-
19 Квітня/ 13:09
Vinnytsia
Публікація19.04.1913:09
Людина на повідку та дівчина-Земля, яку вбивають: у Вінниці відбулася виставка-перформанс “Обличчя людства”. ФОТОРЕПОРТАЖ
Вчора, 18 квітня у молодіжному центрі «Квадрат» відбулася виставка новітнього мистецтва «Face of Humanity: Еко-Арт Перформанс». Вінничани могли поглянути на сучасні форми мистецтва, а заразом подумати над своїм впливом на природу.
Організаторів виставки та її учасниками переважно стали студенти біологічного факультету ДонНУ ім. Василя Стуса. Чи вдалося роботам митців пробудити почуття еко-відповідальності – спробуйте перевірити на собі, переглянувши ці фото.
Швидкоплинний, але насичений формат
Ми звикли, що можна пропустити відкриття виставки і прийти на наступний день/місяць, а іноді і пізніше. Ця виставка є виключенням – було лише 90 хвилин на споглядання живого мистецтва, незвичних інсталяцій, відео, фоторобіт та картин.
Півтори години на огляд 43 робіт – це багато чи мало? Одразу шість перформансів, в одній кімнаті, що вже є рідкістю серед митців. А окрім них ще 15 фоторобіт, 9 картин, 12 інсталяцій та 1 відеоробота. При цьому жоден з творів не залишився в «Квадраті» після виставки. Частину з них гості придбали одразу після виставки, всі інші – повернулися до авторів.
Раніше повідомлялось, що робіт буде більше – близько 60. Але задля оптимального використання приміщень та комфорту гостей число творів довелося дещо скоротити.
Перформанс “Це твій вибір”. Тематика: сортування сміття
Про роботи та атмосферу
Всі роботи порушували різні екологічні проблеми, а зокрема – споживацьке відношення до Землі, сортування сміття, жорстоке поводження з тваринами та їх вбивство, утворення озонових дір та проблему глобального потепління.
Донести такі важливі ідею митці намагались різними шляхами –як контекстуальними метафорами, над якими можна довго думати, так і роботами з «прямим текстом». Для кращого сприйняття теми виставки в залі лунали акустичні мінорні композиції.
Казати про кращі твори на виставці навряд чи можна через суб’єктивність природи мистецтва. А проте найбільше увагу глядачів до екологічних проблем привертали інтерактивні перформанси «Кумедні тваринки» і «До останнього листочка», а також відеоробота «Requiem for Nature».
Перформанс (від англ. performance – вистава) – одна з форм мистецтва, де твором вважають дії автора, за якими глядачі спостерігають у режимі реального часу. Вікіпедія
«Requiem for Nature»
Відеоробота про те, як відчуває себе Земля у відносинах з людством. Відчути, як це – бути Землею, погодилася Марія Ковальська, студентка ДонНУ. На відео в неї кидають сміттям, бруднять, плюють та навіть б’ють.
«Відчуваєш себе Землею, відчуваєш те, що люди можуть з тобою робити. Неприємно. Коли це все робилось, то ніхто не жалів, і не намагався зробити менше шкоди. Хочеться щось зробити у відповідь, але ти розумієш, що ти як Земля – не можеш» – розповіла Vежі пані Марія.
«До останнього листочка»
Перформанс, який несе ідею провести паралель між ресурсами, які ми забираємо у природи та тим, що повинні давати взамін. Глядачі могли відрізати листя живої рослини, але після цього дівчина відрізала собі пасмо волосся. Після декількох таких відрізаних листків-пасом глядачі вже не брали до рук ножиці.
«Людина не просто каже про проблему. Вона готова пожертвувати своєю красою, своїм волоссям задля того аби показати людям, що рослини теж живі» – коментує свої враження Надія, одна з гостей.
«Кумедні тваринки»
Перформанс має на меті звернути увагу людства на жорстоке поводження з тваринами в цирках. Роль циркового тигра виконував хлопець, якого водять по залу на ланцюгу, віддають йому команди і час від часу б’ють. Реакція глядачів варіювалася від здивування до шоку.
Перформанс “Останній подих”. Тематика: надмірний вилов риби
Перформанс “Людина майбутнього”. Без коментарів
Перформанс “Потішили свою дружину новою шубою?” Тематика: вбивство тварин заради шкурок
Перформанс “Поцілунок сонця” . Тематика: шкідливий вплив озонових дір
Після перегляду таких робіт залишаються змішані почуття – захват від мистецької форми і пригнічення та обурення від усвідомлення реального впливу людства на планету.
Проте організатори для таких випадків вигадали “прощальний”, мистецький прийом. Всім гостям, які покидали виставку, на виході давали насіння різних рослин – від овочів до квітів. Які рослини дісталися кожному гостю вирішував випадок.
Це насіння символізує надію. Воно для того аби люди посадили насіння і подумали про майбутнє – зазначив Денис Кравець, один з організаторів виставки.
«Face of Humanity: Еко-Арт Перформанс» присвятили Олександру Патику, студенту ДонНУ ім. Василя Стуса, який був одним організаторів виставки, але, на жаль, помер до її показу.
Відеоробота надана організаторами
Фото Андрія Завертаного
Дякуємо!
Тепер редактори знають.