Релігійна справа: поліцію Вінниччини звинувачують у лобіюванні інтересів російської церкви. ФОТО, ВІДЕО

21:09
Автор: Андрій Качор
Become a Patron!

Начальнику Управління у справах національностей та релігій Вінницької ОДА Ігорю Салецькому повідомлено про підозру в самоправстві. Сьогодні у Вінницькому міському суді Салецького намагалися відсторонити від посади.

Як повідомив на брифінгу 4 жовтня начальник ГУ Нацполіції у Вінницькій області Юрій Педос, провадження проти Салецького відкрили за “численими заявами представників УПЦ” (маючи на увазі Російську православну церкву”.

Простими словами, поліція звинувачує Салецького в тому, що він зареєстрував перехід громад в Луці-Мелешківській та на Ямпільщині з Російської православної церкви до Православної церкви України. На думку вінницьких поліцейських, чиновник не мав права цього робити, а тому має бути відсторонений від посади та засуджений.

 

“Загубились” три протоколи допиту?

На судове засідання Ігор Салецький вранці 4 жовтня приходить без адвоката. Пояснює, що ще не встиг знайти собі захисника, а той адвокат, з яким у нього укладена усна угода, наразі перебуває у відрядженні у Львові. Салецький виглядає впевнено та пояснює, що не розуміє підстав, за якими поліція відкрила проти нього провадження.

– Ці справи вже розглядав Вінницький адміністративний суд і своїми ухвалами він закрив по них провадження. Тому що суд дійшов висновку, що в даних справах є приватно-правовий спір, а не публічно-правовий спір із суб’єктом владних повноважень, – говорить Салецький та заходить до суду, де суддя Вишар вже має розпочати розгляд справи по суті.

Проте в коридорі біля зали засідань підозрюваний чиновник уточнює важливу деталь: з матеріалів кримінального провадження десь “загубилися” три протоколи допитів саме Салецького. Саме в цих допитах чиновник пояснює свою позицію та згадує про ухвали адміністративного суду, які вже розглядали цю справу.

На думку Салецького, слідчі навмисно не долучили ці протоколи до матеріалів провадження, аби були підстави відсторонити його від посади.

На запитання журналістів про мотивацію такої поведінки правоохоронців, Салецький, який є держслужбовцем, дипломатично мовчить. Проте в розмову вступає адвокатка релігійної громади ПЦУ Сніжана Чубенко, яка пояснює свою точку зору:

– Руками поліції зараз чиниться тиск на особу, яка здійснює державну реєстрацію громад, котрі змінюють конфесійну приналежність. Так само тиск здійснюється безпосередньо на Православну церкву України вцілому. Просто хочуть започаткувати негативну практику і перешкодити релігійним громадам переходити в ПЦУ.

За словами адвокатки, поліція не зважає на попередні рішення адміністративного суду, які стали на бік Ігоря Салецького і продовжує намагатися паралізувати роботу управління з питань національностей та релігій.

У поліції ж позиція інша: вони вимагають відсторонити Салецького від посади, аби той не міг впливати на свідків та не мав можливості знищити документи. Хоча, за словами підозрюваного чиновника, всі документи, що стосуються справи, вже відскановані та перебувають в публічному доступі на відповідних державних веб-ресурсах.

Зрештою, судове засідання розпочинається за участі журналістів, представників прокуратури та поліції. Воно триває недовго: Салецький зазначає, що адвоката на засіданні немає, тому просить засідання перенести. Сторони справи не заперечують і засідання переноситься на 11:00 10-го жовтня.

 

Відразу після суду слідча поліції намагається швидко залишити приміщення. Вона ігнорує журналістів, на ходу відповідаючи “без коментарів” та радить звертатися до прес-центру.

 

Адвокатка Чубенко: “Поліція діє в інтересах Московського патріархату з релігійних переконань”

Натомість розлогий коментар дає все та ж адвокатка, яка детально розповідає, що відбувається з переходами релігійних громад з Російської церкви до ПЦУ, хто і як цьому протидіє та яку роль в цьому відіграє поліція Вінницької області.

З її слів, через позицію поліції Вінницького району, яка бездіє у випадках захоплення храмів “тітушками” РПЦ, мешканці багатьох сіл Вінниччини перебувають на межі, за якою може розпочатися фізичне протистояння селян із силовим блоком РПЦ. Зокрема ідеться про т.зв. “Братство Ярослава Мудрого”, представники якого часто були помічені під час протистоянь навколо храмів: вони виступали на боці Російської православної церкви.

– Це дуже серйозні речі. Це може призвести до некотрольованого насилля, яке вже ставалося в одному із сіл, коли були зламані ноги і руки, коли горіла церква. Мене дивує бездіяльність СБУ в даній ситуації, коли московські попи, які на Донбасі переховували у своїх храмах терористів та їхню зброю, сьогодні погрожують захоплювати храми на Вінниччині, зокрема собор (Свято-Преображенський собор у Вінниці), який є державною власністю.

Що ж стосується мотивації поліції в контексті кримінального провадження проти Салецького, Сніжана Чубенко пояснює досить просто:

– Мотивація одна єдина: на території Головного управління Національної поліції у Вінницькі області знаходиться капличка. Запитання: для кого ця капличка? Ну звичайно, для працівників поліції. А хто ж в ній служить, в нашій українські поліції, на нашій українській землі, хто служить в тій капличці? Московський піп. А чому ж тоді поліція на рівному місці порушили необгрунтовану кримінальну справу проти Салецького? А тому що вони захищали і захищають інтереси московського патріархату. І це питання не рядових працівників поліції – це питання до керівництва. Це їхня така позиція.

– Тобто Ви вважаєте, що вони це з релігійних переконань роблять?

– З релігійних переконань. Може ще якісь є інші переконання, я не знаю, але поки що бачу самі релігійні.

 

Начальник поліції – журналістам: “Для чого ви розділяєте українців?”

Цього ж дня в Головному управлінні Національної поліції відбувалася колегія за участю всіх місцевих поліцейських керівників, а також представників Вінницької обласної ради. Під час цієї колегії начальник ГУ НП у Вінницькі області Юрій Педос вирішив ще й відповісти на деякі запитання журналістів.

Журналіст Vежі попросив Юрія Володимировича прокоментувати ситуацію навколо справи Скалецького. До цього запитання керівник поліції Вінниччини вочевидь був готовий, адже відповідь зачитував із заздалегідь підготовлених документів.

У своїй відповіді очільник поліції пояснив, що провадження відкрили за зверненнями представників “Української православної церкви” (вочевидь маючи на увазі українські єпархії РПЦ), а відтак Ігорю Салецькому було оголошено підозру за самоправство.

Ми також поцікавилися у Юрія Педоса з приводу храму святого великомученика Димитрія Солунського, який розташований прямо на території ГУ НПУ у Вінницькій області і який перебуває “на балансі” Російської православної церкви. Зокрема ми запитали, хто саме входить до релігійної громади храму, який розташований на території поліції та чи не було ініціативи про перехід цієї релігійної громади до Православної церкви України.

 

 

 

 

Окрім того нам було цікаво дізнатися, чи знають у поліції, що таке “Братство Ярослава Мудрого” та чи пов’язані з цією організацією будь-яким чином місцеві правоохоронці.

Відповіді пана Педоса на ці запитання були неочікувані. По-перше, чомусь посилаючись на ст.35 Конституції України, Юрій Володимирович не зміг відповісти, чи справді членами цієї релігійної громади є вінницькі поліцейські. А почувши запитання про “Братство Ярослава Мудрого”, очільник поліції поцікавився, хто саме ставить це запитання та, почувши відповідь, сказав: “Для чого ви зараз розділяєте українців?”. Пізніше уточнивши, що ні йому, ні іншим поліцейським (запитавши це у зали) не відомо, що таке “Братство Ярослава Мудрого”.

Нагадаємо, що наступне судове засідання у справі Ігоря Салецького відбудеться 10 жовтня об 11:00 у Вінницькому міському суді.

Фото Марини Сербінович та Олесі Яненко

Читайте також: Чемпіон світу з кікбоксингу виступив на боці Московського патріархату під час конфлікту на Вінниччині. ФОТО, ВІДЕО

Читайте також: На Вінниччині сталися сутички між вірянами через український прапор

Читайте також: Московський патріархат на Вінниччині заявив про “етноцид православних” та погрожує “недовірою” центральній владі. ФОТО

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.