На Вінниччині встановили скульптуру на честь легендарних рахманів

11:19
Автор: Vежа
Become a Patron!

На Вінниччині встановили пам’ятник рахманам. За переказами, вони декілька століть тому мешкали у скельному монастирі у Ямпільському районі та разом з місцевим населенням обороняли землі від монголо-татарської та турецької навали.

Скульптуру з білого пісковику встановили у Ямпільському районі, при в’їзді до села Оксанівка, повідомляє газета “Місто” з посиланням на Ямпільський музей образотворчого мистецтва. Скульптуру встановили на честь легендарних рахманів, які, за переказами, заселяли в 11-17 століттях кам’яні печери на схилах Дністра неподалік села.

– Ніби з далекого минулого, переступивши межу часу, постав перед нами мужній, увінчаний досвідом, мудрий Божий чоловік-рахман. Всією своєю постаттю, розкритими руками він промовляє до нас, закликає берегти, шанувати, обороняти рідну землю, творити тільки добро, жити у мирі та злагоді! – вказано у дописі на сторінці Ямпільського музею.

Згідно з місцевими легендами, рахмани були одночасно ченцями, які проводили весь час у молитвах й проповідували знання, а також були воїнами-захисниками. При потребі, їхні келії ставали стінами неприступного оборонного монастиря, а вони спільно із місцевими жителями боронили рідну землю від монголо-татарської та турецької навали.

– Відтепер – це оберіг нашого села, всієї Ямпільщини! Це ще одна цікава туристична локація, майданчик для ознайомлення із картою туристичного маршруту, що охоплює весь район – “Легенди Тіраса й Морахви”, можливо, у майбутньому – велостоянка, – додають у дописі.

Створили скульптуру митці зі Львова – Наталя Лейкіна, Сергій Грицанюк та Василь Лев.

 

Найдавнішу писемну згадку про рахманів знаходять в літописі датованому 839 роком, де розповідається про благочестивих іуктриян-врахманів, відомих праведним життям. Також про святий народ мовиться у літописі ченця Нестора, який зі свого боку посилається на давніші записи Георга Амартолу. Деякі науковці знаходять спільні риси українських “рахманів” з індійськими “брахманами” – представниками вищої касти, зокрема акцентуючи увагу на тому, що, мовляв, навіть назви звучать майже ідентично. Насамкінець, у легендах та переказах, записаних на території України, рахмани ототожнювалися з душами безгрішних померлих, – з інформації українсько-канадської медіа групи “Разом”

До речі, печерний оборонний монастир поблизу села Оксанівка нещодавно внесли до Державного реєстру нерухомих пам’яток України за категорією місцевого значення. Відомо, що останній період використання комплексу – 70-ті роки XVII століття.

Нагадаємо, що “Легенди Тіраса й Морахви” це назва туристичного велосипедного маршруту на Ямпільщині. Маршрут пропонує декілька цікавих туристичних локацій району, а також де поїсти та зупинитись на відпочинок. До маршруту вже увійшли скельний храм, пам’ятник мідії, козацьке кладовище, ямпільські підземелля, енергетичні лабіринти, музеї тощо.

Минулого року у селі Оксанівка встановили також пам’ятник річковим мідіям, аби нагадати, що саме завдяки їм селяни змогли врятуватися під час повоєнного голоду.

Читайте також: «Легенди Тіраса і Морахви»: на Ямпільщині розробили туристичний веломаршрут

Читайте також: Печерний оборонний монастир на Вінниччині внесли до Державного реєстру пам’яток. ФОТО

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.