“Людські вчинки від нас не залежать”: вінницький художник про пошкоджені мурали. ФОТО

15:23
Автор: Юлія Плахтій
Become a Patron!

У Вінниці створюють серію муралів у рамках мистецького проекту «VIN ART CITY». Нині вже завершено малюнок за адресою вулиця Соборна, 53, де з’явився мурал під назвою «Вінницький модерн».

Резиденція мурал-арту «VIN-ART-CITY» була створена з метою формування креативного міського середовища, туристично привабливого іміджу міста, активізації безпосередньої участі вінничан у мистецькому перетворенні міського простору. 

Також завершуються роботи зі створення муралу “Маленький принц” по вулиці Стельмаха (автор ескізу – Ольга Гаєвик).

Проте, завжди мають місце випадки вандалізму, що не дозволяють зберегти у первинному вигляді ці арт-локації. Про це Vежі розповів  куратор проекту «VIN ART CITY» під час створення першого в цьому році муралу. Зокрема, за словами Олександра Никитюка, йдеться про локацію по вулиці Миколи Оводова.

– Нині 90% муралів, які ми намалювали за ці чотири роки, виглядають так само, як і в рік свого створення, – каже Олександр Никитюк. – В решті випадків є втручання, скажімо, не зовсім законослухняних людей. Зокрема по вулиці Оводова: мурал “Сни, в яких хочеться жити” ми  реставруємо кожного року до Дня міста. Малюнок розташований на першому поверсі. Там є магазин й відповідно – проходить багато людей, привозять товар тощо. Ми помітили пошкодження муралу, частково – можливо, через неуважність, а частково – явно навмисно: наприклад, була зірвана табличка із назвою проекту та інформацією про автора. З інших явних пошкоджень – хтось вдарив у стіну й залишилася вм’ятина, хтось просто витер брудні руки об стіну, хтось затушив цигарку. Так що цьогоріч це вже буде четверта реставрація “Снів”.

Також Олександр Никитюк говорить, що доведеться оновлювати малюнок на будівлі школи на Вишеньці. Щоправда, там мурал просто вигорів на сонці. Також щороку оновлюють малюнок біля водонапірної вежі, що на Європейській площі – на цій локації постійно фотографуються, здійснюються різноманітні акції й відтак – малюнок протягом року поступово ледь не зникає.

– Над об’єктами завжди працює ціла команда людей – і це не тільки художники, але й історики та інші фахівці, водії спецтехніки, за допомогою якої ми підіймаємось, куди треба. Кожен мурал – великий обсяг робіт. Відтак, до кожного з них ми ставимось дуже дбайливо і того ж очікуємо від інших.

Художник наголошує, що часто митцям доводиться працювати у складних умовах і це стосується не тільки того, що роботи виконуються на висоті, але й інших чинників. Наприклад, минулого року, коли створювався об’єкт “Спрямованість”, спочатку учасники проекту страждали під палючим сонцем, а потім – раптово “стали жертвами” дощу, який змив більшу частину їхньої роботи.

– Тоді було змито все, що ми намалювали за два дні. Фарба дуже красиво стікала, хвильки були, і варто сказати, що нам ще пощастило, що все змило повністю й не залишилось якогось бруду. Але ж то є витрати фарби й часу, що вже не можна компенсувати. Тому прогнозам погоди ми не віримо, бо спочатку кажуть, що буде спека, а потім, наче нізвідки, з’являються хмари і лиє дощ. Тому ми завжди намагаємося бути готовими до всіх подібних змін, – каже Олександр Никитюк. – Але погода – це те, що від нас не залежить. А ось людські вчинки – зовсім інше.

Нині під час робіт використовуються акрилові фарби, а кожен «шматок» роботи одразу закріплюють лаком, щоб ситуація не повторилася.

Читайте також: Мурали проти води: частину “Спрямованості” на Коріатовичів змило дощем. ФОТО

Водночас, художник сподівається, що вінничани ставитимуться із більшою повагою до об’єктів, які створюють красивий образ Вінниці. Всі мурали планують завершити до Дня міста (8 вересня), проте на день святкувань роботи припиняться, а згодом (орієнтовно до 20 вересня) здійснюватимуться технічні роботи – усі малюнки додатково закріплюватимуть. Побачити, як виглядатимуть нові мурали, можна за цим посиланням. Як виглядають деякі малюнки, що були реалізовані у попередні роки, та процес їх створення можна переглянути за наступними посиланнями:

Останній ривок: художники завершили три з п’яти нових вінницьких муралів. ФОТО

На Келецькій з’явилася гігантська балерина: у Вінниці домалювали останні мурали

Тульчин розмалювали: які мурали з’явилися в місті напередодні оперного фестивалю. ФОТОРЕПОРТАЖ

 

Фото Андрія Завертаного, Ольги Мірошниченко та автора

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.