Справедливі вибори: які виборчі питання можна оскаржити у вінницькому суді

11:02
Автор: Vежа
Become a Patron!

Цієї неділі вся Україна обиратиме депутатів місцевих рад, сільських, селищних та міських рад. Вінницький міський суд роз’яснив стосовно яких виборчих питань можна звертатися до суду.

Як ідеться на сайті суду, відповідно до Кодексу про адміністративні порушення місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні такі адміністративні справи, пов’язані з виборчим процесом:

1. Оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, членів цих комісій за місцезнаходженням відповідної комісії – частина 5 статті 273 КАС. Строк звернення до суду: якщо рішення, дії чи бездіяльність мали місце до голосування – у п’ятиденний строк із дня ухвалення рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності, але не пізніше 22:00 дня, що передує дню голосування. Якщо рішення, дії чи бездіяльність мали місце в день голосування, під час підрахунку голосів і встановлення результатів голосування на дільниці – у дводенний строк із дня ухвалення рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

Право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб’єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб’єкти ініціювання референдуму. Виборець може оскаржити ті рішення, дії чи бездіяльність, які безпосередньо порушують його виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму (частина 1 та 2 статті 273 КАС).

2. Уточнення списку виборців за місцезнаходженням відповідної комісії – частина 2 статті 274 КАС. Строк звернення до суду: не пізніше як за два дні до дня голосування. Право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі.

3. Оскарження дій чи бездіяльності ЗМІ, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових і службових осіб, творчих працівників ЗМІ та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум, за їх місцезнаходженням – частина 3 статті 275 КАС. Строк звернення до суду: у п’ятиденний строк із дня ухвалення рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності, але не пізніше 22:00 дня, що передує дню голосування.

Право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність зазначених в пункті суб’єктів, що порушують законодавство про вибори та референдум, мають виборча комісія, кандидат, партія (блок), місцева організація партії, які є суб’єктами відповідного виборчого процесу, комісія з референдуму, ініціативна група референдуму, інші суб’єкти ініціювання референдуму. Виборець може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність зазначених суб’єктів, якщо такі рішення, дії чи бездіяльність безпосередньо порушують його виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму.

4. Оскарження дій чи бездіяльності кандидата в депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського та селищного голови, їх довірених осіб за місцезнаходженням територіальної виборчої комісії, яка зареєструвала кандидата – частина 4 статті 276 КАС.

Право оскаржувати дії чи бездіяльність кандидатів, їхніх довірених осіб, партії (блоку), місцевої організації партії, їхніх посадових осіб та уповноважених осіб, ініціативних груп референдуму, інших суб’єктів ініціювання референдуму, офіційних спостерігачів від суб’єктів виборчого процесу, що порушують законодавство про вибори чи референдум, мають кандидат, партія (блок), місцева організація партії, які є суб’єктами відповідного виборчого процесу, ініціативна група референдуму, інші суб’єкти ініціювання референдуму. Виборець може оскаржити дії чи бездіяльність суб’єктів, якщо ці дії чи бездіяльність безпосередньо порушують його виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму.

Днем подання позовної заяви є день її надходження до суду.

Суд має розглянути адміністративну справу протягом двох днів після надходження позовної заяви, але:

– якщо заява надійшла до дня голосування, не пізніше ніж за дві години до початку голосування, тобто до 06:00;

– справи за позовними заявами, що надійшли в день голосування вирішуються до закінчення голосування;

– заяви, що надійшли до суду після голосування (але в день голосування) – у дводенний строк після надходження заяви;

– справи щодо уточнення списку виборців суд вирішує у дводенний строк після надходження позовної заяви, але не пізніше  ніж за два дні до дня голосування або невідкладно.

Відзначимо, що під час виборчого процесу можуть виникати й інші правові спори та здійснюватись правопорушення. Тож в контексті виборів, згідно з ч. 2 ст. 20 КАС адміністративні справи також можуть бути підсудні окружним адміністративним судам.

Як правильно заповнювати новий виборчий бюлетень читайте ТУТ.

Хто та в яких районах Вінниці балотується в депутати міської ради можна прочитати за ЦИМ посиланням.  Більше про кожного кандидата можна прочитати в нашій публікації “В гонитві за мандатом: повний список кандидатів в депутати Вінницької міської ради”

Усі головні новини виборчої кампанії у Вінниці – в нашому спеціальному розділі “Місцеві вибори 2020”

Читайте також: “За кого голосувати?”: презентовано онлайн-інструмент для порівняння програм кандидатів

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.