Парламент ухвалив закон про масове тестування на коронавірус

18:40
Автор: Юлія Плахтій
Become a Patron!

Верховна Рада України ухвалила закон, що зокрема передбачає розширення кола осіб, які підлягають обов’язковому тестуванню на коронавірус. 

На офіційному сайті Верховної Ради України зазначено, що йдеться про прийнятий Закон №3380 “Про внесення змін до деяких законів України з метою підвищення спроможності системи охорони здоров’я України протидіяти поширенню коронавірусної хвороби COVID-19”.

Якщо раніше тестували лише осіб з симптомами, які повернулись нещодавно з-за кордону, або мали контакт з такими людьми, то тепер до цього переліку додали усіх, хто звертається за медичною допомогою з ознаками коронавірусної хвороби.

Також до переліку додали всіх, хто задіяний у здійсненні протиепідемічних заходів. В тому числі – нацгвардійців і поліціянтів. Причому, тестування має здійснюватись незалежно від того, мали вони контакт з хворим на коронавірусну хворобу (COVID-19) чи ні.

Серед іншого закон передбачає розгортання пунктів тестування (відбору зразків матеріалів) у всій країні; прозоре звітування про забезпечення медзакладів тестами, засобами індивідуального захисту та гуманітарною допомогою; обов‘язок МОЗ розробити дієвий алгоритм для розподілення пікового навантаження на лікарні; навчання для всього медичного персоналу в роботі з коронавірусом.

Також новим законом передбачено компенсацію 100% виплат від доходу медикам, які перебувають на самоізоляції.

Законом внесено зміни до Основ законодавства України про охорону здоров’я, законів України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», «Про захист населення від інфекційних хвороб».

Згідно зі змінами, на період дії встановленого Кабінетом Міністрів України карантину та ще протягом двох місяців з моменту його скасування:

– запроваджуються додаткові заходи для підвищення соціального захисту медичних працівників закладів охорони здоров’я шляхом встановлення виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу;

– надається можливість залучати на волонтерських засадах до виконання заходів, пов’язаних із протидією поширенню коронавірусної хвороби (СOVID-19) лікарів-інтернів, а також лікарів-спеціалістів, які ще не мають кваліфікаційної категорії із встановленням обмежень щодо такого залучення;

– вводиться обов’язкове тестування на амбулаторному та стаціонарному рівнях усіх осіб, які звертаються за медичною допомогою з ознаками коронавірусної хвороби, та контактних з хворими на коронавірусну хворобу (COVID-19) осіб, а також медичних працівників, які працюють у закладах з надання медичної допомоги таким хворим, працівників Національної поліції, Національної гвардії та іншим працівникам, задіяним у здійсненні протиепідемічних заходів, незалежно від того чи мали вони контакт з хворим на коронавірусну хворобу (COVID-19).

Законом викладено статтю 24 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” в новій редакції, згідно з якою:

«Особам, які перебувають у закладах охорони здоров’я, а також на самоізоляції під медичним наглядом у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій, допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується у розмірі 50 відсотків середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу, за винятком медичних працівників, яким допомога по тимчасовій непрацездатності у таких випадках виплачується в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу».

Доручення щодо розробки та оновлення алгоритмів дій та інформування

Закон містить доручення Кабінету Міністрів та Міністерству охорони здоров’я, зокрема щодо розробки та оновлення:

– порядку визначення призначених для госпіталізації хворих на коронавірусну хворобу (COVID-19) закладів охорони здоров’я, які належать до першої, другої та третьої хвиль захворюваності та тимчасових закладів охорони здоров’я (спеціалізованих шпиталів), а також черговості їх заповнення;

– інструкції з навчання медичного та іншого персоналу, залученого до боротьби з COVID-19 щодо запобіжних заходів, спрямованих на попередження інфікування;

– порядку дій у випадку пікового навантаження на заклади охорони здоров’я, призначені для госпіталізації хворих на коронавірусну хворобу (COVID-19);

– алгоритму тестування визначених законом осіб на COVID-19 з регулярним його переглядом відповідно до рекомендацій ВООЗ та Центру з контролю та профілактики захворювань США;

– а також обов’язкового оприлюднення на офіційному веб-сайті інформації щодо результатів тестування; забезпеченості закладів охорони здоров’я лікарськими засобами, виробами медичного призначення; кількості та кваліфікації залученого до боротьби з COVID-19 медичного персоналу; проведення закупівель, отримання та розподілу лікарських засобів тощо.

Закон діє протягом терміну дії карантину та обмежувальних заходів, запроваджених Кабінетом Міністрів України в порядку, встановленому законом, та протягом двох місяців з моменту їх скасування.

Закон прийнято з урахуванням пропозицій Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування. Проект Закону зареєстровано за №3380.

Виплати лікарям

Також прийнято Закон “Про внесення змін до статті 39 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” щодо додаткових гарантій прав медичних та інших працівників, зайнятих у сфері захисту населення від інфекційних хвороб, та членів їх сімей”.

Законом встановлено, що «Держава забезпечує страхові виплати в таких розмірах медичним працівникам державних і комунальних закладів охорони здоров’я:

– у разі встановлення групи інвалідності протягом одного календарного року, що настала внаслідок захворювання короновірусною хворобою (COVID-19), за умови, що таке захворювання пов’язане з виконанням професійних обов’язків в умовах підвищеного ризику зараження – залежно від встановленої працівнику групи інвалідності та ступеня втрати професійної працездатності, але не менше, ніж 300-кратному розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року;

2) у разі смерті працівникау 750-кратному розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року.

Розмір та порядок здійснення страхових виплат, передбачених пунктом 1 частини третьої цієї статті, визначається Кабінетом Міністрів України.

У разі настання обставин, передбачених пунктом 1 частини третьої цієї статті, страхова виплата призначається і виплачується працівникові протягом місяця з дня виникнення права на страхову виплату. У разі настання обставин, передбачених пунктом 2 частини третьої цієї статті, страхова виплата призначається та виплачується разово та в рівних частинах членам сім’ї, батькам та утриманцям померлого працівника протягом одного місяця з дня виникнення права на страхову виплату. Члени сім’ї та батьки померлого працівника визначаються відповідно до Сімейного кодексу України.

Прирівнювання смерті медика від коронавірусу до смерті військовослужбовця, загиблого від поранення

У разі настання обставин, передбачених пунктом 2 частини третьої цієї статті, під час дії карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням COVID-19, медичний працівник, смерть якого настала внаслідок інфікування коронавірусною хворобою, прирівнюється за своїм статусом до військовослужбовця, який проходив військову службу та загинув внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов’язаних з виконанням обов’язків військової служби.

Члени сім’ї такого працівника, його батьки та утриманці користуються всіма правами та гарантіями, передбаченими законодавством України для членів сім’ї, батьків та утриманців військовослужбовців, які проходили військову службу та смерть яких настала внаслідок зазначених випадків з урахуванням положень цього Закону.

Відповідні зміни внесено до статті 39 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб».

Про студентів-медиків

Законом встановлено, що «у разі залучення до боротьби з COVID-19 державними і комунальними закладами охорони здоров’я студентів-медиків старших курсів (5 і 6 курс) та інтернів, допущених до роботи відповідно до вимог статті 24 Кодексу законів про працю на таких студентів-медиків та інтернів поширюється в повному обсязі дія частин другої – шостої цієї статті».

Дія цього Закону поширюється на всі випадки інфікування або смерті внаслідок інфікування COVID-19 медичних працівників державних і комунальних закладів охорони здоров’я, державних наукових установ, які виконували професійні обов’язки в умовах підвищеного ризику зараження коронавірусною хворобою, що мали місце з моменту встановлення Кабінетом Міністрів України карантину відповідно до Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб”.

Читайте також: Позбавлення волі та звільнення від податків: Верховна Рада ухвалила закон для запобігання COVID-19

Читайте також: ФОПи, які через карантин призупинили бізнес, отримуватимуть допомогу на дітей – Міністр соцполітики

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.