Унікальні похоронні ритуали: на Вінниччині польські вчені дослідили старовинний курган

10:55
Автор: Марина Однорог
Become a Patron!

Оновлено: 6 Жовтня 2021, в 00:08

Унікальні намальовані прикраси у вигляді паралельних ліній, що покривають кістки молодої жінки, захованої в кургані IV-V століття Вінниччині. На думку вчених, така операція була зроблена після смерті та процесу розкладання тіла.

Кілька років тому польсько-українська команда археологів в селі Пороги (Ямпільський район, Вінницька область) оглянула декілька курганів. В одному із них вони знайшли молоду жінку віком 25-30 років з дивними малюнками на кістках. Лише нещодавно вони отримали точні дані про природу цих ліній на кістках. Про це повідомляє польське видання «Наука в Польщі».

Вчені звернули увагу на паралельні лінії на обох ліктьових суглобах жінки.

– Ми уважно придивилися і думали, що такі сліди могли залишити тварини, – говорить співробітниця Інституту археології університету імені Адама Міцкевича (UAM) Данута Журчевич.

Після недавнього аналізу, проведеного фахівцями кафедри хімії UAM і кафедри судової медицини в медичному університеті в Познані, завдяки Національній програмі з розвитку гуманітарних наук, стало відомо, що дизайн був зроблений чоловіком чорною речовиною. Вчені вважають, що це могла бути смола, отримана з дерева.

– Вражає той факт, що кістки прикрасили після смерті і розкладання тіла. Це підтверджує декорування на поверхні кістки і спосіб нанесення барвника, – говорять археологи та додають, що це ще раз доводить, якими складними були похоронні ритуали того часу.

Для того, аби це зробити, потрібно було через деякий час знову відкрити могилу, прикрасити кістки та покласти їх назад в анатомічному порядку.

За словами Журкевич, це відкриття є унікальним – поки що подібного у Європі не знаходили і не фіксували ніде:

– До сих пір мало, аналогічні результати були інтерпретовані як залишки татуювання, але жоден з них не був вивчений багатьма сучасними методами. Таким чином, вони не можуть бути точно підтверджені.

Вчені говорять, що ймовірно, ця жінка належала до кочових груп, які пересувалися з допомогою візків на великі відстані та не будували будинків, що підтверджує відсутність відкриття будинків того періоду археологами.

Кладовищ також не було – створювалися монументальні кургани, котрі відігравали важливу роль у житті громад.

– Тим не менше, жінок дуже рідко ховали в них. Швидше за все це була важлива особа в цій спільноті, – вважає Журкевич.

Фото: naukawpolsce