На Вінниччині вперше в Україні запрацює центр Барнахус для постраждалих від насильства дітей. ФОТО

11:42
Автор: Дар'я Гоц
Become a Patron!

На Вінниччині вперше в Україні впроваджують модель центру Барнахус — спеціалізований заклад для допомоги дітям, які постраждали від насильства, або стали свідками кримінальних правопорушень, пов’язаних з насильством. 

Ще у грудні минулого року було підписано Меморандум між представництвом Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), Вінницькою обласною державною адміністрацією та Міжнародним благодійним фондом “Українська фундація громадського здоров’я” щодо створення в нашій області центру захисту для дітей, які постраждали та/або стали свідками насильства, кримінальних правопорушень.

Сьогодні, 15 червня, у Вінниці відбувся прес-брифінг, на якому чиновники обласної державної адміністрації, заступники міністрів та інші ініціатори проекту розповіли про впровадження моделі Барнахус на Вінниччині.

Перш ніж представити мету та основні функції нового спеціалізованого закладу, голова ОДА Сергій Борзов пригадав про резонансні випадки насильства щодо дітей, які трапились на території області. Зокрема, вбивство родини на “Академічному” у Вінниці, жорстоке побиття 6-річного хлопчика його мачухою та вбивство 5-річної дитини матір’ю за обірвані шпалери.

– На жаль, проблема насильства над дітьми актуальна. Страшно те, що у більшості випадків кривдниками є не незнайомці, а родичі чи люди, яким дитина довіряє. Запровадження в Україні моделі Барнахус це можливість захистити дитину. Ця модель допоможе врахувати вікові та психологічні особливості дітей. Це діє в інших країнах і має запрацювати й у нас, а зокрема на Вінниччині. 

Модель Барнахус — це міждисциплінарний спеціалізований заклад, для проведення процесуальних дій з урахуванням відповідних положень КПК в середовищі, дружньому до дитини та в умовах, які мінімізують наслідки її травматизації, а також надання комплексної соціальної, психологічної, правової, медичної та інших видів допомоги дітям — потерпілим та свідкам у провадженнях щодо кримінальних правопорушень, пов’язаних з насильством. Вперше модель Барнахус була реалізована у 1998 році в Ісландії, а згодом поширилась на інші країни Північної Європи.

Барнахус в Ісландії, кімната очікування

Барнахус в Ісландії, кімната з якої фахівці різних служб спостерігають за опитуванням дитини

Барнахус у Швеції, кімната для медичних оглядів

Як працює Барнахус

Наразі вже є приміщення, де функціонуватиме заклад. Щоправда, його місцерозташування тримають у таємниці. Під час брифінгу також показали, як облаштували приміщення, де перебуватимуть постраждалі діти. Модель Барнахус передбачає, що в одному приміщенні будуть облаштовані кімната очікування, кімната для допиту дитини та окрема кімната для мультидисциплінарної команди (яка спостерігатиме за розповіддю дитини), кабінет для роботи фахівців, медичний пункт, кухня та кімнати для особистої гігієни.

На заході також була присутня керівниця програми захисту дітей Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Наїра Аветісян. Великою мірою запровадження моделі Барнахус в нашій країні завдячує їй. Вона зазначила, що захист дітей від насильства це основні завдання ЮНІСЕФ в усьому світі.

– В Україні є багато різних організації та установ, які надають послуги для того, щоб попередити чи захистити від насильства, проте переважно вони надають ці послуги чоловікам та жінкам й не так багато стосуються саме дітей. На жаль, що ми бачимо в Україні та інших країнах, це те, що те місце, де дитина має почуватися найбільш захищеною (її родина) — саме те місце, де вони стають жертвами чи свідками насильства. Що ми спостерігаємо у багатьох країнах, то це те, що дитині потрібно розповісти свою історію 6-7, а іноді до 10 разів, поки дорослі нарешті вислухають та повірять. Саме тому розвинуті країни створили модель Барнахус, де поєднують різні функції. В одному місці ми надаємо психологічну підтримку, послуги з охорони здоров’я, усі послуги правосуддя та соціальний захист дитини. 

– Першою функцією такої моделі є попередження повторної травматизації дитини, тому що коли ми вкотре розповідаємо сумну подію з нашого життя, то переживаємо цю травму знову. Саме тому перший аспект моделі Барнахус — це процедура правосуддя, яка буде дружньою до дитини. Другий компонент — психічне здоров’я, надання підтримки фахівцями під час допитів та інших взаємодій з органами правосуддя. Наступним аспектом роботи є фізичне здоров’я, якщо дитина стає жертвою насильства. Четвертий компонент полягає у залученні служби захисту дітей та соціальних працівників, які будуть вести справу, тому що їхня ключова роль — захищати дитину на шляху правосуддя. 

Наїра Аветісян також висловила сподівання, що така модель зможе забезпечити права дитини та Барнахус буде поширюватися й в інших регіонах України.

Олександр Банчук, заступник міністра юстиції України та голова Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх, розповів, що суть проекту з імплементації проекту Барнахус в тому, що потрібно реорганізувати систему поліції, суду, безоплатної правової допомоги таким чином, щоб права дитини стали основними.

– Навіть це слово “Барнахус” вже передбачено й у нас є законопроекти від Уряду, внесені минулого тижня, №5617 та №5618 які називаються “Про юстицію, дружню до дитини”. Модель Барнахус була вперше апробована в Ісландії, Норвегії, Швеції, Данії… Це слово буквально означає “будинок для дитини”. Це показує, що навіть у цих благонадійних країнах така проблема захисту дітей існує. Ми беремо цей приклад і хочемо, щоб і надалі проект був реалізований в Україні.

Насильство щодо дітей в Україні та на Вінниччині

Заступниця міністра внутрішніх справ України Катерина Павліченко додала, що лише за чотири місяці 2021 року по всій Україні було зареєстровано 1470 злочинів, які були вчинені неповнолітніми. Водночас, за її словами, спостерігається зменшення кількості злочинів, які скоюють відносно дітей, однак цифри все одно вражають. Зокрема, за чотири місяці Нацполіцією було зафіксовано 1284 кримінальних правопорушень щодо дітей.

– В ситуаціях, де дитина потерпіла чи стала свідком злочину, важливо знайти такі підходи, які дозволять якнайшвидше допомогти дитині вийти з цієї ситуації та в жодному разі не травмувати її ще більше. Наше чинне законодавство досі лишається не дитиноцентричним, однак ті законодавчі ініціативи, які напрацьовуються, спрямовані на те, щоб запровадити кращий досвід інших країн, надати дітям фахову допомогу та прискорити процес їхньої реабілітації. 

Олександр Баранов, в.о. директора Координаційного центру з надання правової допомоги, зазначив, що близько 60% дітей страждають від своїх рідних.

Щодо Вінниччини, то відповідно до проведеного моніторингу за зверненнями громадян про вчинення кримінальних правопорушень та інших подій відносно неповнолітніх осіб управління Нацполіції встановило, що у 2021 році зареєстровано понад 2400 звернень. З них близько 500 за участі дітей, а з кваліфікацією “домашнє насильство” — понад 100 випадків. За результатами слідчих дій, у понад 20 випадках були відкриті кримінальні провадження.

На обліку служб у справах дітей перебуває 756 дітей, що опинились у складних життєвих обставинах:

– 694 дитини перебувають на обліку у зв’язку з чинниками, що можуть зумовити складні життєві обставини;

– 18 дітей — у зв’язку із загрозою життю та здоров’ю дитини.

Також вживають заходи щодо соціального захисту 44 дітей, які перебувають на обліку служб у справах дітей з підстави жорстокого поводження з ними. Протягом першого кварталу 2021 року службами взято на облік 226 дітей, що перебувають у складних життєвих обставинах.

Фото Марини Сербінович

Читайте також: “Кожна сім’я — маленька трагедія”: як у вінницькому кризовому центрі допомагають родинам налагодити життя. ФОТО

 

 

 

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.