Шоломи з Майдану та гільзи з АТО: у Вінницькій школі відкрили музей у пам’ять про Революцію та АТО

13:38
Автор: Юлія Плахтій
Become a Patron!

Сьогодні, 24 січня, у Вінниці відбулась подія, про яку вочевидь, говоритимуть у місті на різних рівнях. Пам’ятник, а точніше – поки погруддя Шевченку, що був на Площі Героїв Небесної Сотні перенесли у школу №22: тепер це один із експонатів музею, присвяченому подіям на Майдані та після нього, себто війні.

Втім, якщо про погруддя великому українцю та суперечок навколо нього – знає багато вінничан, то про проект «З Україною в серці» – навряд чи.

Багатий на історичні фото та експонати часів Революції Гідності, музей вміщує також речі, котрі військові та волонтери передали школі із зони АТО, також речі до колекції додавали і батьки дітей, які зараз тут вчаться.

   

Директорка школи, Галина Расторгуєва, розповіла, що музей створили 2016 року.

  • Він називається «З україною в серці» і це не просто слова. Музей присвячений подіям, які відбувалися та на жаль і зараз відбуваються в Україні. Це своєрідне нагадування дітям про ті події, котрі й нині творять нашу сучасну історію.

Оскільки центральною подією цього дня стало саме передача музею погруддя Тараса Шевченка, то відповідно частково про музей розповів і вінницький депутат-власник погруддя Володимир Базелюк.

Як він зазначив, для нього ці експонати й зокрема бюст Кобзаря – важать значно більше, аніж просто речі. До того ж, за словами самого Володимира – у нього власні спогади про початок Майдану, де він був з перших днів.

  • Ось шолом цей наприклад – вона одна з тих, яку ми везли з одного з військових частин Вінниці, зі складів – на Майдан. Коли ми виїжджали від погруддя Шевченка, а ми везли багато тих шоломів – штук 300, щоб хоч якось захистити хлопців там – то у мікроавтобусі було вільно 3 чи 4 місця. Люди підсіли їхати на Майдан, але коли побачили вантаж, який везе бус, то по дорозі у них виявилися невідкладні справи: в когось «захворіла дитина», «подзвонила дружина» і врешті до вулиці Київської всі повиходили. А потім, коли бус доїхав вже на Майдан – його спинив екіпаж ГАЇ, побачили мішки. Водій на питання, що везе – відповів «Капусту майданівцям». Пропустили. Хоча в той же час нашого іншого «свободівця», що теж віз шоломи, ми спочатку довго шукали і врешті знайшли побитого у СІЗО.

   

Що стосується передачі музею погруддя Шевченка, Володимир Базелюк говорить, що йому було б шкода, якщо раптом цей пам’ятник десь зник чи загубився.

  • Він для мене багато важить, – каже Володимир Базелюк. – Коли було оголошено рішення про встановлення на Площі Героїв Небесної Сотні Сакури пам’ятника Героям Майдану, я спонтанно вирішив, що треба, щоб Шевченко був у школі, де я навчався і багато майданівців також. До того ж такий музей для цього підходить.