На Вінниччині відкрили пам’ятник мідії, яка врятувала людей від голоду. ФОТО

11:33
Автор: Vежа
Become a Patron!

У селі Оксанівка на Вінниччині відкрили пам’ятник молюску – річковій дністровській мідії. Незвичайний меморіал встановили, аби нагадати, що саме цей продукт врятував селян під час повоєнного голоду. 

Як передає Укрінформ “пам’ятник у вигляді напіврозкритої білої мушлі, всередині якої, як в утробі матері ховається малятко, виготовили з місцевого ямпільського пісковику молоді скульптори зі Львова. Місцеві підприємці допомогли з матеріалами та технікою для встановлення скульптури на центральній площі села. На пам’ятнику міститься напис: «Згадай, як зійшли дари дністрових вод» та вказані роки голодомору – 1946-1947”.

«Це була спільна ініціатива громадських діячів села і районної влади – встановити пам’ятник річковій мідії, яка рятувала життя місцевих селян під час голодомору 1946-1947 років. Часто це було чи не єдиним джерелом їжі, доступним людям. Тому й вирішили встановити пам’ятник, як подяку річці і молюску-рятівнику», – розповідає місцева краєзнавець Галина Собко. Сам памятник під час фестивалю «Дністрові передзвони» відкрила найстарша мешканка села, 93-річна Ольга Харевська та на наймолодша дитина вихідців із Оксанівки.

«Дійсно, у той період саме завдяки річковим мідіям з Дністра люди і вижили. І не лише з Оксанівки, яка тоді називалася Флиминдою. А й із сіл, які розташовані поряд. І навіть мешканцям сусіднього міста Умань», – розповідала журналістам Вінниця.info місцевий краєзнавець Галина Собко ще минулоріч, коли з’явилася ідея створити такий меморіал.

– Наша місцева 90-річна Ольга Андріївна Харевська пригадує, що через спини людей не було видно саму річку. Сотні людей намагалися виловити мідію. Жили прямо біля Дністра. Там розпалювали вогнища, на яких готували молюсків», – продовжує Собко.

Село Оксанівка розташовано у восьми кілометрах від райцентру Ямпіль. Населення становить 60 осіб. За легендою, першим тут оселився рибалка Фламунд зі своєю родиною. Ці місця, багаті на рибу та лісову дичину йому дуже сподобалися. Звідси й перша назва села – Флиминда. Теперішню назву отримало після Другої світової війни на честь Оксани Дудніцької, розстріляної фашистами на березі Дністра. Неподалік від села розташований пункт пропуску на кордоні з Молдовою Оксанівка—Курешниця.

Фото “Укрінформ”