“Літопис Нової Каховки”: у Вінниці презентували мурал, присвячений південному місту й тамтешнім подіям війни. ФОТО

20:50
Автор: Богдан Будай
Become a Patron!

У Вінниці сьогодні, 19 липня, презентували мурал, присвячений Новій Каховці та подіям, що відбуваються з першого дня розв’язаної росією війни. Автор муралу – художник з Нової Каховки Максим Кільдеров, який покинув свою малу батьківщину на 55-ий день війни. Свою роботу митець називає “своєрідним літописом Нової Каховки”. Завдяки ній, зокрема, вінничани та гості міста зможуть ознайомитися частково з тамтешніми подіями після початку повномасштабного вторгнення. Окрім того, на одній зі стін художник розмістив інсайдерську інформацію – серійний номер російської ракети, залишки якої влучили в помешкання однієї з мешканок Нової Каховки. 

Мурал розташовано в одній з арок на вулиці Соборній. Він, завдяки, зокрема, особливості архітектури, розділений на кілька секцій. В кожній з них, за словами Максима, завдяки технології доповненої реальності буде вміщено окреме відео про події в Новій Каховці та, можливо, в регіоні загалом. Відео додаватимуться по мірі перебігу ситуації на малій батьківщині художника. Наразі “заповнено” дві секції, розташовані одна навпроти одної на стінах арки.

 

 

Одна стінка – про окупацію, про перші дні, про прильоти, які зараз відбуваються. Друга стінка – про нашого мера, який вчора поїхав з міста. Це запис пісні у його виконанні “Не говорите мне “прощай””. Потрошки відео будуть додаватись, і аж до перемоги, – розповів під час презентації своєї роботи художник. 

Відео можна переглянути за допомогою застосунку “Bank of memories”. Для цього необхідно завантажити його, відсканувати QR-код, розміщений на стінці, та навести камеру на ділянку муралу. Наразі, що символічно, “заповнені” ті секції муралу, які намальовані в жовто-блакитних кольорах. Також, як зазначав автор, ці дві стіні – це 25% від площі муралу. А саме 25% жителів залишилось проживати у Новій Каховці з початку повномасштабного вторгнення.

 

 

 

 

Одна з причин малювання цього муралу також, за словами Максима Кільдерова, – бажання, аби про Нову Каховку дізнались.

Щоб про місто дізнались, перш за все. Дуже багато міст, які потерпають від “тихого” терору, але, насправді, язик в людей, самі розумієте, в якому місці, і люди, які намагаються щось робити, які є патріотами, або не можуть там фізично існувати, або перебувають в жорсткому андеграунді, – каже художник. 

Зашифрований серійний номер

Мурал Максима створений з написів “Нова Каховка”, намальованих різними каліграфічними стилями та способами. Однак, додаткову увагу привертає одна зі стін, де поміж написів розміщено низку літер, які не є частинами двох слів у назві міста, та цифр.

 

 

Як розповів “Вeжі” художник, це – серійний номер російської ракети, уламки якої влучили в помешкання однієї з мешканок Нової Каховки.

Це дуже інсайдерська історія. В один з чатів скинули ось таку фотку і написали, що “Мені це у вікно залетіло, коли був приліт у місті”. Після цього я написав особисто, і жінка мені поскидувала фото всього, що до неї у вікно залетіло. Ця штука найбільше мою увагу привернула, – каже Максим. 

 

 

Це серійний номер ракети, яка попала по Новій Каховці, спричинила декілька смертей. Русня після прильоту дуже швидко зібрала усі уламки ракети. Дуже швидко, буквально до 10 хвилин. Тобто, це була провокація. Але ця штука залетіла у вікно одній з місцевих мешканок, і на ній є серійний номер. Жінка провела дуже ювелірну роботу і розшифрувала напис. За її словами, декілька днів люди, яких вона ніколи не бачила, ходили в дворі її будинку і щось шукали. Русня шукала цю “катушку”, на якій написано серійний номер, чия це ракета. Мій інсайдер, сам того не чекаючи, отримав докази, що це російська ракета. Чому? Я людям, які служать, які мають певні контакти і доступи, показав цей напис. Вони пробили по базі. Така ракета в 2014 році “засвітилась” в “ДНР”. Тому, на всіх стінах просто у різних варіаціях напис “Нова Каховка”, але на одній з них – ось такий невеличкий інсайд, – розповідає художник. 

Загалом, за словами автора муралу, обидві стіни було розмальовано за вечір.

Майже на автоматі. Дуже проста задача, оскільки не потрібно багато кольорів. По-друге, єдине, що написано – “Нова Каховка”. А далі я композиційно порозкидував написи, – каже Максим. 

Доповнення муралу в реальному часі

В рамках презентації муралу Максим Кільдеров розмалював локацію на стіні поруч з аркою в якості продовження своєї роботи.

Я продовжу оформлювати ці полотна в такій же стилістиці, як і перші три стінки. А потім ці 8 полотн підуть ТОП-донаторам, які донатять на гуманітарну місію в Нову Каховку, в нашу організацію “Humanity”. Гуманітарну місію та евакуацію містян, ми зараз пророблюємо ці питання, – каже Максим. 

До слова, окрім QR-кодів для перегляду відео з Нової Каховки, також розміщено коди для підтримки роботи організації “Humanity” в місті.

 

 

Безпосередньо ж додатковий малюнок було створено з балона, створеного художником власноруч. Як каже Максим, напередодні він почав експериментувати з клейовим пістолетом, і це його перший власноруч створений балон. 

 

Окрім того, автор створив із залишків гільзи також маркер.

Я співпрацюю з одним музеєм і маю доступ до таких “артефактів” із зони бойових дій. Це справжня гільза, я так глянув, що в неї ідеально влазить маркер. Тепер розумію, що найзавзятіші сини й доньки України зможуть малювати з такою “мистецькою зброєю”, – каже митець. 

 

 

Щодо продажу чи збору коштів на такі ексклюзивні мистецькі засоби художник зазначив, що він їх ще не оголошував. Однак, гарантує переказ певного відсотку на ЗСУ в разі оголошення збору. Так, наприклад, він вже почав розмальовувати невеличкі гільзи та відправляти свої роботи за кордон, і відсоток з отриманих коштів було в рівній мірі розподілено на ЗСУ та його гуманітарну діяльність в Новій Каховці.

Насправді, я ще нічого не оголошував щодо збору грошей. Але оскільки це прийшло з фронту, то відсоток я обов’язково буду віддавати на ЗСУ. Я, до речі, вже почав розмальовувати невеличкі гільзи. Вони йдуть на Америку, з їхнього продажу 66% йде порівну на ЗСУ та гуманітарну місію в Новій Каховці. З великими гільзами, думаю, аналогічно робитиму, – зазначає Максим. 

Загалом же, поїхав митець з Нової Каховки на 55-й день повномасштабної війни, коли відчув, що перебувати надалі для нього там буде небезпечно. Це було пов’язано і з його гуманітарною та волонтерською, і з мистецькою діяльністю.

Хоч я і дуже обережно, будучи в окупації, казав про русню і про її дії, і взагалі не вживав термін “русня”, зрозумів, що якось небезпечно мені там бути. Тим паче, я вже не міг нічого створювати більш-менш відверто. Розумів, що хочу вивезти з Нової Каховки роботи. Вийшло, я вивіз декілька полотн. Але я робив їх дуже обережно, щоб русня не зрозуміла, що там є якісь відсилки до неї. Але язик в одному місці тримати не хотів, – додає художник. 

Наразі, каже, більше перебуває у Києві, однак у Вінниці йому сподобалось та він має певні мистецькі проєкти тут. Зокрема, вже отримав замовлення на розмалювання одного з будинків міста.

За інформацією видання “Вечірній Київ”, Незадовго до виїзду із рідного міста, Максим Кільдеров розмалював згорілий танк російської армії. Відео його роботи опублікували у Washingtonpost.

До слова, минулоріч митець долучився до розмалювання арт-поїзду “ГогольTRAIN“. Вагони потягу були оформлені в авторському стилі художників з усієї країни.

Фото – автора

Читайте також: “КУТ”: у Вінниці митці презентували культурну асоціацію “Колаборація Українських Творців”. ФОТО

Читайте також: Вінницьке мистецтво під час війни: про перші тижні, єднання та працю для повоєнного майбутнього. Ч.1

Читайте також: “Мистецтво – наша зброя”: у Вінниці митці з різних регіонів кооперуються для спільних проєктів. ФОТО, ВІДЕО

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.