“Роботодавці припинили пошуки”: що відбувається на ринку праці Вінниччини під час карантину

19:58
Автор: Юлія Плахтій
Become a Patron!

В Україні з 12 березня впроваджено режим карантину, а 25 березня Кабмін ухвалив рішення запровадити режим надзвичайної ситуації на території всієї країни.

У зв’язку з цим в країні діє маса обмежень, в тому числі заборонено діяльність низки закладів сфери обслуговування та послуг. Люди втрачають роботу, йдуть у відпустки за власний рахунок, шукають можливості працювати дистанційно.

Наразі ніхто не може точно спрогнозувати, як довго триватиме карантин і надзвичайна ситуація, а отже – протягом якого часу будуть зачинені магазини непродовольчих товарів, ресторани, торгівельні центри та інші об’єкти.

VежА поспілкувалась з місцевими центром зайнятості та кадровою агенцією, щоб з’ясувати, що відбувається на ринку праці Вінниччини станом на кінець березня-початок квітня.

Зокрема, які професії втрачають свою актуальність, а на які попит, навпаки, зріс; яка ситуація з безробіттям та які навички варто мати задля працевлаштування. Також ми спробували отримати хоча б орієнтовні прогнози на найближче майбутнє ринку праці на Вінниччині.

Актуальність професій (кого шукають роботодавці)

Логічно, що в час карантину окремі професії тією чи іншою мірою втрачають свою затребуваність, а інші навпаки стають дедалі актуальнішими.

Станом на 1 березня цього року у Вінницькому обласному центрі зайнятості було зареєстровано 24,7 тисячі безробітних, станом на 1 квітня – 22 796. Вакансій станом на 1 березня було 2 313, а станом на 1 квітня – 2 802.

У відповідь на наш запит Центр повідомив, що під час карантину популярними, як ніколи раніше, стали послуги кур’єрських служб доставки, з виробництва харчових продуктів, речей першої потреби.

Ажіотаж зберігається також у мережах продуктових магазинів. Окрема група – текстильна промисловість, яка наразі займається пошиттям масок та захисного одягу для медичних працівників та населення.

Вінницький ОЦЗ на наше прохання також надав дані станом на 1 березня та 1 квітня 2020 року, що демонструють зміни в кількості вакансій за видами економічної діяльності та за професійними групами. Також надано інформацію про зміни в розмірі заробітних плат, що пропонуються зареєстрованими в ОЦЗ роботодавцями.

Станом на 1 березня 2020 року:

Станом на 1 квітня 2020 року:

Як видно з інфографіки, своєї “популярності” відносно інших не втратили сфери “Сільське, лісове та рибне господарство” і “Переробна промисловість”. Натомість далі перелік зазнав певних змін і виглядає так (від найпопулярніших вакансій до найменш популярних):

1. “Сільське, лісове та рибне господарство” — (без змін)
2. “Переробна промисловість” —
3. “Транспорт”, “Державне управління” (були на 5 та 4 місцях відповідно)
4. “Торгівля та ремонт транспортних засобів” (було на 3 місці)
5. “Будівництво” (було на 8 місці)
6. “Охорона здоров’я” —
7. “Постачання електроенергії, газу” (було на 12 місці)
8. “Освіта” (була на 7 місці)
9. “Професійна, наукова та технічна діяльність” (була на 10 місці), “Інформація та телекомунікації” (не було цієї категорії)
10. “Розміщення й харчування” (було на 9 місці)
11. “Добувна промисловість” (була на 13 місці), “Операції з нерухомим майном” (не було цієї категорії)
12. “Адміністративне обслуговування” (було на 10 місці)
13. “Інші види діяльності” (були на 11 місці)
14. “Водопостачання, каналізація” —

За даними ВОЦЗ, порівняно з даними на 1 березня, станом на 1 квітня зменшилась кількість вакансій із зарплатою від 8 та від 10 тисяч гривень. Відповідно зросла кількість вакансій, де пропонують від мінімальної зарплати до 8 тисяч гривень.

За професійними групами найбільш затребуваними залишились робітники з облсуговування та експлуатації устаткування, робітники з інструментом. На третьому місці опинились “найпростіші професії”, замінивши працівників сфери торгівлі та послуг, які зазначені наступними, четвертими. Далі в цьому розділі йдуть: професіонали, фахівці, службовці та керівники, кваліфіковані робітники сільського господарства та технічні службовці.

Що говорять у кадрових агенціях

У той же час очільниця кадрової агенції «WinWork» Вероніка Лебедєва каже, що наразі в її компанії співробітників шукають хіба представники аграрного сектору, а інші роботодавці поки припинили пошуки через непевність ситуації в майбутньому.

Зокрема є вакансії в компаніях, що займаються продажем засобів захисту рослин та посівного матеріалу, а також у сфері ремонту та обслуговування сільськогосподарської техніки.

Наразі до агенції звертаються компанії, які шукають передусім менеджерів з продажу, інтернет-маркетологів та інших фахівців, які здатні здійснювати продажі через Інтернет.

А ось за даними агенції HeadHunter (згідно з аналізом бази вакансій HeadHunter) у період з 12-26 березня в порівнянні з аналогічним періодом у лютому відбулись наступні зміни на ринку праці: збільшилась частка вакансії, спрямованих на пошук спеціалістів в таких професійних сферах як IT, “Бухгалтерія”, “Банки” та “Медицина”.

Зазначено, що “Медицина” вперше увійшла до ТОП-10 професійних сфер – загалом кількість пропозицій про роботу в ній збільшилась у понад вдвічі.

Також більшу активність стали проявляти компанії зі сфер Інформаційні технології, системна інтеграція, інтернет, послуги для бізнесу, роздрібна торгівля, фінансовий сектор та медицина, фармацевтика, аптеки.

Директорка Державного центру зайнятості України Ольга Макагон зазначає, що в базі вакансій ДСЗ є велика кількість незаповнених робочих місць у сфері охорони здоров’я, медичних закладах, соціального захисту та підтримки населення.

Безробіття

Міжнародна організація праці заявляє, що у зв’язку з пандемією коронавірусу втратити роботу можуть близько 25 мільйонів людей в усьому світі. Протягом січня-лютого 2020 року в Україні роботодавці попередили про заплановане масове вивільнення 67 тисяч працівників, що у 2,6 раза (або на 42 тис. осіб) більше, ніж у січні-лютому минулого року.

В Україні багато компаній переводять своїх працівників на дистанційну роботу, проте в низці галузей це неможливо і, зокрема через це, відбувається звільнення працівників. Варто зауважити, що прийнятий 17 березня закон №3219 передбачає, що роботодавці можуть доручати працювати з дому. Проте це не обов’язок, а право керівника.

За 29 днів березня 2020 року на Вінниччині статус безробітного отримали 1 665 осіб. Таким чином станом на 1 березня було зареєстровано 24,7 тисячі безробітних, а вакансій – 2 313.

Станом на 1 квітня на обліку Вінницького ОЦЗ перебуває 22 796 безробітних. Це в порівнянні з минулим роком менше на 3,4% (на 1 квітня 2019 року їх було 22 056).

За словами очільниці зазначеної вінницької кадрової агенції, роботу зараз активно шукають різнороби, проте попиту на таких фахівців нині не спостерігається.

– Майже всі роботодавці, які є нашими клієнтами, наразі не працюють. Залишилися тільки аграрії (з тих, з ким ми працювали). Ми пропонували (роботодавцям), що будемо віддалено робити співбесіди, підбирати кандидатів. Були готові прописати програму по кожному індивідуально, щоб вже на кінець карантину були люди, готові приступити до праці. Але (роботодавці) настільки не впевнені, що буде завтра, після карантину, чи вони відкриються взагалі – що припинили будь-які пошуки (працівників), – каже керівниця агенції.

За даними згаданої раніше компанії HeadHunter (згідно з аналізом бази вакансій HeadHunter), в період карантину профсфера “Робітничий персонал“, яка раніше входила до ТОП-10, зникла з цього переліку (кількість вакансій зменшилася на 9%).

Також зменшилася частка в загальному обсязі вакансій у сферах “Продажі”, “Адмін. персонал”, “Виробництво”, “Транспорт” та “Початок кар’єри“.

Окрім того, з 8% до 4% знизилась частка вакансій компаній, які працюють в галузі “Товари народного споживання (нехарчові)“.

Відчутний спад кількості вакансій, на 23%, спостерігається у сфері “Будівництво, нерухомість, архітектура“. Зазначено, що за результатами періоду з 12 по 26 березня ця сфера не потрапила до ТОП-10 за кількістю вакансій, хоча й у 2019-му, і на початку 2020-го до нього входила.

Що стосується звільнення працівників на час карантину, юристка та експертка з трудових прав Інна Кудінська в коментарі “Громадському” розповіла, що це – незаконно. Для звільнення має бути причина, передбачена Кодексом законів про працю: прогул, невиконання службових обов’язків, реорганізація чи скорочення. Керівникам, які незаконно звільняють працівників під час карантину, загрожує штраф до 51 тисячі гривень або виправні роботи.

Що стосується відпусток за власний рахунок, то експертка зазначає, що її може взяти лише сам співробітник без примусу.

Прогнози/що робити?

“Щоб зробити прогноз ринку праці, потрібно мати прогноз економічного розвитку країни. Ринок праці, стан зайнятості населення та його безробіття відображає стан економічного розвитку країни. Зрозуміло, що всім буде нелегко, й ринок праці на це відреагує зростанням безробіття” – кажуть в Центрі зайнятості Вінниччини.

А ось за прогнозами Лебедєвої, більшість тих, хто нещодавно повернувся з роботи за кордоном, вже за рік виїдуть з України знову.

За її словами, деякі роботодавці говорять про ефект «відкладеного попиту»: ринок протягом певного періоду (в цьому випадку – карантину) відмовляється від тих чи інших послуг, але по завершенню цього періоду гостро потребує працівників, які зможуть такі послуги надати.

Лебедєва каже, що «світ перейде в онлайн», адже в умовах карантину суттєво зростає необхідність в тому ж онлайн-придбанні продуктів, побутової хімії тощо. Очільниця кадрової агенції вважає, що все більше «стиратимуться кордони» й люди все частіше працюватимуть дистанційно й, зокрема, на закордонні компанії. Причому, якщо раніше це стосувалось передусім ІТ-сфери, то невдовзі спектр таких галузей значно розшириться.

Серед головних порад Лебедєвої тим, хто шукає/планує шукати роботу – вивчати основи інтернет-продажів та вдосконалювати навички володіння іноземною мовою. Причому робити це можна не лише на спеціальних курсах, а й самостійно. Наприклад, за допомогою навчальних відеороликів на YouTube. Також прогнозована потреба у СММ-фахівцях, тож вже нині можна опановувати тонкощі налаштування реклами в соціальних мережах.

Де шукати роботу

У сучасному світі завдяки Мережі можна зробити чимало, в тому числі – знайти роботу. Окрім наявних спеціалізованих сайтів, робити це можна й з використанням ресурсів Державного центру зайнятості.

Наприклад, на сайті Центру можна подати резюме та переглянути наявні вакансії. Детальну інформацію та рекомендації можна ТУТ.

Зазначимо, що Вінницький міський центр зайнятості та філії обласної служби зайнятості з 18 березня обслуговують клієнтів без особистого контакту. Щоб звернутись із заявою про надання статусу безробітного, людина може скористатись електронною поштою (адреси е-пошти центрів зайнятості).

Також запроваджено Google-форму «Електронна консультація територіальних підрозділів Вінницької обласної служби зайнятості». Співпраця безробітних та кар’єрних радників відбуватиметься дистанційно.

Та якщо Ви бажаєте шукати роботу деінде, допоможе підбірка від ресурсу “Український спектр”, де є перелік сайтів пошуку дистанційної роботи.

Рішення Уряду щодо ринку праці в умовах карантину

На засіданні 29 березня Уряд прийняв постанову «Про внесення змін до Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу». Згідно з цим рішенням, на період дії карантину надання статусу безробітного відбуватиметься відразу після подання ним заяви. Також тепер допомога по безробіттю призначатиметься з першого дня після реєстрації (а не з сьомого, як це було раніше).

У цей період людині підбиратимуть можливі варіанти працевлаштування та інші заходи для пошуку роботи. Шукачам не потрібно відвідувати службу зайнятості протягом 30 і більше календарних днів, адже комунікація відбуватиметься дистанційно – телефоном та електронною поштою.

Уряд розширив програму надання житлових субсидій: тепер громадянам, які були звільнені з роботи в період карантину, буде призначена житлова субсидія. Для її отримання потрібно зареєструватися в службі зайнятості як безробітні. Субсидії надаватимуться на підставі відповідних заяв та інформації центрів зайнятості щодо їх перебування  на  обліку.

Бізнес стрімко падає

Водночас, як повідомив сьогодні проект Open Data Bot, в українському бізнесі очікувано спостерігається стрімке падіння. Темпи цього падіння обраховуються сотнями процентів. Як повідомляє проект, спостерігаються наступні тенденції:

 – Кількість нових вакансій зменшилася в два рази.
– Обіги ресторанів зменшилися в 5 разів.
– Кількість поїздок на таксі впала на 30%.
– Вартість оренди нерухомості впала в три рази.
– Дрібний бізнес вже вичерпав запас витривалості, середній вичерпає протягом кількох наступних тижнів.

“За таких умов для українців більшою небезпекою стане не ризик смерті від коронавірусу, а бідність, голод, мародерство та розбій”, – зазначається в публікації.

Ілюстративний колаж – OpenDataBot

Читайте також: “Ми будемо на межі банкрутства”: як виживають вінницькі ресторатори в умовах карантину

Читайте також: #Язалишаюсявдома: як працювати продуктивно та комфортно в домашніх умовах

Читайте також: «Це великий виклик для батьків»: як карантин змінив навчання школярів

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.