Президент України підписав закон про всеукраїнський референдум

9:25
Автор: Vежа
Become a Patron!

Президент України підписав закон «Про всеукраїнський референдум». Зазначають, що його імплементація збільшить можливості громадян брати участь в управлінні державою.

Як повідомляють на офіційному сайті Президента, Закон «Про всеукраїнський референдум» № 1135-ІХ Верховна Рада ухвалила ще 26 січня 2021 року. Участь у розробці проекту закону брали представники громадських організацій, академічної спільноти, також зазначають, що були враховані оцінки Венеціанської комісії та європейська практика референдумів.

Підписаний закон дає змогу реалізувати положення Конституції України, які передбачають можливість проведення референдуму.

Всеукраїнський референдум є формою безпосередньої демократії в Україні, способом здійснення влади безпосередньо Українським народом, що полягає у затвердженні громадянами України рішень шляхом голосування у випадках і порядку, встановлених Конституцією України та Законом України «Про всеукраїнський референдум, – йдеться в документі.

Що може виноситися на референдум

На всеукраїнський референдум може виноситися лише одне питання.

Згідно із законом, предметом всеукраїнського референдуму можуть бути:

  • питання про внесення змін до розділів  I, III та XIII Конституції України;
  • питання загальнодержавного значення;
  • питання про зміну території України за умови збереження територіальної цілісності держави;
  • про втрату чинності тим чи іншим законом України або окремими його положеннями.

Закон передбачає, що ухвалене рішення може бути змінене лише на новому всеукраїнському референдумі, але не раніше, ніж через три роки з дня його ухвалення. Новий референдум з питань, що раніше не були підтримані, може бути проведено не раніше, ніж через один рік з дня оголошення результатів відповідного всеукраїнського референдуму.

Право голосу на всеукраїнському референдумі мають громадяни України, яким на день голосування виповнилося вісімнадцять років і які не визнані у встановленому законом порядку недієздатними. Участь громадян України у всеукраїнському референдумі є добровільною.

Що не може виноситися на референдум

Референдум не може проводитися одночасно з виборами.

Не можуть бути предметом всеукраїнського референдуму питання:

  • що суперечать положенням Конституції України, загальновизнаним принципам і нормам міжнародного права;
  • питання щодо скасовування чи обмеження конституційних прав і свобод людини та громадянина;
  • питання, спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення державного суверенітету та територіальної цілісності України, створення загрози національній безпеці, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі;
  • питання податків, бюджету, амністії;
  • питання, віднесені Конституцією України та законами України до відання органів правопорядку, прокуратури чи суду.

– Референдум не підмінятиме роботу Верховної Ради щодо ухвалення законів, але громадяни отримають інструмент прямого впливу на ухвалення рішень у державі. Референдум дасть змогу народу говорити вирішальне слово без посередництва політиків, через що багато хто з них втратить свій вплив у суспільстві, – повідомляють на сайті Президента.

Читайте також: Як народні депутати від Вінниччини голосували за відкриття ринку землі

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.