Публікації за датами

  • 19 Квітня/ 13:09

    Vinnytsia

    Публікація19.04.1913:09

    Автор:В'ячеслав Луцков

    Людина на повідку та дівчина-Земля, яку вбивають: у Вінниці відбулася виставка-перформанс “Обличчя людства”. ФОТОРЕПОРТАЖ

Вчора, 18 квітня у молодіжному центрі «Квадрат» відбулася виставка новітнього мистецтва «Face of Humanity: Еко-Арт Перформанс». Вінничани могли поглянути на сучасні форми мистецтва, а заразом подумати над своїм впливом на природу.

Організаторів виставки та її учасниками переважно стали студенти біологічного факультету ДонНУ ім. Василя Стуса. Чи вдалося роботам митців пробудити почуття еко-відповідальності – спробуйте перевірити на собі, переглянувши ці фото.

 Швидкоплинний, але насичений формат

Ми звикли, що можна пропустити відкриття виставки і прийти на наступний день/місяць, а іноді і пізніше. Ця виставка є виключенням – було лише 90 хвилин на споглядання живого мистецтва, незвичних інсталяцій, відео, фоторобіт та картин.

Півтори години на огляд 43 робіт – це багато чи мало? Одразу шість перформансів, в одній кімнаті, що вже є рідкістю серед митців. А окрім них ще 15 фоторобіт, 9 картин, 12 інсталяцій та 1 відеоробота. При цьому жоден з творів не залишився в «Квадраті» після виставки. Частину з них гості придбали одразу після виставки, всі інші – повернулися до авторів.

Раніше повідомлялось, що робіт буде більше – близько 60. Але задля оптимального використання приміщень та комфорту гостей число творів довелося дещо скоротити.

Перформанс “Це твій вибір”. Тематика: сортування сміття

Про роботи та атмосферу

Всі роботи порушували різні екологічні проблеми, а зокрема – споживацьке відношення до Землі, сортування сміття, жорстоке поводження з тваринами та їх вбивство, утворення озонових дір та проблему глобального потепління.

Донести такі важливі ідею митці намагались різними шляхами –як контекстуальними метафорами, над якими можна довго думати, так і роботами з «прямим текстом». Для кращого сприйняття теми виставки в залі лунали акустичні мінорні композиції.

Казати про кращі твори на виставці навряд чи можна через суб’єктивність природи мистецтва. А проте найбільше увагу глядачів до екологічних проблем привертали інтерактивні перформанси «Кумедні тваринки» і «До останнього листочка», а також відеоробота «Requiem for Nature».

Перформанс (від англ. performance – вистава) – одна з форм мистецтва, де твором вважають дії автора, за якими глядачі спостерігають у режимі реального часу. Вікіпедія

«Requiem for Nature»

Відеоробота про те, як відчуває себе Земля у відносинах з людством. Відчути, як це – бути Землею, погодилася Марія Ковальська, студентка ДонНУ. На відео в неї кидають сміттям, бруднять, плюють та навіть б’ють.

«Відчуваєш себе Землею, відчуваєш те, що люди можуть з тобою робити. Неприємно. Коли це все робилось, то ніхто не жалів, і не намагався зробити менше шкоди. Хочеться щось зробити у відповідь, але ти розумієш, що ти як Земля – не можеш» – розповіла Vежі пані Марія.

«До останнього листочка»

Перформанс, який несе ідею провести паралель між ресурсами, які ми забираємо у природи та тим, що повинні давати взамін. Глядачі могли відрізати листя живої рослини, але після цього дівчина відрізала собі пасмо волосся. Після декількох таких відрізаних листків-пасом глядачі вже не брали до рук ножиці.

«Людина не просто каже про проблему. Вона готова пожертвувати своєю красою, своїм волоссям задля того аби показати людям, що рослини теж живі» – коментує свої враження Надія, одна з гостей.

«Кумедні тваринки»

 

 

Перформанс має на меті звернути увагу людства на жорстоке поводження з тваринами в цирках. Роль циркового тигра виконував хлопець, якого водять по залу на ланцюгу, віддають йому команди і час від часу б’ють.  Реакція глядачів варіювалася від здивування до шоку.

 

Перформанс “Останній подих”. Тематика: надмірний вилов риби

 

Перформанс “Людина майбутнього”.  Без коментарів

 

Перформанс “Потішили свою дружину новою шубою?” Тематика: вбивство тварин заради шкурок

 

Перформанс “Поцілунок сонця” . Тематика: шкідливий вплив озонових дір

Після перегляду таких робіт залишаються змішані почуття – захват від мистецької форми і пригнічення та обурення від усвідомлення реального впливу людства на планету.

Проте організатори для таких випадків вигадали “прощальний”, мистецький прийом. Всім гостям, які покидали виставку, на виході давали насіння різних рослин – від овочів до квітів. Які рослини дісталися кожному гостю вирішував випадок.

Це насіння символізує надію. Воно для того аби люди посадили насіння і подумали про майбутнє – зазначив Денис Кравець, один з організаторів виставки.

«Face of Humanity: Еко-Арт Перформанс» присвятили Олександру Патику, студенту ДонНУ ім. Василя Стуса, який був одним організаторів виставки, але, на жаль, помер до її показу.

 

Відеоробота надана організаторами
Фото Андрія Завертаного

Читайте також: У Вінниці влаштують виставку робіт одного з “геніїв сучасності” Івана Марчука

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
В'ячеслав Луцков

Дякуємо!

Тепер редактори знають.