На Вінниччині вперше в Україні впроваджують проект “Барнахус” для захисту постраждалих від насильства дітей

8:06
Автор: Vежа
Become a Patron!

На Вінниччині з’явиться спеціальний «Будинок дітей» (модель Барнахус), де діти, які постраждали від насильства, зможуть отримати допомогу у комфортному середовищі. Модель Барнахус існує в різних країнах світу. В Україні ж її впровадять вперше саме у Вінницькій області. Допомагатиме у цьому Дитячий фонд ООН (UNICEF).

Вчора, 15 грудня, у Вінниці підписали Меморандум про взаєморозуміння щодо створення центру для дітей, які постраждали та/або стали свідками насильства чи інших злочинів – проект Барнахус. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомляє перша заступниця голови Вінницької ОДА Наталя Заболотна.

– Проблема насильства над дітьми є дуже актуальною в Україні. Ми усвідомлюємо, наскільки поширеним явищем є насильство у різних його формах та проявах, та як це травмує дітей, що потерпають від нього, – йдеться у дописі. – Створення такого закладу як Барнахус є дуже важливим для нашої області, адже це дозволить врахувати вікові та психологічні особливості дітей, забезпечити необхідні особливі, у порівнянні з дорослими, юридичні процедури, соціальний супровід, психологічну допомогу та реабілітаційні послуги.

Наразі для проекту вже виділено приміщення, у якому розмістять заклад, з листопада погоджено координатора роботи Барнахус у Вінницькій області, а також психолога та соціального працівника (Сергієнко Наталя, Абрамюк Марина, Палагіна Ольга). Крім того, наразі триває навчання для прокурорів відділу ювенальної превенції, слідчих суддів, слідчих відділів поліції, працівників служб у справах дітей Вінницької області.

У планах ще створення міжвідомчої робочої групи щодо координації діяльності та налагодження взаємодії для впровадження та налагодження нового механізму для захисту дітей. Відбудеться навчання для членів робочої групи, а також для фахівців структур, які будуть задіяні при впровадженні моделі Барнахус. Згодом також розроблять положення закладу та облаштують приміщення для надання послуг дітям.

Насильство у різних його формах та проявах травмує дітей. Вони потерпають від нього. У більшості випадків кривдниками є не незнайомці, а родичі чи інші люди, яких дитина знає і яким довіряє,зазначив голова Вінницької ОДА Сергій Борзов. – Запровадження в Україні моделі Барнахус – це можливість захистити таких дітей. Їх не будуть тягнути ні на допити, ні в поліцію, ні в суд. Спеціально створені притулки, так звані «зелені кімнати», будуть для них місцем захисту. Для області є важливим і потрібним створення такого типу закладу. Він дозволить врахувати вікові та психологічні особливості дітей. Окрім того – це юридичні процедури, соціальний супровід, психологічна допомога та реабілітаційні послуги.

Основні завдання

– Забезпечити дітям та підліткам, які зазнали різних видів жорстокого поводження і злочинів, отримання належної оцінки, лікування та підтримки;

– Запобігти травматизації дітей внаслідок повторних співбесід, які проводять різні служби в різних місцях. Дослідження показують, що подібний досвід може бути дуже травматичним для дитини;

– Створити для проведення слідчих інтерв’ю середовище, дружнє до дітей, яке б знижувало рівень занепокоєння дитини. Це має вирішальне значення для успішного отримання інформації від дитини.

Як це працюватиме

Мета створення закладу полягає у забезпеченні інтересів усіх дітей та виконанні належної правової процедури.

Співбесіда з постраждалою дитиною проводиться в спеціальній кімнаті навченим інтерв’юером відповідно до протоколу, що містить докази, та з урахуванням віку дитини.

Барнахус в Ісландії

Щоб позбавити дитину необхідності розповідати свою історію декілька разів різним людям, за співбесідою в іншій кімнаті спостерігають суддя, який офіційно відповідає за процедуру, соціальний працівник з органів із захисту дітей, співробітники поліції, прокуратури, адвокат обвинуваченого та адвокат з прав дитини. Інтерв’ю записується на відео і використовується в суді на основних слуханнях, якщо пред’явлено звинувачення. Такий спосіб дозволяє проводити лише одне інтерв’ю з дитиною, оскільки їй не треба з’являтися в суді.

Барнахус в Ісландії

Після співбесіди дитина може пройти медичний огляд у медичній кімнаті центру. Робота медичного персоналу в Барнахусі полягає в тому, щоб оцінити фізичний стан дитини, визначити наявність травм, а також досліджувати, оцінити та задовольнити потребу дитини в лікуванні. Метою медичного обстеження є документування травм і складання судово-медичного висновку на основі результатів огляду.

Барнахус у Швеції

Кризова підтримка для дітей, батьків та інших членів сім’ї може бути надана на місці спеціально призначеним персоналом або членами команди, коли йде розслідування і судовий процес, або її можуть надати інші постачальники медичних чи соціальних послуг в іншому центрі.

Барнахус в Ісландії

Реалізація проєкту «Впровадження моделі Барнахус для захисту дітей-постраждалих від насильства» здійсниться у співпраці між Представництвом Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, Вінницькою обласною державною адміністрацією та Міжнародним благодійним фондом «Українська фундація громадського здоров’я».

Барнахус (у перекладі «Будинок дітей») – це спеціалізований центр по роботі з дітьми, які постраждали від насильства або стали свідками подібних злочинів. З ними проводять бесіди, здійснюють медичний огляд для цілей судової медицини, проводиться всебічна оцінка та надаються усі необхідні терапевтичні послуги від відповідних спеціалістів. Барнахус бере свій початок від Моделі захисту дітей, прийнятої в США у 80-х роках. Уперше такі центри виникли в 1998 році в Ісландії, а потім поширилися і в інших північних країнах (у Швеції у 2005 році, Норвегії у 2007 році, в Гренландії у 2011 році, в Данії у 2013 році) під назвою Барнахус, або «Будинок дітей».

Читайте також: На Вінниччині вперше в Україні впровадять проект системи “Барнахус” для постраждалих від насильства дітей

Читайте також: Допомагати, як дихати: про вінницьку “фею”, жіночність та домашнє насильство

Читайте також: “Зараз я складаю себе по камінчиках”: жінка, яка постраждала від домашнього насильства про чоловіка-кривдника та реабілітацію

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.