Без “Меморіалу борців за радянську владу”: у Вінниці прибрали пам’ятник з будьонівцем, червоногвардійцем та червоноармійцем

10:25
Автор: Ольга Каплун
Become a Patron!

У Вінниці демонтували з Європейської площі скульптурну композицію з будьонівцем, червоногвардійцем та червоноармійцем – “Меморіалу борців за радянську владу, загиблих у роки Громадянської та Великої Вітчизняної війни”. 

Як повідомили на сайті Вінницької міської ради, рішення, що дозволило прибрати пам’ятник, який символізував “преемственность поколений борцов за власть Советов”, виконком міської ради схвалив минулого тижня.

Зазначено, що ця скульптурна композиція звеличувала борців за радянську владу, яка всіма силами намагалась знищити українську державність та національну ідентичність. Натомість ідеологія “совєтів” тісно пов’язала цей пам’ятник з перемогою у Другій світовій війні. Насправді це хибне сприйняття.

За архівними матеріалами, перші колективні захоронення на цьому місці більшовиків та їхніх прихильників, які воювали проти Армії Української Народної Республіки, відбувалися упродовж 1919-1922 років. Лише з 1958 року на меморіал із кладовищ Вінниці та Вінниччини почали перепоховувати прах учасників подій Другої світової війни. Відтоді офіційна назва цього місця – “Меморіал борців за радянську владу, загиблих у роки Громадянської та Великої Вітчизняної війни”.

Архівне фото Вежі: 

 

Дирекція парків та дозвілля територіальної громади, на балансі якої перебували три фігури, передала їх на відповідальне зберігання Історико-меморіальному комплексу пам’яті жертв нацизму – філії Вінницького обласного краєзнавчого музею.

За інформацією істориків, цей пам’ятник у тодішньому сквері Козицького відкрили 7 листопада 1977 року з нагоди 60-ї річниці більшовицького перевороту – “Великої Жовтневої Соціалістичної революції”.

Пропагандистська скульптурна композиція символізувала “преемственность поколений борцов за власть Советов” – тих, хто фізично знищував нашу націю голодоморами та репресіями. 70 років українцям насаджували “єдино правильну” ідеологію та версію історії, змушували забути справжнє коріння.

Додамо, що раніше у Вінниці з’являлись петиції щодо демонтажу цієї скульптурної композиції, також це питання неодноразово підіймалося під час декомунізації Вінниці, однак профільний закон захищав місця поховання, так само як і музеї. Детальніше – ТУТ

Системна робота по деколонізації має допомогти Вінницькій територіальній громаді повністю викреслити зі свого життя елементи імперських радянської та російської спадщин, зазначають у міській раді.

Так, 29 квітня з Центрального парку імені Миколи Леонтовича прибрали пам’ятник Максиму Горькому. Також у Вінниці сформували перелік вулиць, які варто перейменувати в рамках деколонізації. А Вінницька міська рада підтримала перейменування шести вулиць та парку Дружби народів.

Фото – ВМР

Читайте також: У Вінницькому центральному парку демонтували пам’ятник Максиму Горькому. ВІДЕО

Читайте також: У Вінниці сформували перелік вулиць, які варто перейменувати в рамках деколонізації

Читайте також: Вулиці Маріупольська і Братів Котенків: у Вінниці міськрада підтримала перейменування низки вулиць та парку

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.