Культурний обмін та адаптація військових: у Вінниці відкрили Україно-Норвезький Центр

16:26
Автор: Дар'я Гоц
Become a Patron!

У Вінниці з’явився куточок Норвегії, де студенти національного технічного університету дізнаватимуться більше про Скандинавську країну та її народ. Окрім цього, проект також спрямований на реабілітацію військовослужбовців, які повернулися до Вінниці зі Сходу. 

На урочисте відкриття сьогодні, 1 червня, до Вінниці завітав Надзвичаний та Повноважний посол Королівства Норвегії в Україні Уле Тер’є Хорпестад.  Традиційно перед початком гостя вітали дівчата у національному українському костюмі та вручили йому коровай із сіллю.

Сам Центр розмістили у просторій кімнаті університету, на стінах якої плакати з інформацією про Норвегію та світлини країни. Очевидно, краєвиди сподобалися Послу, який зазначив, що почувається ніби вдома.

– Я радий бути сьогодні на урочистому відкритті Центру Норвегія-Україна. Я чекав на це відкриття з великою зацікавленістю. Я вже третій раз у Вінниці і це одне з найгарніших місць в Україні. На мою думку, цей центр буде важливим у розвитку відносин наших країн. У мене є пропозиція, що коли я наступного разу буду у Вінниці, то прочитаю лекцію про українсько-норвезькі відносини вашим студентам.

Ректор Вінницького національного технічного університету Володимир Грабко зазначив, що  співпраця універистету з Норвегію розпочалась у 2016 році і за цей час вони спільно займались професійною перепідготовкою та соціальною адаптацією військових до спокійного життя. Успішна робота в минулому сприяла тому, що у Вінниці відкрили Україно-Норвезький Центр у структурі університету.

– Цей Центр на сьогодні набуває більшого значення, ніж просто структура, яка забезпечує соціальну адаптацію колишніх військовослужбовців, а він стане певним містком між Україною та Норвегією щодо культурного обміну та культурних інтересів, щодо вивчення народу Норвегії. Інша складова, яка має бути – це співпраця в технічному плані, зокрема, з технічними навчальними закладами Королівства.

Власне, Україно-Норвезький Центр у Вінниці має три сфери діяльності: продовження співпраці з університетом Норд щодо адаптації українських військовослужбовців до життя після війни; культурний обмін між народами двох країн (таким чином вінницькі студенти зможуть вивчати культуру та історію іншої країни та навіть брати участь в обмінах із студентами з Норвегії); а також науково-дослідний напрям, у рамках якого університети Норвегії запрошуватимуться до співпраці в наукових напрямках.

Між іншим, проект з реабілітації військовослужбовців триває вже давно, з 2016 року. Двічі на рік бійці проходять тримісячні курси з навчання та психологічної адаптації.

– За три місяці основний наголос робимо на англійську мову, підприємницьку діяльність, ІТ-технології та психологію. У нас працюють в центрі щонайменше два психологи, які займаються винятково психологічною адаптацією і ще частина людей займається лекційними курсами.  Наступний набір у нас буде наприкінці вересня, але склалась така цікава ситуація, що ті, хто тут вчився, передали інформацію про нас далі. Ми вже фактично зібрали групу і думаємо зробити ще одну. Якщо це буде, то ми обов’язково повідомимо через засоби масової інформації про початок набору, – розповів директор Центру Юрій Бурєнніков. 

Курс вже прослухали понад 120 осіб.  До речі, на заході був присутній випускник курсу, який поділився своїми враженнями від того, що отримав від такого навчання.

– Мене переповнюють почуття. Я шкодую, що ці три місяці так швидко пробігли, але радію, що ми отримали ту реабілітацію. Я ось згадував, що ми тут отримали: уе була і підприємницька діяльність – ми побачили сам те, як люди працюють і нас навчали розуміти, як нам самим варто працювати; риторика – це був предмет, який потрібно мати за основу. А психологія успіху дала можливість повірити в себе і що варто дивитись на світ дещо інакше.

У відкритті Центру також брали участь представники міської та обласної влади, зокрема, заступник міського голови Владислав Скальський, голова облдержадміністрації Валерій Коровій та очільник обласної ради Анатолій Олійник. Вони висловили подяку Надзвичайному та Повноважному послу за підтримку України та сприяння розвитку взаємин двох країн.

Попри те, що Україно-Норвезький Центр також працюбватиме у напрямках наукової співпраці та кульутрного обміну між студентами, наголос переважно робили саме на адаптації військових.

За словами Валерія Коровія, на Вінниччині сьогодні проживає понад 14,5 тисяч учасників бойових дій. Зрозуміло, що їм необхідна психологічна реабілітація та адаптація, а тому такий проект і створення Україно-Норвезького Центру у Вінниці стане важливим кроком у допомозі військовим.

– Відкриття цього Центру – це черговий крок до того, щоб світ про нас знав. Хочу приєднатися до слів вдячності в особі пана Посла всьому народу Норвегії та керівництву держави, а також особливо Вам, пане Посол, адже знаємо ваші переконання в тому, що Україна веде справедливу боротьбу за незалежність. Особливо вдячний за гарну українську мову, – звернувся Анатолій Олійник.

– Норвегія відома як одна з найбільш соціально-відповідальних країн світу. Вони дійсно цінують мир, знають чого він коштує і дуже гарно знають, що означають наслідки війни. Дійсно ми вже досить тривалий час співпрацюємо з Новергією і вдячні за цю співпрацю. У Вінниці вже був реалізований один проект з розвитку ІТ-підприємництва – наш iHub, і сподіваюсь, що це не останній проект, тому що у нас є дуже серйозний потенціал у багатьох сферах. Внесок Норвегії сьогодні всім відомий і добре, що на мапі світу є така країна, яка допомагає іншим, які потребують цієї допомоги, – додав Владислав Скальський.

Наприкінці зустрічі Надзвичайний та Повноважний посол подарував декілька книг про Норвегію, аби Центр вже починав формувати свою бібліотеку. Представники унверситету започаткували традицію та запропонували гостям залишити побажання новостворенному центур  у спеціальній книзі.

Якщо ж говорити про співпрацю між Вінниччиною та Королівством Норвегія, то вона розвивається дорсить активно і на території області реалізовують не один проект. За словами Володимира Мережка, протягом останніх двох років зовнішні торгівельні стосунки розвиваються досить активно і експорт зріс на понад 100%, тобто вінницькі товари мають велику популярність в Норвегії.  Крім того, очікуються норвезькі інвестиції, наприклад, у Вінницькій індустріальний парк.