсес лімітед” і “Енерджі стандарт павер лімітед” потрапили під санкції.

 

 

Тобто гарне було би ще одне запитання Поліщуку для поліграфу: чи відомо йому про те, що кошти його підприємства виводяться на офшорні фірми, які перебуваються під санкціями? Наскільки нам відомо, за нього зараз взялася СБУ – можливо, саме через ці дві фірми.

– Чи зверталися ви з цією інформацією до правоохоронних органів?

– Ще ні. Ми зробили ще деякі запити, досліджуємо і вже з більшою кількістю інформації будемо звертатися до правоохоронних органів. І напевно не до вінницьких правоохоронців.

– Чому?

– Тому що нам відомо, що у Поліщука у Вінниці є впливові покровителі в силових структурах, тому в цьому питанні довіри до вінницьких правоохоронців у нас немає.

– А щодо нібито замовленого нападу?

– З цих же причин не збираюся до них звертатися. Сподіваюсь максимально власними силами забезпечити безпеку особисту і безпеку власної сім’ї.

– Ці погрози Ви розцінюєте як реальні?

– Звичайно. Що стосується інформації про замовлення мого побиття я маю більше інформації, але не можу її оприлюднювати з міркувань безпеки: як моєї, так і тих людей, які мені цю інформацію надали.

– Які ваші подальші дії? Якщо ви не можете звертатися до правоохоронних органів…

– Тільки до вінницьких звертатися не можемо. Ми плануємо звертатися до Генеральної прокуратури та до головного слідчого управління СБУ.

Фото Марини Сербінович