На Європейській площі Вінниці стартували підготовчі роботи до майбутніх пошукових досліджень

19:25
Автор: Vежа
Become a Patron!

На Європейській площі Вінниці стартували підготовчі роботи біля колишнього меморіального комплексу, де відбуватимуться пошуково-ексгумаційні роботи. Останки військових окупаційної армії початку ХХ століття планується перепоховати. Виявлені ж захоронення загиблих під час Другої світової війни буде перенесено до вже існуючої зони пам’яті з метою вшанування на “Меморіалі” по вулиці Київській. 

Як йдеться на сайті Вінницької міської ради з посиланням на головного архітектора міста Євгена Совінського, таким чином у місті планується розкрити справжні сторінки власної історії. Дослідження місць поховань 1920-1975 років та достойне вшанування пам’яті загиблих у Другій світовій називають значний внесок в боротьбі за відновлення української ідентичності, що є особливо важливим під час повномасштабної російсько-української війни.

– В усій Україні триває процес деколонізації та усунення елементів радянської та комуністичної символіки. Ми маємо намір розмежувати пам’ять про ІІ Світову війну, що буде збережена на Меморіалі по вул. Київській, та штучно привнесений радянсько-комуністичний контекст ”еліт” 20-х, 30-х років, з яких почала формуватись ця поховальна зона, що до цього була міським садом у центрі міста. У випадку якщо будуть виявлені захоронення – їх буде перенесено до вже існуючої зони пам’яті, де уже монтують плити з іменами 6 500 вінничан, що загинули у Світовій війні. Саме з цією метою пошуковці будуть проводити дослідження. По завершенні робіт розпочнеться підготовка до проведення відкритого архітектурного конкурсу, – сказав Євген Совінський.

Як розповідає директор “Музею Вінниці” Олександр Федоришен,”Меморіал Слави” у середмісті Вінниці насамперед формувався як місце пам’яті про так звану “громадянську війну” та її “героїчну” радянську інтерпретацію.

– Це мало на меті легалізувати більшовицьку окупацію міста після поразки Української революції та завершення збройної боротьби регулярних збройних сил. Більшовики порушили наявну традицію поховання загиблих вояків на міських цвинтарях, натомість нав’язали традицію влаштування братських та індивідуальних могил в публічних просторах міста. Такі поховання були на сучасних вулицях Соборній та Замостянській, площі Героїв Чорнобиля. Перші поховання на території Міського бульвару (нині – Європейська площа) відбулись наприкінці 1920 р. За спогадами безпосереднього учасника подій Павла Стасюка, тут було поховано 57 червоноармійців, серед яких було багато китайців, що перебували у лавах військ більшовицької росії. Ймовірно, йдеться про загиблих у сутичці 14 листопада того ж року в районі містечка Вахнівка між червоним продзагоном 24-ої дивізії та повстанським підрозділом отаманки Марусі Соколовської, – каже Олександр Федоришен.

Директор “Музею Вінниці” додав:

– Згодом тут поховали одного із організаторів Подільської ЧК (карально-репресивний орган) та “червоного терору” у Вінниці Михайла Максимовича, командира 5-го Радянського полку Бориса Палєя (Палія) та вояка Таращанського полку Іллі Таранюка, загиблих у боях з Армією УНР. Також у 1922 р. тут був захоронений Леонід Балабанов – секретар Подільського губкому комсомолу та продрозверстник, який примусово вилучав збіжжя у місцевих селян. В 1958 р. це місце доповнили ще однією важливою для радянської влади братською могилою – перепоховали з теперішньої площі Героїв Чорнобиля останки загиблих учасників більшовицького заколоту біля Народного дому 29 жовтня 1917 р. Тоді ж вперше на території скверу було здійснено поховання учасників Другої світової. Вони були перепоховані з різних цивільних кладовищ міста і області. Відтоді фігурувала така офіційна назва цього місця пам’яті – “Меморіал борців за радянську владу, загиблих у роки Громадянської та Великої Вітчизняної війни”.

Наразі територію майбутніх робіт вже обнесли парканом.

 

 

 

 

Нагадаємо, у травні минулого року з площі Європейської прибрали скульптурну композицію з будьонівцем, червоногвардійцем та червоноармійцем. Команда “Музею Вінниці” тоді також презентувала відео на тему історії “Меморіалу Слави” на Європейській площі.

Пізніше були демонтовані бетонні стели, на яких знаходились плити з викарбуваними іменами полеглих у Другій світовій війні — вони будуть встановлені на гранітних колонах на вулиці Київській.

Фото – Олександра Сашньова

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.