Оновлено: 22 Липня 2019, в 10:39
Сьогодні в Україні відбуваються позачергові вибори депутатів Верховної Ради України. Протягом дня голосування та ночі підрахунку голосів ми будемо відстежувати перебіг подій та оперативно інформувати вас про хід голосування, зокрема у Вінниці та Вінницькій області.
Ми відстежуємо офіційні повідомлення ЦВК, поліції та органів влади, заяви виборчих штабів, інформацію спостерігачів, результати екзит-полів тощо. Окрім того, ми інформуватимемо та збираємо інформацію про порушення під час голосування на “гарячу лінію” Vежі за номером 098 884 00 88 (також для повідомлень через viber).
Тож якщо ви стали свідками порушень виборчого законодавства чи інших інцидентів, що відбулися в ході виборчої кампанії – просимо нас про це повідомити. Також ми працюємо у Фейсбуці, Instagram і в нашому telegram-каналі.
22 липня
10:05
Опрацьовано 46% бюлетенів: хто з кандидатів-мажоритарників лідирує на Вінниччині
В окрузі №11 з центром у Вінниці лідерство утримує кандидат від партії “Слуга народу” Максим Пашковський. За нього за результатами опрацьованих бюлетенів проголосували понад 23% виборців.
В окрузі №12 на першому місці наразі перемагає також кандидат від партії президента Анатолій Драбовський з результатом 28,71%.
В окрузі №13 з великим відривом лідирує самовисуванець Петро Юрчишин з майже 39% голосів станом на даний момент.
Округ №14 підтримав кандидатку від “Слуги народу” Ірину Борзову – станом на зараз її результат 28,36%
В окрузі №15 майже на 10% випереджає свого найближчого конкурента самовисуванка Лариса Білозір: у неї на цю хвилину – понад 38%.
Понад 30% отримує Геннадій Вацак в окрузі №16.
Самовисуванець Микола Кучер домінує в окрузі №17, маючи вже понад 39%.
Майже вдвічі випереджає свого найближчого конкурента Олег Мейдич в окрузі №18: станом на зараз він отримує понад 32% голосів виборців.
21 липня
22:29
Сьогодні вся Україна обирала новий депутатський склад Верховної Ради. Нерідко під час голосування траплялися різні курйозні ситуації або досить незвичні правопорушення — від з’їденого бюлетня до ранішньої молитви “за кандидатів”.
Зокрема, під час ранкового Богослужіння у Храмі трьох Святителів в Івано-Франківській області священик запропонував прихожанам помолитися за здоров’я чотирьох кандидатів.
Ще 55-річний житель Миколаївщини не зміг проголосувати проти всіх, тому зняв штани і спідню білизну, і в такому вигляді вийшов із кабінки для голосування.
Доволі типовий для виборів випадок “протесту” стався у Львові, де жінка відмовилася голосувати, порвала свій бюлетень і намагалася його з’їсти.
у Києві чоловік порвав бюлетень, а на прохання вирівняти бюлетень та кинути в скриньку сказав: «Для чого ці формальності? Я трошки шизик, є у мене мінус».
Детальніше читайте за посиланням ТУТ.
22:02
Остаточні результати національного екзит-полу.
Згідно з остаточними результатами національного екзіт-полу, до наступного скликання Верховної Ради України наразі потрапляють пять політичних сил. Електоральні вподобання опитаних розподілилися таким чином:
- Партія “Слуга народу” – 44,2%
- Опозиційна платформа “За Життя” – 11,4%
- Європейська солідарність – 8,8%
- Батьківщина – 7,4%
- “Голос” – 6,5%
21:44
За “нові обличчя”, “за Юлічку” і “боротьбу з бандитизмом”: як вінничани пояснюють свій вибір.ОПИТУВАННЯ
Журналісти Vежі завітали на декілька дільниць у центрі й на Замості (в 11-му та 12-му одномандатних виборчих округах з центром у Вінниці) та опитали близько двадцяти виборців. Поцікавилися, за кого і чому голосували вінничани, чи легко було їм обрати партію і кандидата-мажоритарника та що відчувають у зв’язку з цими виборами.
21:04
День виборів: як голосували вінничани. ФОТОРЕПОРТАЖ
20:00
Перші результати національного екзіт-полу: до парламенту потрапляють п’ять партій
Оприлюднені перші дані національного екзіт-полу станом на 18 годину.
Згідно з попередніми результатами національного екзіт-полу, до наступного скликання Верховної Ради України наразі потрапляють п’ять політичних сил:
- Партія “Слуга народу” – 43,9%
- Опозиційна платформа “За Життя” – 11,5%
- Європейська солідарність – 8,9%
- Батьківщина – 7,6%
- “Голос” – 6,3%
Зазначимо, що йдеться про відповіді громадян щодо голосування у багатомандатному виборчому окрузі, тобто за списки політичних партій. Даних по кандидатах-мажоритарниках, які сформують іншу половину парламенту, наразі ще немає.
18:55
На Вінниччині відкрито два кримінальних провадження за фактами порушення виборчого законодавства.
Як повідомляє ГУ НП у Вінницькій області, за фактом безпідставної видачі виборчого бюлетеня та спробу фальсифікації виборчих документів відкриті кримінальні провадження.
Зокрема, Чернівецьким відділенням поліції вилучені протоколи дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців з підписами членів ДВК, без заповнення результатів голосування. За цим фактом відкрито кримінальне провадження за ознаками ст.15 ч.1, ч.4 ст.158 КК України (замах на вчинення фальсифікації виборчих документів). За фальсифікацію виборчої документації законодавством передбачено покарання – від семи до десяти років ув’язнення.
Вінницьким районним відділенням поліції зафіксовано факт безпідставної видачі виборчого бюлетеня особі, яка була відсутня в списках виборців. За цим фактом розпочато слідство за ч.2 ст.158-1 КК України (незаконне використання виборчого бюлетеня). Такий злочин карається позбавленням волі терміном від п’яти до семи років ув’язнення. Наразі тривають слідчі дії.
18:47
Закон не писаний: у Вінниці агітація деяких кандидатів та партій присутня на вулицях в день голосування. ФОТОРЕПОРТАЖ
18:31
До управлінь поліції різних областей надходить інформація про можливе замінування виборчих дільниць.
Так, за повідомленням ОПОРИ, з ранку і до 18 години 21 липня до поліції Одеської області надійшло понад 20 повідомлень про «замінування» виборчих дільниць у Біляївському, Роздільнянському, Великомихайлівському, Подільському районах та місті Одесі. Всі вони виявилися неправдивими, і, попри те, що правоохоронці та рятувальники проводили перевірку повідомлень, члени комісій та виборці відмовлялися евакуюватися і продовжували працювати та голосувати.
Подібна інформація також з’явилась на сайтах ГУ НП Херсонської області та Закарпатської області. Зауважимо, що раніше така ж інформація надійшла до поліції Харківської області.
18:07
У селі на Вінниччині видають бюлетені громадянам, які відсутні в списку виборців
На Вінниччині спостерігачкою ОПОРИ було виявлено факт видачі виборчих бюлетенів двом особам, які не були включені до Витягу і списку виборців.
Повідомляється, що члени дільничної виборчої комісії №050190, що у с. Бохоники, Вінницького району, які проводили голосування виборців за місцем їх перебування (за допомогою переносної скриньки), видали виборчі бюлетені двом громадянам, котрі були відсутні у Витягу із списку виборців для голосування за місцем перебування. Один із цих виборців був у загальному списку виборців, однак через несподіване різке погіршення стану здоров’я не зміг прибути на виборчу дільницю. А другий взагалі відсутній у списку виборців на вказаній дільниці.
На місце події прибула слідчо-оперативна група поліції. За даним фактом спостерігачка ОПОРИ написала заяву.
18:03
Поліція відкрила кримінальне провадження за фактом підкупу виборців на Вінниччині
За попередньою інформацією, від 150 до 200 гривень за підтримку того чи іншого кандидата отримали близько 170 осіб у Погребищенському районі Вінниччини. За словами начальниці відділу комунікації ГУ Нацполіції у Вінницькій області Анни Олійник, провадження відкрито за частиною 4 статті 160 Кримінального Кодексу України (“Підкуп виборця”), що передбачає покарання у вигляді позбавлення волі терміном від 5 до 7 років.
– В нас було повідомлення про те, що в Погребищенському районі є факт підкупу виборців. Зокрема поліцейськими зараз затримана місцева жителька 1965 року народження, яка підозрюється в тому, що вона напередодні дня виборів роздавала грошові кошти в сумі від 150 до 200 гривень, – сказала Анна Олійник. – Попередньо йдеться про 170 осіб, які отримали такі кошти. І сьогодні здійснювалися дії, вона фіксувала людей, які надавали підтвердження голосування на користь одного з кандидатів в народні депутати України. Поліціянти повідомляють, що в затриманої жінки виявили списки з прізвищами людей, які отримали гроші, а також копії їхніх паспортів.
Станом на 16:30 підрозділами зафіксовано 47 повідомлень про можливі порушення виборчого законодавства.
17:20
ЦВК почала підраховувати явку виборців станом на 16 годину
Станом на цю хвилину, явка виборців на Вінниччині складає 37,55%, що на 1% вище, ніж в середньому по Україні. ЦВК зазначає, що отримує дані шляхом телефонного опитування дільничних виборчих комісій. Наразі отримані дані з усіх восьми округів, розташованих на Вінниччині.
17:12
У Харкові “замінували” 14 ДВК.
Громадянська мережа ОПОРА повідомляє, що близько 15 години на «гарячу лінію» поліції в Харківській області прийшло повідомлення про те, що на 14 виборчих дільницях на вулицях Моісеївській, Пушкінській, Леси Сердюка, Тимурівців, Мінераловодській, Чкалова, провулках Студентському та Електроінструментальному закладена вибухівка.
Поліція в Харкові перевіряє інформацію про наявність вибухівки в будівлях 14 дільничних виборчих комісій. Разом з тим хід голосування не переривається.
15:30
Голова КВУ Вінниччини прогнозує явку виборців в області на рівні 50-55%
Станом на 12:00 у Вінниці проголосувало 16% виборців. Такі цифри, на думку голови вінницького осередку Комітету виборців України, можуть свідчити про те, що у підсумку явка вінничан на дільниці складатиме 50-55%.
– Якщо ми згадаємо цифри першого і другого туру президентських виборів, то на 11-ту годину – бо там явка збиралася на 11-ту годину – було трохи більше 15%, – сказав Владислав Телень. – На мій погляд, це вказує на те, що явка буде дещо меншою, ніж під час президентських виборів. Але побачимо, можливо всі активні громадяни вже проголосували. Я вважаю, що явка буде 50-55%.
Також Владислав Телень прокоментував повідомлення про те, що члени виборчої комісії на ділньниці у Медичному університеті підписали підсумкові протоколи вже об 11:00. За його словами, правопорушення у цьому випадку не виявлено.
– Як нам пояснили, кожен член комісії по Закону має право отримати примірник протоколу після складання його, після підрахунку голосів. Щоб нічого не втратити, ніякої інформації – кожен член комісії вже отримав свій примірник і він туди вписав тільки першу цифру – скільки бюлетенів було отримано на виборчій дільниці на початок дня голосування. В принципі, якщо як вони сказали, що більше жодної інформації в протокол не вносили – це не порушення.
14:28
По 200 гривень за голос: на Вінниччині зафіксовано підкуп виборців
За інформацією поліції, 170 громадян отримали за свої голоси по 200 гривень. Нині “копи” вилучили та досліджують зошити, в яких записано перелік таких осіб, а також вирішують питання щодо відкриття кримінального провадження.
– По Погребищенському району зараз працює слідчо-оперативна група. Нам повідомили щодо підкупу мешканців по 18-му округу, які 18 числа (липня – авт.) отримали по 200 гривень – приблизно 170 мешканців – і на сьогоднішній день вони повинні були виходити з дільниць і розписуватись за те, що вони проголосували саме за того кандидата, – говорить в.о. керівника поліції Вінницької області Руслан Мороз. – Група ( слідчо-оперативна – авт.) зараз перевіряє журнали, зошити, в яких велися ці записи. Вони вилучені, проводиться подальша перевірка.
Інформуючи про перебіг подій, правоохоронець зауважив, що загалом грубих порушень виборчого процесу на території області немає, водночас всі повідомлення про можливі правопорушення, котрих станом на зараз є 23, ретельно перевіряються.
До поліції надходять повідомлення про незаконну агітацію, видачу бюлетенів без паспорта, підкуп виборців, розміщення агітаційних плакатів та щитів, спроба винести бюлетень та інші можливі правопорушення виборчого процесу. “Вся інформація перевіряється, поліцейські продовжують забезпечувати правопорядок на виборчих дільницях і нестимуть службу до закінчення підрахунку голосів та передачі виборчої документації до окружних виборчих комісій” – запевняють правоохоронці.
14:12
Сьогодні по обіді свої голоси на парламентських виборах у Вінниці віддали міський голова Сергій Моргунов та Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.
Так, Сергій Моргунов голосував на дільниці в школі №36 у Пирогова. Мер Вінниці прибув на виборчу дільницю разом зі своєю дружиною.
На виході з дільниці Сергій Моргунов прокоментував свій вибір для журналістів:
– Голосував за продовження децентралізації, за продовження тих системних змін, які розпочалися три-чотири роки тому. Для держави нашої зараз це дуже важливо. Тому голосував за стабільність у Верховній Раді, тому що це дуже важливо зараз для утвердження національної незалежності та територіальної цілісності. Голосував за фахових людей. Дуже мало ще було часу для того, щоб Україна відчула зміни реально в кожній домівці та в кожній сім’ї. Але я думаю, що Україна не стояла цих п’ять років (на місці), вона набагато краще виглядає з економічної точки зору та в контексті впровадження реформ, ніж в 2014 році. Я думаю, що вінничани могли відзначити ті зміни в місті, що сталися за останні чотири роки завдяки реформі децентралізації.
Очільник українського уряду Володимир Гройсман прийшов на дільницю в школі №10 також зі своєю дружиною в піднесеному настрої. Після голосування Володимир Гройсман виступив з короткою промовою для журналістів, повідомивши, що зробив “надійний вибір”:
– Сьогодні дуже важливий день в уже новітній історії нашої держави. Я розумію, що в людей є багато надій і дуже важливо, щоб кожні вибори приносили не просто надії, а надії, які потім реалізуються і люди отримують те, за що вони голосували. Тому я зробив абсолютно надійний вибір за майбутнє, за успіх України і можу сказати, що сьогодні це дуже важливо для кожної людини: розуміти, що від кожного з нас залежить, яким буде завтра. Сьогодні у нас 21-ше, а 22-го є багато викликів, завдань, і треба бути здатними ці завдання вирішувати і наближати нас до спільного успіху.
14:02
На Вінниччині члени ДВК вже підписали підсумкові протоколи
На Вінниччині ще на одному окрузі члени ДВК почали заповнювати протоколи підсумкового засідання ДВК. Це сталось на окрузі №15 у селі Борівка, Чернівецького району.
– Мало того, що протоколи вже наполовину заповнено, так ще й УВАГА (!!!) члени ДВК вже попідписували ці протоколи!!! Решту потрібної інформації можна дописати і без них, – повідомляють у дописі на Facebook.
13:16
На Facebook-сторінці «Українська Стратегія Вінниччина» повідомляють, що на 11 окрузі на дільниці №051499 було вчинено спробу винести виборчий бюлетень.
– Хтось намагається запустити технологію фальсифікації виборів – «карусель». Спробу вдалось зафіксувати, завдяки вчасній реакції членів комісії та спостерігачів, – йдеться у дописі.
На місце події викликали поліцію. До з’ясування ситуації було затримано молодого чоловіка.
13:13
Стали відомі перші дані по явці виборців на Вінниччині.
Станом на 12 годину на Вінниччині на позачергових парламентских виборах проголосували менше, ніж 20% виборців.
За даними Центральної виборчої комісії України, загалом по Україні явка виборців становить 18,63% виборців, на Вінниччині приблизно така ж, а саме 17,01%.
Найактивніше йдуть на дільниці люди на Кіровоградщині (24,14%), а найбільш пасивно голосують на Закарпатті – там явка виборців становить 11,45 %.
Зауважимо, що на Президентських виборах цього року на Вінниччині явка станом на 11 годину складала 16,87%, а у другому турі явка становила 17,09%.
11:55
У Вінниці члени виборчої комісії вже заповнюють протоколи підсумкового засідання ДВК. Про це повідомляється на фейсбук-сторінці “Українська стратегія. Вінниччина”. Зокрема такі дії зафіксовано на дільниці № 051523, що розташована у Вінницькому національному медичному університеті.
Також повідомляється, що від мешканців Немирова надійшла інформація про ймовірну незаконну агітацію, що з’явилася цієї ночі, перед виборами. Зокрема немирівчани надіслали фото, на яких зафіксовано те, що на дорогах та тротуарах міста з’явились написи фарбою у вигляді цифри “9” та галочки.
Мешканці Немирова припускають, що це може бути незаконною агітацією за одну з партій, яка бере участь у виборах.
11:12
На Вінниччині видають виборчі бюлетені без пред’явлення паспортів.
Про це повідомляється на сайті громадянської мережі “ОПОРА”. Як йдеться в повідомленні, “на виборчій дільниці №050907, що у селі Рудницьке Піщанського району (виборчий округ №16), видали бюлетені без паспортів близько десятьом особам. На зауваження спостерігача ОПОРИ голова комісії відповіла, що вони знають цих людей.
Така ж ситуація на ДВК №050681, що у селі Садки Могилів-Подільського району (виборчий округ №16). Голова ДВК Олена Ярова повідомила, що ще з виборів Президента України вони мають інформацію про те, що, якщо в селі менше 500 осіб, то можна видавати бюлетені без паспортів.
ОПОРА також повідомляє, що “на ДВК №051264, що в селі Сальниця Хмільницького району (виборчий округ №13), двічі видавались бюлетені без паспортів. На зауваження спостерігача ОПОРИ голова ДВК сказала робити зауваження тим, хто це робить”.
10:17
На Вінниччині спостерігачі ОПОРИ фіксують недостатню кількість скриньок.
Так, на виборчій дільниці №050171, що у селі Майдан-Чапельський Вінницького району (виборчий округ №12), лише одна стаціонарна виборча скринька та одна для голосування на дому. За словами голови ДВК Тетяни Базелюк, скриньки не поставили через те, що немає місця, де їх поставити, оскільки це приміщення ФАПу і площа дуже мала.
На виборчій дільниці №051449, що у Вінниці (виборчий округ №12), поставили чотири стаціонарні виборчі скриньки замість шістьох.
Окрім цього, за повідомленнями спостерігачів ОПОРИ, недостатня кількість виборчих скриньок на дільницях №050598, що у селі Костянтинівка Липовецького району (виборчий округ №18) та №051070, що у селі Краснянка Тиврівського району (виборчий округ №14).
Варто додати, що відповідно до ч. 6 ст. 83 Закону України «Про вибори народних депутатів України», 6. кожна виборча дільниця забезпечується необхідною кількістю виборчих скриньок – стаціонарних (великих) та переносних (малих). Мала виборча дільниця повинна мати не менше двох стаціонарних виборчих скриньок, середня – не менше чотирьох стаціонарних виборчих скриньок, велика – не менше шести стаціонарних виборчих скриньок. Кожна виборча дільниця повинна мати не менше двох переносних виборчих скриньок.
09:56
“На Вінниччині станом на 08:20 в ОВО №11 одна дільниця (№051533) не розпочала голосування, члени комісії перераховують наявні бюлетені” – Комітет виборців України у Facebook
Окрім того, спостерігачі КВУ повідомили про наявність в день голосування матеріалів незаконної агітації. Зокрема, у Вінниці в день голосування розміщено агітаційні матеріали від імені Аграрної партії України, ВО «Батьківщина», партії «Опозиційна платформа «За життя», кандидата Володимира Околіти.
09:33
Станом на 9 годину ранку неділі в Україні не відкрилося 8 виборчих дільниць. Про це повідомив голова Нацполіції Сергій Князєв на брифінгу в Києві, передає “Українська правда”.
За його словами, у Чернігівській області не відкрилося 4 дільниці, 2 з яких не передали або передають документи у зв’язку зі зміною складу комісії.
– Дві дільниці не відкрилися через суперечку серед членів комісії. Тобто це політичні, а не поліцейські питання, – додав Князєв.
Крім того, у Донецькій області на одній з дільниць зіпсовані контрольні листи для вкидання в урни, на іншій дільниці переобрали голову комісії. Князєв також розповів, що у Миколаївській області не встигли надрукувати бюлетені, а в Житомирській області запізнюється голова комісії. За його словами, загалом на території держави оперативна обстановка спокійна.
Водночас перший заступник міністра внутрішній справ Сергій Яровий повідомив, що ще 16 дільниць в Україні почали роботу із запізненням.
За повідомленням громадянської мережі ОПОРА, на Житомирщині на одній з ДВК зіпсували понад 700 бюлетенів, поставивши штамп «вибув» біля іншого кандидата.
У одномандатному виборчому окрузі №65 в Новограді-Волинському Житомирської області члени дільничної виборчої комісії №181323 зіпсували 717 бюлетенів. Штамп «вибув» поставили не навпроти прізвища кандидата Олександра Навроцького, який відмовився балотуватися, а навпроти Олександра Гонгальського.
– Голова комісії говорить, що це людський фактор, просто по пам’яті поставили штамп «вибув» не на того кандидата, 717 бюлетенів було проштамповано. Вони викликали поліцію. Сьогодні виготовляють нові бюлетені, – розповів спостерігач ОПОРИ.
У коментарі ОПОРІ голова ДВК №181323 розповів, що така ситуація сталася механічно.
– Є такий випадок. Проблема чисто механічна, справа в тому, що нам дали зразок, а він був не повним списком, там було виділено тільки три особи і посередині трьох осіб була печатка «вибув». І ми уважно до кінця не дочитали цей організаційний лист, позаяк всіх кандидатів у депутати там не було. А як там зверху було, так зверху другу особу і поставили штамп «вибув», – розповів голова ДВК.
Окружна виборча комісія написала звернення до ЦВК і чекають на нові бюлетені, які мають привезти сьогодні ж.
09:08
Понад п’ять тисяч правоохоронців забезпечують правопорядок поблизу 1649 виборчих дільниць та на вулицях населених пунктів Вінниччини. Як повідомляється на фейсбук-сторінці поліції Вінниччини, станом на 8.00 усі виборчі дільниці розпочали роботу вчасно та без порушень.
На території області працює 8 окружних та 1649 дільничних виборчих комісій. Кожну дільницю охороняє щонайменше 2 правоохоронці. За минулу добу до поліції надійшло 29 повідомлень щодо проведення передвиборної агітації у «день тиші». Загалом з початку передвиборчої кампанії до підрозділів поліції Вінниччини надійшло 201 повідомлення про можливі порушення виборчого законодавства, на правопорушників складено 16 адміністративних протоколів, розпочато 6 кримінальних проваджень. 100 фактів не знайшли свого підтвердження, за 79 – тривають перевірки
08:53
За повідомленням ОПОРИ, На Вінниччині дільниці, на яких присутні спостерігачі ОПОРИ, відкрилися вчасно.
У селі Михайлівці Мурованокуриловецького району на дільниці 50743 засідання розпочалося із гімну України.
Також біля дільниці поставили колонки, лунає українська музика. У комісії кажуть, що для привернення уваги, аби прийшли виборці голосувати.
08:37
#Бахмут: Задовго до початку голосування на одній з дільничних виборчих комісій Донеччини народне волевиявлення фактично вже завершилося, так і не розпочавшись.
Як повідомляє “Нова Горлівка” з посиланням на речника Нацполіції Ярослава Тракала, у школі м. Бахмут, де розташована 624 ДВК, члени комісії підписали незаповнені бланки протоколів з підсумками результатів голосування. “Залишалося у потрібний момент вписати прізвище кандидата-«переможця» чи «правильну» назву партії”, – йдеться в повідомленні.
По прибуттю на місце слідчо-оперативної групи Бахмутського відділення поліції, з метою приховати сліди злочину, члени комісії залили підписані протоколи чорнилом.
За даним фактом розпочато кримінальне провадження за ч. 4 статті 158 Кримінального кодексу України – «…фальсифікація виборчих документів.., підсумків голосування». Санкція статті – від 7 до 10 років ув‘язнення.
Сьогодні, 21 липня 2019 року в Україні відбуваються дочасні вибори народних депутатів Верховної Ради України. Попри ухвалення нового виборчого кодексу з відкритими списками, сьогоднішні вибори відбудуться за старою змішаною системою, позаяк новий закон набере чинності з 2023 року. Відтак голосування відбувається за змішаною виборчою системою: 225 депутатів буде обрано за пропорційною системою із закритими списками, 199 – за мажоритарною системою в одномандатних округах (ще 26 округів розташовані на непідконтрольних територіях).
Виборцям, які голосують за місцем реєстрації, видадуть два бюлетені — для голосування за список партії та за кандидата по мажоритарному округу. Тим, хто тимчасово змінив місце голосування – лише один бюлетень для голосування за список партії.
У бюлетені за партійними списками представлено 22 партії під такими номерами: 1 – “Опозиційний блок”, 2 – “Сила і честь”, 3 – ВО “Батьківщина”, 4 – “Патріот”, 5 – “Сила людей”, 6 – “Опозиційна платформа – За життя”, 7 – “Партія зелених України”, 8 – ВО “Факел”, 9 – об’єднання “Самопоміч”, 10 – “Європейська солідарність”, 11 – “Українська стратегія Гройсмана”, 12 – “Громадянська позиція”, 13 – “Соціальна справедливість”, 14 – “Слуга народу”, 15 – “Сила права”, 16 – “Радикальна партія”, 17 – “Партія Шарія”, 18 – “Голос”, 19 – “Незалежність”, 20 – “Аграрна партія”, 21 – ВО “Свобода”, 22 – “Рух нових сил Михайла Саакашвілі”.
Як повідомляє “Українська правда” з посиланням на ЦВК, всього за партійними списками балотуються 2746 кандидатів, за мажоритарними округами – 3085 кандидатів.
Виборчі дільниці відкрилися о 8 годині ранку і працюватимуть до 20 вечора.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.