На прес-конференцію редактора Vежі про угруповання Шарія прийшли прихильники проросійського блогера з адвокатом. ФОТО, ВІДЕО

20:05
Автор: Vежа

Оновлено: 12 Вересня 2019, в 21:46

Сьогодні, 6 вересня у вінницькому прес-клубі відбулася прес-конференція шеф-редактора видання Vежа Андрій Качора з приводу атак на нього та редакцію Vежі з боку вінницького осередку угруповання Анатолія Шарія, а також щодо ходу розслідування погроз на адресу шеф-редактора та його родини, оприлюднення приватних даних та нападу на Качора 31 серпня 2019 року.

Окрема частина прес-конференції була присвячена структурі осередку угруповання Шарія у Вінниці, його розподілу на агітаційний, силовий та медійний блоки.

Участь у прес-конференції також взяв керівник Подільського центру прав людини Михайло Бардин, який дав свою оцінку ситуації, що склалася.

Цікаво, що на саму прес-конференцію прийшли не лише журналісти, а й прихильники партії Анатолія Шарія, зокрема й фігуранти кримінальних проваджень, які ГУ НП у Вінницькій області порушили з приводу цих погроз.

 

 

Хронологія атак

На початку прес-конференції Андрій Качор нагадав хронологію розвитку конфлікту. Він зазначив, що 8 липня на сайті Vежа з’явилося повідомлення про акцію, під час якої невідомі особи у Вінниці зібрали агітацію партії Шарія та публічно спалили її під запис. Цю інформацію та відео було надіслано на редакційну адресу “Вежі” анонімно. Наступного дня Анатолій Шарій на своєму youtube-каналі записав відео, в якому звинуватив в організації акції Андрія Качора, а за тим опублікував ще низку відео наклепницького характеру про Качора та його сім’ю, зокрема і про 4-річного сина.

Того ж дня в коментарях під дописом Шарія на цю тему, вихователька садочка, куди ходив син Качора Олена Панасюк, розповіла, де саме можна знайти дитину.

Також 9 липня внаслідок масових скарг прихильників партії Шарія з кількох країн було заблоковано фейсбук-сторінку журналіста, що обмежило його можливості відреагувати на ситуацію в публічній площині. Так само атакують і сторінки видань, які висвітлювали ситуацію з погрозами на адресу Качора: зокрема, внаслідок таких атак, Інститут масової інформації був змушений видалити допис про ситуацію зі своєї фейсбук-сторінки.

Паралельно з цим на адресу Качора, його дружини та працівників редакції “Вежі” надходять масові погрози фізичною розправою: від фізичних нападів, атак на помешкання до вбивства.

З цією інформацією Качор звернувся до поліції та написав відповідні заяви. Як наслідок поліцією було відкрито два кримінальних провадження: за ст. 345-1 (погрози журналісту), ст. 182 (порушення недоторканості приватного життя). Водночас крім одного допиту, про інші слідчі дії в цих провадженнях Качора не інформували.

У той же час переслідування шеф-редактора видання та інших членів редакції “Вежі” з боку прихильників угруповання Шарія не припинялися. Так, 13 липня в центрі Вінниці до Качора підійшли двоє прихильників Шарія, які почали знімати його на відео та в агресивній формі вимагали вибачитися за матеріали, опубліковані ним про діяльність Шарія та його вінницького осередку.

Поруч з цим у закритих групах месенжерів, де координує свою діяльність осередок Шарія у Вінниці, його учасниками обговорювалися наступні атаки на Качора та його редакцію. Зокрема здійснювався пошук помешкання журналіста, пропонувалося облити його під’їзд свинячою кров’ю, переслідувати та фільмувати інших журналістів “Вежі”.

 

У цей же період у приватному будинку однієї з працівниць видання було двічі підпалено паркан. За відеозапис таких атак в осередку Шарія призначалась грошова винагорода.

А вже 31 серпня на Качора був здійснений фізичний напад.

Структура угруповання

Як стало відомо в результаті моніторингу закритих груп осередку Шарія у Вінниці, осередок умовно розподіляється на три підгрупи: “агітатори”, “оператори” та “спортіки”.

Агітатори – це пересічні члени осередку, які беруть участь в публічних акціях Шарія, збирають та передають важливу інформацію керівникам осередку, ведуть агітаційну роботу.

Оператори – це медійна складова осередку, яка фіксує всі важливі події, пов’язані з діяльністю осередку та за винагороду передає ці матеріали Анатолію Шарію для його yotube-каналу.

“Спортіки” – це силовий блок осередку, який складається переважно зі спортсменів двох місцевих спортивних клубів. “Спортіки” здійснюють силове забезпечення публічних акцій осередку, надають охорону агітаторам та операторам тощо. Нещодавно “спортіки” створили свою фейсбук-сторінку та ютюб-канал, які адмініструються іншими прихильниками Шарія та де відбувається вербування нових учасників угруповання.

Важливо, що з “операторами” вінницького осередку працюють ключові особи угруповання Шарія: так, наприклад, на Вінниччину для зустрічі з “операторкою” осередку Алєксою Ройлян нещодавно приїздила третій номер виборчого списку партії Шарія, фігурантка списку “Миротворця”, що підозрюється у веденні інформаційно-диверсійної діяльності на користь РФ Антоніна Бєлоглазова, котра раніше вже затримувалася СБУ.

Також стало відомо, що в питанні юридичного забезпечення своїх дій учасники угруповання розраховують на підтримку одного з архітекторів режиму Януковича Андрій Портнова.

Крім того серед прихильників та активних учасників вінницького осередку угруповання є особи, котрі мають доступ до значної кількості персональних даних вінничан та працюють в комунальних структурах міста і закладах освіти. Зокрема вже згадана Алєкса Ройлян, керівниця вінницького осередку Світлана Магденко (вчителька школи №2), фігурантка кримінального провадження про оприлюднення персональних даних Олена Панасюк та інші. Дехто з цих осіб за наявною інформацією отримує прибуток від діяльності комерційних підприємств на території РФ.

Також в результаті моніторингу акаунтів в соцмережах членів осередку з’ясовано, що переважна більшість з них мають яскраво виражені проросійські та антиукраїнські погляди.

Зрештою вночі 31 серпня на Андрія Качора було здійснено напад невідомим, які представилися як прихильники партії Анатолія Шарія. В результаті нападу Качор отримав травми голови, забої м’яких тканин у скроневій ділянці, гематоми. Вже наступного дня, 1 вересня Анатолій Шарій опублікував відео, в якому людина, яка взяла на себе відповідальність за напад, визнає факт скоєного, однак заперечує удар по голові.

Попри наявність чіткого зв’язку між нападником і Шарієм, у коментарі “Громадському” поліція заперечує такий зв’язок та відкриває кримінальне провадження за ч.1 ст.125 (легкі тілесні ушкодження). Прикметно, що у тому ж відео Шарій оприлюднює внутрішню інформацію поліції, зокрема називає точний час звернення Качора до поліції.

Важливо зазначити, що як і у випадку з Оленою Панасюк, інтереси осіб, причетних до нападу вже представляють висококваліфіковані адвокати, очевидно надані Шарієм, про що він неодноразово повідомляв на своїй фейсбук-сторінці. Сьогодні один з них – Андрій Шевчук – також прийшов на прес-конференцію.

Адвокат повідомив, що наразі представляє інтереси координаторки вінницького осередку партії Світлани Магденко (яка сьогодні, до слова, представилася не вчителькою школи №2, де по факту працює, а видання “Правовий контроль”, безпосередньо пов’язаного з Шарієм). Зі слів адвоката, наразі вони готують зустрічний позов проти Качора нібито за розповсюдження персональних даних.

Загалом під час прес-конференції прихильники партії Шарія, деякі з яких прибули на прес-конференцію з Києва, поводилися достатньо агресивно і в певні моменти намагалися зірвати захід, систематично перебиваючи модераторку Оксану Пустовіт, не даючи Качору відповідати на запитання журналістів.

Зрештою, жінка, що представилася як Неля і продемонструвала посвідчення видання “Медіапотік” (також пов’язаного з Шарієм), поставила запитання, “Чому Качор у коментарі закликав спалювати людей в Одесі?”.

Як журналіст відповів на це запитання – дивіться на відео.

Крім іншого, журналісти вінницьких видань цікавилися,  як вплинула ця історія на рейтинги “Вежі”, чи не відчував він в цьому контексті тиску від власників видання, та чи не вплинув конфлікт на рейтинг партії Шарія на Вінниччині.

На це Качор відповів, що ситуація впливає на видання негативно, адже працівники видання перебувають в стресі, а сам редактор більшу частину часу змушений займатися слідчими діями та збором інформації для відбиття атак проросійського пропагандиста, який має значно більшу аудиторію. Що ж до можливого тиску з боку власників видання, Качор заперечив будь-який тиск, а коментуючи рейтинги партії Шарія на Вінниччині нагадав, що на останніх парламентських виборах ця проросійська партія у Вінницькій області отримала приблизно втричі нижчий рейтинг, ніж в середньому по країні. Увесь запис прес-конференції можна переглянути за цим і цим посиланням у записі прямої трансляції.

Коментуючи ситуацію, що виникла, керівник Подільського центру прав людини Михайло Бардин послався на міжнародні документи, які ратифікувала і Україна. Зокрема, посилаючись на Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод, яку Україна ратифікувала в 1997 році, він наголосив, що Андрій Качор, звернувшись до правоохоронних органів, скористався своїм правом на захист основоположних прав і свобод (право на життя, право на свободу та особисту недоторканність), адже були конкретні погрози. 

 

 – Уряди держав-членів Ради Європи, які підписали цю Конвенцію, взяли на себе відповідальність за дотримання прав людини, визначених в першому розділі цієї конвенції. Це частина тих прав і свобод, які закріплені в Конституції України. 

Таким чином абсолютно належно Андрій Качор звернувся до правоохоронних органів України з тим, щоби факти, які він сприймає як зазіхання на його права (на життя, на його право на приватність, на свободу і особисту недоторканність), розслідувалися і були знайдені винні, і такі переслідування, такі зазіхання на його права були припинені. 

Подальші висновки, які пропонує Андрій Качор – це є висновки журналіста і він має право їх оприлюднювати. Висновки стосовно визначення конкретних осіб винними, чи принаймні підозрюваними є в компетенції правоохоронних органів, а визнання винними – це рішення суду, яке набуло законної сили. Тому виходячи з тієї інформації, яка поширена на цій прес-конференції, це повинно спонукати правоохоронні органи детально її вивчити і зробити передбачені Законом висновки стосовно наявності підстав для притягнення окремих осіб до відповідальності, чи відсутності таких підстав. І очевидно повідомити заявника, а після сьогоднішньої прес-конференції фактично і загально принаймні ще й вінницьку громаду, – вважає експерт. 

 

 

На завершення прес-конференції, Андрій Качор висловив думку, що такі факти і сценарій розвитку конфлікту вказує на те, що йдеться не стільки про осередок політичної партії, скільки про інформаційно-силове угруповання з якісним юридичним супроводом. Таке угруповання займає чітку проросійську позицію та здійснює численні атаки на своїх опонентів в інформаційному, фізичному та юридичному вимірах по всій території країни. На думку Качора, мотивацією пересічних членів осередку є фінансова винагорода та впевненість у силовому та юридичному супроводі своїх незаконних дій.

 

“Як видно, метою подібних атак є поширення проросійських настроїв у суспільстві та “закривання ротів” лідерам суспільної думки, активістам та журналістам як в інформаційному контексті, так і фізично. З огляду на це виникають великі запитання до правоохоронних органів, які розглядають подібні випадки як одиночні та не пов’язані між собою, не помічаючи системності таких антиукраїнських дій в умовах гібридної війни з Росією”.

На думку Качора, особлива увага Шарія до вінницького випадку (адже станом на зараз ним вже опубліковано вісім відео про Качора із сумарною кількістю переглядів понад 4 мільйони), пов’язана з тим, що у “Вежа” контратакувала членів його осередку та здійснює системну роботу по притягненню конкретних осіб до відповідальності.

– Реальне покарання співучасників таких злочинів призведе до того, що пересічні члени угруповання зрозуміють, що вони опиняться сам-на-сам перед законом за виконання замовлень партії Шарія. Це, у свою чергу, може призвести до руйнування структури угруповання Шарія, і відтак проросійський пропагандист зараз намагається педалювати ситуацію, аби мотивувати членів свого угруповання та продемонструвати їм готовність до захисту з його боку, – вважає журналіст.

Відтак, за словами Качора, в кожен такий випадок потрібно чіплятися “мертвою хваткою” та обов’язково доводити справи до кінця, широко висвітлюючи їх публічно, аби “вивернути назовні справжню сутність цього антиукраїнського угруповання та притягнути їхніх учасників до законної відповідальності”. Крім того Качор висловив думку про доцільність створення мобільних інформаційних груп, які б оперативно нейтралізовували діяльність Шарія у соціальних мережах.

Фото Ольги Мірошниченко

Читайте також: Як Шарій виконував замовлення спецслужб РФ із дискредитації України. Розслідування

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.