Публікації за датами

  • 05 Грудня/ 21:09
    Люди

    Публікація05.12.1921:09

    Автор:Катерина Дядюк

    Позивний “Зулік”: у Вінниці відкрили виставку пам’яті “кіборга” Зулінського. ФОТО

Сьогодні, 5 грудня, у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відкрили виставку пам’яті захисника України, кіборга, вінничанина Сергія Зулінського (позивний “Зулік”).

До Дня Збройних сил України, в яких до речі й служив Сергій, у музеї представили його фотографії, документи, особисті речі, численні нагороди та газетні вирізки з новинами про кіборга. Усе це розмістили на чотирьох стендах під склом, де поряд з речами, поклали кулі та гільзи від снарядів

 

 

Сергій Миколайович Зулінський (7 квітня 1987 – 20 січня 2015) був молодшим сержантом Збройних сил України. Під час російсько-української війни став добровольцем і головним сержантом-командиром відділення 81-ої окремої аеромобільної бригади 90-го окремого аеромобільного батальйону. 28 жовтня 2014 року військова частина, в якій він перебував, зайняла бойові позиції в районі Донецького аеропорту. Героїчна оборона цього об’єкту тривала 242 дні (до 22 січня 2015 року) і стала символом незламності та мужності українських військових. 

“Привіт, кохана, я живий” – 19 січня 2015 року Сергій здійснив останній дзвінок дружині Катерині. А 20 січня, не дочекавшись дзвінка, вона зателефонувала сама, та у відповідь почула голос з російським акцентом: “Он больше не вернется”. Пізніше з’ясувалося, що того ж дня БТР, в якому Сергій Зулінський зі своїми побратимами здійснював штурм, врізався у будівельні конструкції Донецького аеропорту і вибухнув. Загинуло шестеро бійців.

Певний період Сергій Зулінський вважався зниклим безвісти, але наприкінці березня 2015 року рідні впізнали його тіло в одній з лікарень Дніпра. Сергія Зулінського з усіма почестями поховали 3 квітня 2015 року на Алеї Слави Центрального кладовища Вінниці.

 

 

За особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, а також за вірність військовій присязі під час російсько-української війни, Сергія Зулінського нагородили орденом “За мужність” III ступеня (посмертно) та нагрудним знаком “За оборону Донецького аеропорту” (також посмертно).

Ці та інші нагороди також були представлені в експозиції музею – їх сьогодні принесли батьки Сергія Зулінського, Микола Станіславович і Галина Василівна, які також завітали на відкриття експозиції. Серед присутніх була і колишня дружина Сергія Зулінського Катерина, разом з їх спільною донькою Златою, якій на момент загибелі батька було лише 8 місяців.

 

 

Відкриття експозиції зробили дещо урочистим: з творчими виступами і показом короткого фільму “Радіо Свобода” про Донецький аеропорт. Крім цього слово надавали й присутнім, серед яких було багато знайомих і побратимів загиблого кіборга.

Декілька слів попросили сказати й Миколу Зулінського. Ледь стримуючи сльози, він сказав лише, що його син не єдиний, хто “віддав життя за наше мирне небо”, а також подякував працівникам музею за організацію цієї виставки, друзям і побратимам за  підтримку їхньої сім’ї, а присутнім за те, що не забувають Героїв.

На відкриття експозиції, присвяченої Сергію Зулінському завітала й мати загиблого на Майдані Максима Шимка, Зоя Кузьменко. Вона розповіла, що познайомилася з Миколою та Галиною Зулінськими на кладовищі, адже могили їхніх синів розташовані поряд. І на відміну від решти, виступала більш емоційно, зазначивши зокрема таке:

– Дуже багато зараз народу, які сидять на дивані і кажуть, що втомилися від війни. І ще задають таке питання: “а за кого вони там стоять?”. Мені сподобалася відповідь одного з вояків, який сказав: “перестанемо стояти, тоді дізнаєтеся”, – сказала пані Зоя. 

 

Виставку, присвячену Сергію Зулінському, можна переглянути в експозиційному залі №16, що на другому поверсі обласного краєзнавчого музею.

Саме у цьому залі розміщена експозиція, присвячена сучасній історії, і велика її частина – усім вінничанам, які захищали та захищають Україну від російської агресії. В тому числі – й загиблим під час Революції Гідності.

Тут є безліч фотографій, зброя, амуніція, особисті речі бійців, прапори, листи і малюнки, які вони отримували, бувши на Сході. Можна побачити навіть смартфон, який “зловив” кулю, і таким чином вона не влучила у бійця, який, зі слів працівників музею, і досі боронить усіх нас.

 

 

Працівники краєзнавчого кажуть, що це далеко не всі експонати, адже приміщення не дозволяє фізично їх розмістити. Також в музеї сподіваються, що цю експозицію повністю зможе вмістити майбутній “Музей Мужності”, який у Вінниці планують відкрити вже наступного року. Але детальніше про це читайте у матеріалі за ЦИМ посиланням.

У 2015 році Сергію Зулінському відкрили у Вінниці дві пам’ятні дошки: на будинку по вулиці Тарногродського, де він мешкав, і на будівлі Вінницького гуманітарно-естетичного коледжу №29, в якому навчався. Крім того 25 грудня 2015 року, рішенням Вінницької міської ради, вулицю Тарногродського перейменували на вулицю Сергія Зулінського.

Фото Марини Сербінович

Читайте також: На Вінниччині створили найдетальніший макет Донецького аеропорту. ФОТО

Читайте також: «Музей Мужності» у Вінниці планують відкрити наступного року  

Читайте також: «Мали брати Донецьк і закінчувати це все»: вінницькі «кіборги» у річницю оборони ДАПу

Читайте також: “Чекаємо вас вдома живими”: вінничани привітали військових на фронті з Днем Незалежності. ВІДЕО

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
Катерина Дядюк

Дякуємо!

Тепер редактори знають.