Оновлено: 24 Січня 2017, в 15:24
Сьогодні до найвідомішої української мелодії – «Щедрика» – прикута особлива увага. Адже саме століття тому хор Олександра Кошиця у Києві вперше виконав «Щедрика» на великій сцені.
А вже за кілька років тодішній керманич УНР Симон Петлюра, вражений почутою піснею, відправляє хор у всесвітнє турне за океан: в США, Бразилію, Мексику та іншими країнами Латинської Америки. Лише в Мехіко українські музиканти на стадіонах збирають понад 30 тисяч тамтешніх слухачів. Однак, першою зупинкою хору стала тодішня столиця Української Народної Республіки – місто Вінниця.
У 1921 році в Нью-йоркському «Карнегі Хол» «Щедрика» почув американець з українським корінням Пітер Вільговський. Саме він невдовзі зробить зі «Щедрика» різдвяну пісню «Carol of the Bells» і подарує їй світову славу. Водночас хор Кошиця, дізнавшись про поразку Української Народної Республіки у війні з Росією, вирішує не повертатися на Батьківщину та осідає в Канаді. А за кілька років автора «Щедрика», геніального українського композитора Миколу Леонтовича у власній домівці пострілом з рушниці уб’є агент ЧК Грищенко.
Тут народився “Щедрик”: музей “українського Баха” на Вінниччині. ФОТОРЕПОРТАЖ
«Щедрик» продовжує жити і донині: у щорічних щедрівках по всій країні, у найвідоміших голівудських різдвяних фільмах, у рекламі на радіо і телебаченні, у думках та спогадах. А віднедавна – і на вінницькій Вежі Артинова, з якої «Щедрик» тепер лунає тричі на день.
На честь 100-річчя від першого виконання «Щедрика» на його малій батьківщині, у Вінниці стартував флеш-моб #Щедрик100Challange: музиканти з усієї планети виконують геніальний твір Леонтовича, вкотре доводячи, що мистецтво – безсмертне і не знає кордонів.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.