“Ми втрачаємо національну ідентифікацію”: історія кримськотатарського бойового командира, який мешкає на Вінниччині

10:40
Автор: Юлія Плахтій
Become a Patron!

Нині на Вінниччині разом зі своєю родиною мешкає Іса Акаєв, який свого часу був змушений покинути півострів та піти на фронт. Він – розвідник, командир добровольчого батальйону «Крим». 

У День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу Акаєв розповів кореспонденту Інформаційного агентства Міністерства оборони України “Армія. Inform”, про що мріють кримчани, які покинули півострів у 2014-му та стали на захист України, та з якими нагальними проблемами вони зараз стикаються.

Колись інженер-будівельник, батько дев’яти дітей, мусульманин Іса Акаєв виїхав з Криму та пішов воювати за Україну. “Так само, як і понад тисяча інших кримчан. Іса став легендарним розвідником, командиром добровольчого батальйону “Крим” – пише “Армія. Inform”.

Іса Акаєв говорить, що зібрати точну інформацію про кількість кримчан, які пішли воювати, досить проблематично, втім однозначно, що таких людей – понад тисяча.

– Ми зовсім не шкодуємо, що взяли до рук зброю. Єдине: ми мріяли про окремий підрозділ, де почуватимемось комфортно, їстимемо їжу, яка нам дозволена… У багатьох арміях світу такі речі враховуються… Та нічого, прилаштувались, – каже чоловік.

Іса Акаєв майже рік захищав українську землю від російських загарбників, разом зі своїми побратимами брав активну участь у боях за Савур-Могилу влітку 2014 року. Потім повернувся у Вінницю.

За його словами, зараз для побратимів-кримчан проблематичним є питання житла та працевлаштування після закінчення контракту.

– Чимало побратимів, у яких закінчується контракт, а за станом здоров’я чи віком вони не можуть його продовжити, опиняються практично на вулиці. Дому немає, до батьків не підеш, у Крим не повернешся… Та для нас усе це другорядне. Головне – зберегтися як народ. Важливо зберегти свою мову, культуру, релігію. Через те, що кримчани розкидані по різних містах, ми асимілюємось, втрачаємо свою національну ідентифікацію… Не раз порушували питання етнічного поселення. Та наразі це питання нікому не цікаве, і без цього проблем у держави вистачає. Коли приїжджав президент Туреччини, він обіцяв побудувати для нас житло в районі Херсонської області, але поки що це теж залишилось словами.

Сьогодні Іса Акаєв виховує дев’ятьох дітей. Разом зі своїми однодумцями влаштовує у Вінниці різні пам’ятні заходи та дні національної культури, щоб ознайомити українців зі звичаями, традиціями та побутом кримських татар.

Іса каже, що кримчани переконані, що повернуться до Криму з українським прапором.

– Я часто спілкуюсь із побратимами-кримчанами. Ми розкидані по всій Україні, але тримаємось гуртом. Я пишаюся всіма ними. Це люди, для яких принципи важливіші за достаток. Принципові люди на коліна ніколи не стануть! І ми всі переконані, що повернемось до Криму, повернемось із українським прапором, – каже Іса.

Фото – “Армія. Inform”

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.