На Вінниччині тривають розкопки курганів: дітям влаштовують екскурсії та експрес-навчання з археології

12:39
Автор: Vежа
Become a Patron!

На Вінниччині тривають розкопки курганів. На місці поховання людей часів раннього залізного віку працюють археологи з України та Польщі. Курганам може бути близько 3000 років. 

Як пише “Вінниця.info”, ідеться про кургани в селі Токарівка, Северинівської громади на Вінниччині. Наразі на одному з них виявили дерев’яну конструкцію – частину комплексу поховання. А неподалік – частини розбитого посуду з ритуальної тризни, своєрідних поминок за померлим.

– Залишки деревини цього поховального комплексу були розставлені своєрідним способом. Дерев’яна конструкція в плані кругла, але, схоже, що початково дерев’яні колоди були складені конічно. Конструкція, якщо говорити простіше, своєю формою нагадує тіпі – переносне житло кочових індіанців Північної Америки. Тобто, дерев’яні колоди, діаметром близько 20 сантиметрів, викладали по колу під нахилом таким чином, що вони з’єднувалися по центру. В процесі здійснення поховальних обрядів ця конструкція була спалена, а поверх вже насипаний курган, висота якого в наш час становила близько 1,5 метра, – розповідає керівник експедиції Віталій Рудь, кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту археології Національної академії наук України.

 

Для місцевих жителів археологи влаштовують спеціальні екскурсії. В межах них навчають, як правильно проводити польові археологічні дослідження.

– Нам дуже приємно, коли до нас приходять місцеві жителі, цікавляться, що робимо. […] Кілька днів тому приходили діти із Северинівки. Їм, як і всіх іншим нашим відвідувачам, ми демонструємо, як правильно проводити розкопки, як працюють археологи, –  каже Віталій Рудь. – Повірте, ми пояснюємо доступно. Люди у нас тямущі. Робота волонтерів в команді із досвідченими спеціалістами приносить високі результати. І при цьому не буде пошкоджений жоден з артефактів. 

Науковець зазначає, що про давні місця поховання біля Токарівки було відомо давно.

– Перша інформація про випадкові знахідки поховань відома ще з кінця 19 століття. Про них повідомляли місцеві жителі під час проведення сільськогосподарських робіт. Це місце було позначено на картах, як археологічний об’єкт ще за радянські часи. На початку 2000 років його внесли на державний облік в рамках пам’яткоохоронних заходів. Кургани біля Токарівки обстежені Михайлом Потупчиком – завідувачем сектору охорони культурної спадщини Вінницької ОДА. І були заплановані масштабні дослідження. Окрім того, на цій території виявили не один курган, а цілих шість курганів.

Віталій Рудь каже, що археологічні дослідження поховань проводять спільно з колегами з Університету імені Адама Міцкевича у польському місті Познань. Тривають дослідження з 2019 року, поки один рік «випав» через пандемію.

 

 

Фото – “Вінниця.info”

Читайте також: Горщики та кістяні кинджали: на Вінниччині тривають розкопки трипільського поселення

Читайте також: “Центр історії Вінниці” опублікував історичні світлини з розкопок могил жертв НКВС. ФОТО

Читайте також: На розкопках в Мурах археологи знайшли старовинний камін і торгові пломби. ВІДЕО

Читайте також: Унікальні похоронні ритуали: на Вінниччині польські вчені дослідили старовинний курган

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.