“Місце для насолоди природою”: у Вінниці обрали переможців архітектурного конкурсу “Альтман сквер”

13:02
Автор: Дар'я Гоц
Become a Patron!

Сьогодні, 24 квітня, стало відомо, яким буде “Альтман сквер” у Вінниці. Журі обрали переможців архітектурного конкурсу з облаштування скверу. 

Робота архітектурних команд над проектом “Альтман скверу” тривала з лютого цього року. Вони мали розробити проект нової “родзинки” міста. Сьогодні, 24 квітня, повідомили, чий проект виявився найкращим.

Члени журі оцінювали проекти за такими критеріями: запропоновані рішення мають враховувати можливість використання скверу різними мешканцями та вирішення питання нового зеленого каркаса. Також, було оцінено способи вирішення місць для сидіння, художній код скверу Натана Альтмана та економічну доцільність проектних рішень, а ще невибагливість і низьку затратність догляду за сквером.

У результаті перше місце посіла команда з Києва у складі: Костянтин Кучабський, Семен Поломаний та Роман Сах.

Друге місце за збірною командою з м. Хмельницького та м. Одеси: Дмитро Райфшнайдер, Олена Джула-Райфшнайдер, Ганна Чернат, Євген Чернат, Анастасія Джула, Катерина Палюра, Карина Штанкова, Віктор Шупляк, Анастасія Варваніна.

Третє місце дісталось команді з Києва: Ксенія Феофілактова та Марина Харлампова.

У зв’язку з карантином, фінальний захід-презентацію, під час якої колективи мали представити власні проекти вирішили перенести на більш сприятливий час. Конкретну дату буде невдовзі повідомлено на офіційній фейсбук-сторінці конкурсу “Альтман сквер”.

– На мою думку, проект-переможець дуже добре враховує побажання місцевих мешканців мати тихий, природній сквер біля вікон своїх будинків, – розповіла директорка “Інституту розвитку міст” Аліна Дяченко. – На це, згідно з нашими опитуваннями, був великий запит, і команда архітекторів з Києва над цим дуже добре попрацювала. Це не має бути гамірний простір з великим скупченням людей, це більше схоже на місце для задумливих розмірковувань, для насолоди природою та свіжістю.

– Особисто для мене фаворитом був інший проект, який націлений на більшу присутність людей, їх активність, бо для мене публічні простори – це насамперед про людей, а не про природу. Та як член журі я розуміла, що маю виходити не з особистих уподобань, а з завдань конкурсу, які базувались на очікуваннях мешканців. Тому проект з потужною екологічною складовою у підсумку переміг. Загалом я дуже задоволена перебігом конкурсу, якістю робіт команд та, звісно, роботою журі.

За умовами замовленого конкурсу основні премії для всіх трьох команд однакові – 50 тисяч гривень. При цьому колектив-переможець отримує додаткову премію в розмірі 30 тис. грн, за друге місце додаткова винагорода складає 20 тис. грн.

– Результатом конкурсу стали дійсно якісні роботи, при чому в кожної команди свій акцент, – додав провідний архітектор Агенції просторового розвитку Максим Крамар. – У команди дівчат з Києва сильна художня складова, ще й виражена в роботі з озелененням. Сильна сторона збірної команди Хмельницький-Одеса – ретельність опрацювання умов конкурсу й увага до деталей завдання, потреб мешканців. Команда хлопців з Києва вразила своїм комплексним підходом, який переконливо та аргументовано розкриває головну ідею проекту – створення екологічно сталого міського ландшафту, а конкретна локація може стати знаковим місцем і заслуговує на реалізацію подібного амбітного проекту.

 

За словами директора департаменту маркетингу міста та туризму Олександра Вешелені, попри карантин комунікація під час засідання журі була дуже жвавою.

– Усі три роботи підтвердили правильність їхнього відбору – проекти зроблені дуже професійно та уважно, і водночас кожен із них мав свою “родзинку”. Мене порадувало, що всі три концепції, хоч і відштовхувалися від загального уявлення скверу як міського саду, гралися з постаттю і спадком Натана Альтмана по-своєму. Це означає, що мистецтво та історія можуть слугувати джерелом натхнення для архітекторів та ландшафтників, і це додає вартості їхнім рішенням. Безсумнівно, команда-переможець зуміла якнайбільше сформувати цю додану вартість Альтман скверу, яка дуже органічно вливається в загальний образ міста та його центру.

– Проект переможець – це амбітний проект, що ставить перед містом ряд викликів, пов’язаних із впровадженням нових підходів до ландшафтних об’єктів, публічних просторів, застосування принципів сталого розвитку та підсилення екосистеми міста – прокоментував Євген Совінський, перший заступник директора Департаменту архітектури та містобудування Вінницької міської ради, головний архітектор міста.

Загалом заявки на участь у конкурсі подали 27 команд, з яких журі обрало лише три: дві з Києва та одна “збірна” команда з Одеси та Хмельницького.

Натан Альтман – художник родом із Вінниці, 1889 року народження. Став одним з найяскравіших живописців своєї епохи. Альтман працював у різних напрямках і в його творчому доробку поєднується портрет Анни Ахматової, замальовки до дитячих книг та зображення Леніна. Детальніше про нього можна прочитати у матеріалі Vежі ТУТ. Автопортрет Натана Альтмана, 1912 рік:

 

Нагадаємо, на невеликій ділянці між будинками №38 та №40 по вулиці Артинова вже декілька років планують створити сквер на честь вінницького художника Натана Альтмана. Про перетворення цього простору у центрі міста говорили ще у 2016 році, однак з того часу жодних позитивних змін із територією не сталось.

Влітку 2019 року “Інститут розвитку міст” влаштував публічну зустріч із мешканцями найближчих будинків, щоб зрозуміти, як вони взагалі ставляться до ідеї перетворення зеленої зони. Вже у вересні під час святкування Дня міста на Майдані Незалежності усі вінничани змогли долучитись до загальноміського опитування.

На початку 2020 року у Вінниці оголосили архітектурний конкурс, щоб знайти найкраще просторове та композиційне рішення щодо облаштування скверу, а вже у лютому обрали команди, які створюватимуть в місті “Альтман сквер”.

Читайте також: Територія “на трієчку”: у Вінниці обговорювали, як облаштувати майбутній “Альтман-сквер”. ФОТОРЕПОРТАЖ

Читайте також: Яким бути Альтман-скверу в центрі Вінниці: на Соборній триває опитування вінничан

У Вінниці оголосили архітектурний конкурс щодо облаштування Альтман-скверу

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.