Мешканці села на Вінниччині перетворили стару хату у музей. ВІДЕО

8:16
Автор: Vежа
Become a Patron!

У селі Кузьминці, що у Гайсинському районі, мешканці власноруч створили музей села. Для цього облаштували стару хату, не витративши з бюджету громади жодної копійки. 

Занедбана хата довгий час була порожньою й мешканці села вирішили перетворити її у музей та відтворити побут селян у XIX-XX ст., повідомляють у сюжеті “Суспільне. Вінниця”.

Відкрили музей лише 27 липня, хоча підготовка та збір експонатів тривав з осені минулого року. За словами виконувачки обовʼязків старости Людмили Щасливої, на облаштування хати не витратили ні копійки з бюджету громади. Натомість мешканці села об’єдналися та разом робили ремонт й шукали експонати.

 

На подвір’ї хати поставили віз, змайстрували криницю та тин з лози, на якому розвісили вишиті рушники.

– Хотілося створити якусь “родзинку”, яка б ідентифікувала нашу громаду, – розповідає ініціаторка проекту Людмила Щаслива. – Місцеві мешканці підтримали цю ідею. Ми закачали рукава, місили глину, робили вальки – так, як це робилося в стародавні часи.

У хаті чотири кімнати, кожну з яких перетворили на світлицю з окремими експозиціями.

– Кімната 18 сторіччя – це побут бідніших людей, – продовжує Людмила Щаслива. – Кімната 19 сторіччя – це вже багатших людей. Ми тут бачимо речі, які не могли собі дозволити дуже бідні селяни. У кімнаті ремесла зібрані речі, яких я й не зустрічала ніде. Ще одна кімната – період побуту в колгоспний період. Зберігся перший телевізор, радіо… Нам дзвонили, привозили “бусами” (експонати – ред.). Ми самі ходили, по горищах лазили. Зібрали понад 60 рушників, які прали, відбілювали. Кожух є, якому близько 300 років.

 

 

Приносили й килими, штори, прикраси. Олексій Паращук, наприклад, приніс намисто, якому вже понад сто років і його носила ще бабуся чоловіка.

Музей села працює без вихідних й вхід безкоштовний. Як розповідала Людмила Щаслива, музей створили для того, аби в село приїжджали туристи. Поки ж відвідувачів немає — обліковують експонати.