Релігійний скандал на Вінниччині: Салецький звернувся до міністра Авакова з відкритим листом

13:22
Автор: Юлія Плахтій
Become a Patron!

Керівник управління у справах національностей та релігій Вінницької обласної державної адміністрації Ігор Салецький, якого нещодавно відсторонили від посади, звернувся до Міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова з проханням надати доручення відповідним структурам Міністерства об’єктивно розібратися в ситуації, що склалася. 

Відкритий лист Ігор Салецький оприлюднив на своїй сторінці у Фейсбук. У зверненні зазначено, що він просить “дати об’єктивну оцінку ситуації, яка склалася на Вінниччині між суб’єктом владних повноважень та Головним управлінням національної поліції України у Вінницькій області .

Зокрема чиновник вважає безпідставними обвинувачення представників УПЦ МП та поліції щодо нібито порушеного ним закону.

Нагадаємо, 10 жовтня, Вінницький міський суд задовольнив клопотання слідчої, підтримане прокурором, щодо відсторонення начальника Управління у справах національностей та релігій Вінницької ОДА Ігоря Салецького від займаної посади терміном на два місяці.

Віряни української церкви стверджують, що правоохоронці стали на бік РПЦ, не зважаючи на те, що Салецький, на їхню думку, виключно виконав норму закону, зареєструвавши релігійні громади ПЦУ в Ямпільському районі та в с. Лука-Мелешківська.

У свою чергу представники РПЦ, а також і поліція вважають, що чиновник, зловживаючи службовим становищем, неправомірно зареєстрував ці релігійні громади ПЦУ, які перейшли в українську церкви з РПЦ. Деталі за ЦИМ посиланням.

На фото – Ігор Салецький

“Керівник Головного управління національної поліції України у Вінницькій області на власний розсуд трактує поняття членства в релігійній громаді, загальних зборів членів релігійної громади, їх повноваження, які документи є достовірними, а які такими не є, намагається через існуючі інструменти тиску (відкриття кримінальних проваджень, подання в суд тощо) заборонити членам релігійних громад скористатись своїм правом щодо зміни підлеглості. А в цілому забороти мені діяти у відповідності до своїх повноважень” – пише Ігор Салецький.

Чиновник наголошує, що його також насторожує той факт, що “розгляд поліцією Вінниччини заяв з боку представників ПЦУ щодо провокативних дій священників та вірян УПЦ (в єдності з Московським патріархатом), фактів побиття ними та недопуску у храми членів релігійних громад ПЦУ списуються до справи“.

Ігор Салецький вважає, що “такі дії мають ознаки системності та упередженості і можуть кваліфікуватися як пряму та опосередковану підтримку конкретної релігійної організації УПЦ (в єдності з Московським патріархатом)“.

Відтак, керівник управління у справах національностей та релігій просить Міністра внутрішніх справ надати відповідне доручення компетентним підрозділам Міністерства дати об’єктивну оцінку ситуації, яка склалася на Вінниччині між суб’єктом владних повноважень та Головним управлінням національної поліції України у Вінницькій області.

Повний текст звернення:

“Я, Салецький Ігор Олександрович, громадянин України, державний службовець, керівник управління у справах національностей та релігій Вінницької обласної державної адміністрації, змушений звернутися до Міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова з проханням надати відповідне доручення компетентним підрозділам Міністерства дати об’єктивну оцінку ситуації, яка склалася на Вінниччині між суб’єктом владних повноважень та Головним управлінням національної поліції України у Вінницькій області.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підлеглості релігійних організацій та процедури державної реєстрації релігійних організацій зі статусом юридичної особи» від 17.01.2019 року № 2673-VIII визначено процедуру зміни підлеглості релігійних громад. Уповноваженим державним органом, що здійснює реєстрацію статутів релігійних громад та відповідну реєстрацію змін до відомостей Єдиного державного реєстру у Вінницький області визначено управління у справах національностей та релігій.

Реєстраційні дії уповноваженим органом здійснюються в межах чинного законодавства, на основі чітко визначеного переліку документів, які подають уповноважені особи релігійної громади.

Міністерство культури України надало офіційне роз’яснення, яке розміщене на сайті державного органу (http://mincult.kmu.gov.ua в розділі «Новини» за 21.03.2019 року) щодо зміни релігійними громадами підлеглості в канонічних та організаційних питаннях у зв’язку з прийняттям Закону України від 17.01.2019 року № 2673-VIII.

З моменту прийняття Закону України 173 релігійні громади Вінниччини розпочали процес зміни своєї підлеглості та перехід у підпорядкування Православної церкви України, з них 130 – завершили процедуру державної реєстрації. У 20 випадках рішення уповноваженого державного органу щодо реєстрації статуту у новій редакції, у зв’язку із зміною підлеглості релігійних громад оскаржувалося священниками та вірянами УПЦ (в єдності з Московським патріархатом) в адміністративному та господарському судах різних інстанцій.

Судами визнано, що спірні правовідносини, які ініційовані представниками Української православної церкви (в єдності з Московським патріархатом), не є публічно-правовим спором, оскільки стосуються прав членів релігійної громади на канонічне підпорядкування, а позовні вимоги спрямовані на захист цивільного немайнового права позивача. У зв’язку з цим питання має вирішуватися за правилами цивільного судочинства.

Головним управлінням національної поліції України у Вінницькій області на основі заяв священників і вірян УПЦ (в єдності з Московським патріархатом) порушено кримінальне провадження за ст. 356 КК України відносно мене, як посадової особи, що здійснив реєстраційні дії. При цьому, керівник Головного управління національної поліції України у Вінницькій області на власний розсуд трактує поняття членства в релігійній громаді, загальних зборів членів релігійної громади, їх повноваження, які документи є достовірними, а які такими не є, намагається через існуючі інструменти тиску (відкриття кримінальних проваджень, подання в суд тощо) заборонити членам релігійних громад скористатись своїм правом щодо зміни підлеглості. А в цілому заборонити мені діяти у відповідності до своїх повноважень.

Насторожує той факт, що розгляд поліцією Вінниччини заяв з боку представників ПЦУ щодо провокативних дій священників та вірян УПЦ (в єдності з Московським патріархатом), фактів побиття ними та недопуску у храми членів релігійних громад ПЦУ списуються до справи. Такі дії мають ознаки системності та упередженості і можуть кваліфікуватися як пряму та опосередковану підтримку конкретної релігійної організації УПЦ (в єдності з Московським патріархатом).

Це створило прецедент, коли Головне управління національної поліції України у Вінницькій області фактично втрутилося у роботу державного органу та процес зміни релігійними громадами своєї підлеглості. Такі дії поліції мають негативний резонанс, створюють суспільну напругу та поглиблюють міжконфесійне протистояння.

Прошу Вас, Пане Міністре, надати доручення відповідним структурам Міністерства об’єктивно розібратися у ситуації, що склалася.

Салецький Ігор Олександрович”. 

Нагадаємо також, що раніше адвокатка релігійної громади ПЦУ Сніжана Чубенко зазначила, що поліція не зважає на попередні рішення адміністративного суду, які стали на бік Ігоря Салецького і продовжує намагатися паралізувати роботу управління з питань національностей та релігій.

– Руками поліції зараз чиниться тиск на особу, яка здійснює державну реєстрацію громад, котрі змінюють конфесійну приналежність. Так само тиск здійснюється безпосередньо на Православну церкву України вцілому. Просто хочуть започаткувати негативну практику і перешкодити релігійним громадам переходити в ПЦУ.

У свою чергу очільник ГУНП Вінниччини Юрій Педос зазначав, що провадження відкрили за зверненнями представників “Української православної церкви” (вочевидь маючи на увазі українські єпархії РПЦ), а відтак Ігорю Салецькому було оголошено підозру за самоправство. Деталі читайте за ЦИМ посиланням.

Читайте також: Вінницький суд відсторонив Салецького від посади у справі реєстрації релігійних громад ПЦУ. ФОТО

Читайте також: Суд під скандування “Ганьба” наклав на Салецького запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання. ФОТО

Читайте також: Релігійна справа: поліцію Вінниччини звинувачують у лобіюванні інтересів російської церкви. ФОТО, ВІДЕО

Читайте також: Чемпіон світу з кікбоксингу виступив на боці Московського патріархату під час конфлікту на Вінниччині . ФОТО, ВІДЕО

Читайте також: Московський патріархат на Вінниччині заявив про “етноцид православних” та погрожує “недовірою” центральній владі. ФОТО

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.